Natten till fredag utsattes den nya kiosken på stationsområdet, Adams Kiosk, för ett inbrott. På bilden, tagen av LindeNytts webbkamera, ser man hur tre personer slår till mot kiosken.
Klockan 02:18 i natt tog LindeNytts webbkamera denna bild över stationsområdet. Trots mörker och låg upplösning ser man tydligt hur en person står och håller utkik medan två andra uppehåller sig vid fönstret, som sekunderna senare krossas med en sten. Dessa två har sedan tagit sig in medan den tredje står kvar och håller koll så ingen polisbil eller vaktbil dyker upp eftersom lokalen är larmad.
Kioskägaren är övertygad om att inbrottet var planerat eftersom tjuvarna har krossat det enda fönster som inte är blockerat av kylskåp för läsk och hyllor med smågodis. Och detta måste man alltså ha vetat om innan eftersom kioskägarna drar ned persiennerna i samtliga fönster nattetid.
Vid en snabbinventering i morse, konstaterades att tjuvarna varit ute efter tobaksvaror. Det är mest cigaretter av märket Marlboro som saknas, enligt kioskägaren.
Vet du något om inbrottet? Tipsa oss här – det går bra att vara anonym.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.