I samband med större evenemang i Lindesberg Arena blir det mycket tydligt, att parkeringsytorna i området inte räcker till. Nu investeras drygt två miljoner kronor i en ny parkeringsplats på den gamla grusplanen vid Lindeskolan, som i första hand kommer att vara en personalparkering, men som också blir ett viktigt tillskott av p-platser när just större evenemang arrangeras.
– Eftersom vi inte längre har tivoliplanen, som tillfällig parkeringsplats, så kommer den här ytan kunna användas istället, säger projektledare Arne Larsson på LIBO, Lindesbergsbostäder.
Den nya personalparkeringen kommer att ha cirka 80-90 anordnade p-platser. Det är endast halva grusplanen som skall nyttjas för ändamålet, resten blir hårdgjord grusyta som kan nyttas som tillfällig parkeringsyta vid behov med plats för ungefär lika många fordon till.
– Skolan har använt grusplanen för vissa aktiviteter och det kommer man även i fortsättningen kunna göra, säger Arne Larsson, LIBO.
I direkt anslutning anordnas även en handikapparkering. Samtidigt kommer en ny anslutningsväg för tung trafik (leveranser och sophämtning) dras från den nya parkeringsplatsen och vidare ner mot arenan. Genom denna lösning får man bort ett orosmoln som hängt i luften.
– Idag går den här trafiken genom skolans område, den korsar alltså själva huvudgatan där eleverna går. Så vill vi inte ha det. Den nya anslutningsvägen kommer ge högre säkerhet för eleverna, när den här trafiken kommer bort, förklarar Larsson.
Arbetet skall vara slutfört innan Lindemarken i september. Här kommer nämligen tivolit placeras.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.