Natten till fredag utsattes den nya kiosken på stationsområdet, Adams Kiosk, för ett inbrott. På bilden, tagen av LindeNytts webbkamera, ser man hur tre personer slår till mot kiosken.
Klockan 02:18 i natt tog LindeNytts webbkamera denna bild över stationsområdet. Trots mörker och låg upplösning ser man tydligt hur en person står och håller utkik medan två andra uppehåller sig vid fönstret, som sekunderna senare krossas med en sten. Dessa två har sedan tagit sig in medan den tredje står kvar och håller koll så ingen polisbil eller vaktbil dyker upp eftersom lokalen är larmad.
Kioskägaren är övertygad om att inbrottet var planerat eftersom tjuvarna har krossat det enda fönster som inte är blockerat av kylskåp för läsk och hyllor med smågodis. Och detta måste man alltså ha vetat om innan eftersom kioskägarna drar ned persiennerna i samtliga fönster nattetid.
Vid en snabbinventering i morse, konstaterades att tjuvarna varit ute efter tobaksvaror. Det är mest cigaretter av märket Marlboro som saknas, enligt kioskägaren.
Vet du något om inbrottet? Tipsa oss här – det går bra att vara anonym.
















































