I torsdags kunde LindeNytt rapportera om situationen på flera förskolor i kommunen, där fjolårets besparingar nu har fått allvarliga konsekvenser. Väldigt många läsare har reagerat med avsky på detta faktum och kritiserat ansvarig nämndordförande.-Jag har förståelse för detta, kommenterar Arnold Bengtsson.
När den ohållbara situationen på förskolorna Stöttestenen och Skogsdungen kom till folkets kännedom, efter vår publicering igår, dröjde det inte länge förrän kritiken haglade mot barn- och utbildningsnämndens ordförande, Arnold Bengtsson. Det kom dock inte som någon överraskning, menar Bengtsson.
-Det var väntat. Och mycket av det som har skrivits i kommentarerna till artikeln på LindeNytt, har jag förståelse för. Det här måste lösas och vi kommer att göra allt vi kan för att göra det, säger Arnold Bengtsson.
På fredagsmorgonen hade Arnold Bengtsson ett möte med verksamhetschef, Irene Eriksson, där man konstaterade att den föreslagna skattehöjningen i budget 2013 skall styra upp förhållandena.
-Det kommer att krävas minst fyra miljoner kronor bara för att bibehålla antalet platser vi har idag, säger han och tillägger att man då inte har räknat med den extra budget som krävs för att öka personaltätheten.
-Det kommer att behövas mer personal, hur många tjänster är dock oklart just nu, säger Bengtsson.
På måndag skall man träffa personalen på förskolan Skogsdungen i Frövi. Dagen efter följs ärendet upp i arbetsutskottet.
-Det här måste lösas senast vid årsskiftet men helst redan nu i höst, avslutar barn- och utbildningsnämnden ordförande, Arnold Bengtsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.