I samband med större evenemang i Lindesberg Arena blir det mycket tydligt, att parkeringsytorna i området inte räcker till. Nu investeras drygt två miljoner kronor i en ny parkeringsplats på den gamla grusplanen vid Lindeskolan, som i första hand kommer att vara en personalparkering, men som också blir ett viktigt tillskott av p-platser när just större evenemang arrangeras.
– Eftersom vi inte längre har tivoliplanen, som tillfällig parkeringsplats, så kommer den här ytan kunna användas istället, säger projektledare Arne Larsson på LIBO, Lindesbergsbostäder.
Den nya personalparkeringen kommer att ha cirka 80-90 anordnade p-platser. Det är endast halva grusplanen som skall nyttjas för ändamålet, resten blir hårdgjord grusyta som kan nyttas som tillfällig parkeringsyta vid behov med plats för ungefär lika många fordon till.
– Skolan har använt grusplanen för vissa aktiviteter och det kommer man även i fortsättningen kunna göra, säger Arne Larsson, LIBO.
I direkt anslutning anordnas även en handikapparkering. Samtidigt kommer en ny anslutningsväg för tung trafik (leveranser och sophämtning) dras från den nya parkeringsplatsen och vidare ner mot arenan. Genom denna lösning får man bort ett orosmoln som hängt i luften.
– Idag går den här trafiken genom skolans område, den korsar alltså själva huvudgatan där eleverna går. Så vill vi inte ha det. Den nya anslutningsvägen kommer ge högre säkerhet för eleverna, när den här trafiken kommer bort, förklarar Larsson.
Arbetet skall vara slutfört innan Lindemarken i september. Här kommer nämligen tivolit placeras.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.