En midsommarstång i traditionell blomstermundering, ett bord dukat med sill och potatis. Då är det midsommar! Och inte att förglömma, den traditionsenliga regnskuren som tvingar alla under tak en kortare stund. Visst låter det härligt? Här nedan har vi listat några av de större festplatserna, där det arrangeras midsommarfirande.
Glad Midsommar!
Lindesberg
Midsommarafton 23 juni, Oscarsparken.
Klockan 11:00: Midsommarstången klädes och reses. Saftkalas för barnen. Tag gärna med blomster!!!
Klockan 15:30: Folkdansuppvisning av Lindesbergs Folkdansgille. Lekar och dans kring stången.
Guldsmedshyttan
Råsshallen, torsdag 22 juni kl 18:00
Vi klär midsommarstången, tag med blommor. Vi bjuder på fika.
Midsommarafton 23 juni
Kl 13:00: Festplatsen öppnas.
Kl 13:15: Avmarch med stången från parkeringen vid Råsshallen.
Kl 13:30: Stången reses.
Kl 14:00: Lek 1 för barnen, alla deltagare får glass.
Kl 14:30: Dans kring stången med Jorma Ehnvik.
Kl 15:00: Lek 2 för barnen, alla deltagare får en glass.
Kl 15:30: Golfbollskastning. Första pris, en resecheck.
Kl 15:45: Festplatsen stängs.
Uskavi
Midsommarafton 23 juni.
Kl 12-16: Stor midsommarbuffé.
Kl 15:30: Midsommarstången reses.
Kl 15:40: Midsommarlekar och dans vid stången.
Kl 16:30: Magnus ”Dunkelidur” Bredmar spelar.
Kl 18:00: Folkdansuppvisning.
Kl 19:00: Tiger och hans vänner spelar.
Kl 21:00: Ringlekar. Konsert.
Kl 00:00: Midnattsgudtjänst.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.