På lördag firas Halloween och det amerikanska stuket att fira denna helg kommer att bli kvällens tema på vissa uteställen även i år. På Folkan 13 och Bistro Bellman hoppas man att kvällens gäster låter fantasin flöda ordentligt.Både Folkan och Bellman deklarerar att man arrangerar Halloweenfester.
Det innebär kort och gott att man uppmanar sina gäster att komma utklädda till spöken, häxor, monster, politiker eller vad man än anser har en skrämmande touch.
Patrik Söderström på Folkan 13 berättar att man skall försöka skapa en spöklik stämning i lokalen så att alla utklädda känner sig ”hemma”.
-Jag hoppas att vi kan skapa den rätta stämningen med extra rök och skum belysning. Och naturligtvis med rätt musik också. Vår Dj har fått order om att köra låtar som har någon koppling till spöken och dylikt, förklarar Patrik.
På Folkan 13 har man dock ingen tävling i vilken den bäst klädda ska utses. Det har man däremot på Bistro Bellman, vilket är en tradition sedan många år tillbaka.
-Vi har kombinerat Rockabilly med Halloween. Det låter väl spännande, skojar Robert Gumussoy.
Det traditionella discot har man alltså låtit vara för att istället låta ett liveband göra rätt för sig.
-Men annars blir det som alltid på Halloween då vi uppmanar alla att klä ut sig eftersom vi arrangerar tävlingen ”Bäst klädda vinner”, förklarar Robert.
Dock kommer man även utse ”Näst bäst klädda”. Det är alltså två personer som har chansen att vinna första pris i tävlingen.
-Vi kommer att bjuda vinnarna på en tvårättersmiddag och arrangören bakom Rockabilly-bandet delar ut fribiljetter till kommande aftnar.
Fotnot: Lindesbergs Stadshotell kommer inte arrangera något Halloweendisco i år.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
I februari föll tingsrättens dom mot en 40-årig man, hemmahörande i Lindesberg, där han dömdes till fängelse i 1 år och 3 månader. Mannen dömdes då för flera fall av barnfridsbrott, grov kvinnofridskränkning, misshandel, ringa narkotikabrott samt våldsamt motstånd. Åklagaren överklagade dock domen till Göta Hovrätt som nu skärper straffet för mannen.
Under måndagen höll Lindesbergs Rotaryklubb sin julavslutning i Lindesbergs kyrka, med musikalisk guldkant av Kulturskolan Garnalias musikelever. Med varm hand delade president Sture Åtterås ut två stipendier – välkommet så här inför jul – till två kyrkliga organisationer som på varsitt håll bedriver viktigt socialt arbete.
– Vi får höra om mycket elände runt om i världen, men vi får inte glömma att vi har problem på nära håll också, tyvärr. Därför vill vi stötta dessa två verksamheter, förklarade president Sture Åtterås när han överlämnade checkarna.
Efter två timmars intensivt debatterande mellan kommunfullmäktiges ledamöter kunde man gå till beslut i frågan kring Vedevågsskolans framtid. Kommunstyrelsens förslag till beslut, som var att lägga ned skolan från och med läsåret 2026/2027, vann med siffrorna 31 ja, 13 nej och 1 som avstod.
– De tänker inte på oss föräldrar, för hur ska vi få ihop livspusslet? sade föräldern Jenny Alamartin.
En polisinsats pågår just nu i norra delen av kommunen. Enligt tidiga uppgifter från polisen är man på plats för att söka efter en individ som uppges ha agerat hotfullt. Av säkerhetsskäl har personalen vid Storåskolan valt att inrymma samtliga elever medan insatsen pågår i närområdet.
– Det stämmer att vi är på plats och säker efter en hotfull person samt att skolan är inrymd. Det finns dock inget hot riktat mot skolan, utan det har gjorts av säkerhetsskäl samt att vi inte vill ha för mycket människor i rörelse som kan försvåra vårt arbete, förklarar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.