En midsommarstång i traditionell blomstermundering, ett bord dukat med sill och potatis. Då är det midsommar! Och inte att förglömma, den traditionsenliga regnskuren som tvingar alla under tak en kortare stund. Visst låter det härligt? Här nedan har vi listat några av de större festplatserna, där det arrangeras midsommarfirande.
Glad Midsommar!
Lindesberg
Midsommarafton 23 juni, Oscarsparken.
Klockan 11:00: Midsommarstången klädes och reses. Saftkalas för barnen. Tag gärna med blomster!!!
Klockan 15:30: Folkdansuppvisning av Lindesbergs Folkdansgille. Lekar och dans kring stången.
Guldsmedshyttan
Råsshallen, torsdag 22 juni kl 18:00
Vi klär midsommarstången, tag med blommor. Vi bjuder på fika.
Midsommarafton 23 juni
Kl 13:00: Festplatsen öppnas.
Kl 13:15: Avmarch med stången från parkeringen vid Råsshallen.
Kl 13:30: Stången reses.
Kl 14:00: Lek 1 för barnen, alla deltagare får glass.
Kl 14:30: Dans kring stången med Jorma Ehnvik.
Kl 15:00: Lek 2 för barnen, alla deltagare får en glass.
Kl 15:30: Golfbollskastning. Första pris, en resecheck.
Kl 15:45: Festplatsen stängs.
Uskavi
Midsommarafton 23 juni.
Kl 12-16: Stor midsommarbuffé.
Kl 15:30: Midsommarstången reses.
Kl 15:40: Midsommarlekar och dans vid stången.
Kl 16:30: Magnus ”Dunkelidur” Bredmar spelar.
Kl 18:00: Folkdansuppvisning.
Kl 19:00: Tiger och hans vänner spelar.
Kl 21:00: Ringlekar. Konsert.
Kl 00:00: Midnattsgudtjänst.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.