På Bodgatan – nedanför gamla kirurgen – planeras ett HVB-hem för ensamkommande flyktingbarn byggas för att tas i bruk under våren 2016. Detta har LindeNytt fått bekräftat av kommunchef Christer Lenke idag, fredag.
– Det kan jag bekräfta att det är den tänka platsen, säger Lenke.
För ett par veckor sedan kunde vi rapportera att kommunen planerade för ett modulbostadsprojekt i centrala Lindesberg för ändamålet HVB-hem med plats för ett 30-tal ensamkommande flyktingbarn.
Nu bekräftar alltså att platsen för det planerade modulbygget är parkeringsplatsen nedanför gamla kirurgen. Det här innebär bland annat att ett ännu okänt antal parkeringsplatser kommer att försvinna från den nyligen utökade parkeringsplatsen, som ställdes i ordning efter rivningen av de gamla modulbodarna (skatteskrapan).
Enligt kommunchef Christer Lenke jobbas det fortfarande med bostadsprojektet från två olika håll – BMB och det kommunala fastighetsbolaget FALAB.
– Så jag vet egentligen inte så mycket mer hur själva bostadshuset är tänkt att se ut. Just nu arbetar man från BMB med planen och från FALAB med själva modulhuset. Om det här blir genomförbart, så kommer vi att återkomma med all information till invånarna vid detta skede, förklarar Lenke.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under några timmar fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Sedan förra helgen har jag varit hemma och sjuk, så kameran har fått vila mer än vanligt – men jag hann med att besöka ett av Örebro läns största naturreservat innan jag blev dålig. Det är Kindla naturreservat som är platsen för dagens fotokrönika.
UPPDATERAD. En person har skadats allvarligt i en svår trafikolycka, en frontalkrock mellan personbil och lastbil, på riksväg 50 utanför Lindesberg. Enligt polisen skall två personer ha varit inblandade i olyckan – där skadeläget alltså bedöms som allvarligt för föraren av personbilen.
– Just nu kan vi inte kommentera detta mer än så, säger Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.