Under onsdagen genomsöktes Lindbackaskolan av Roger Hammarström och hans spanska sökhund Ninja. Foto: Camilla Lagerman
Roger Hammarström och hans snart tvååriga Malinois Ninja. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Ninja betyder flicka. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Här söker hunden Ninja efter droger på Lindbackaskolan – och får träff
Under onsdagen genomsöktes Lindbackaskolan av Roger Hammarström och hans spanska sökhund Ninja. Foto: Camilla Lagerman
Roger Hammarström och hans snart tvååriga Malinois Ninja. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Ninja betyder flicka. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Här söker hunden Ninja efter droger på Lindbackaskolan – och får träff
När eleverna vid Lindbackaskolan lämnat byggnaden för onsdagen kom hundföraren Roger Hammarström och hans tvååriga spanska sökhund Ninja för att tillsammans söka igenom skolan efter narkotika.
– Det här gör vi i ett preventivt syfte, för att visa ungdomarna att sökhundarna kommer vistas i de här miljöerna och att de upptäcker om det finns något här, berättar rektor Elizabeth Falk.
Roger Hammarström på företaget Drogfri Miljö, har en mångårig bakgrund som polis, varav de senaste 15 åren som hundförare, men har även specialiserat sig inom dressyr med inriktning narkotika. Hunden Ninja, som Roger hämtade i Spanien i november, var redan färdigutbildad, men som sökhund kommer ständigt nya preparat att lära sig.
– Hon har ju de grundläggande narkotiska preparaten, sedan är det en ständig förädling och förändring då folk försöker komma förbi lagstiftningen, då kommer det nya kombinationer som inte finns med på läkemedelsverkets lista, berättar Roger.
Efterfrågan på Drogfri Miljös tjänster och utbildningar ökar ständigt, och man har i dagsläget flera stora företag som kunder, bland annat Cummins/Meritor i Lindesberg.
– Folk ser problematiken, Cummins/Meritor till exempel har sett en ökning av missbruk bland de anställda. Där tillverkar man ju grejer som väger flera ton styck och man kör med stora tunga maskiner, så det är verkligen inte bra, säger Roger.
Idag är det dock Lindbackaskolan som ska genomsökas, något man gjorde så sent som för tre veckor sedan, och fick träff.
– Att man får träff kan betyda att man varit i en miljö där någon till exempel rökt cannabis och sedan har man hängt in den jackan i skåpet, det kan bero på flera saker. På Cummins/Meritor har vi bland annat fått träff på svettiga skor, då spår av droger kommer ut den vägen, förklarar Roger.
Roger och Ninja söker metodiskt igenom skolans utrymmen, och det dröjer inte länge innan hon sätter sig ned för att markera att hon upptäckt något.
– Oftast söker vi med två hundar, om en hund då markerar får den söka om området från andra hållet och se om den gör det igen. Då gör vi om samma sak med den andra hunden efter det, men idag har jag bara Ninja med mig, och min läsning av henne är att hon gör rätt, berättar Roger.
– Det här gör vi i ett preventivt syfte, för att visa ungdomarna att sökhundarna kommer vistas i de här miljöerna och att de upptäcker om det finns något här, berättar rektor Elizabeth Falk.
Tidigare i veckan rapporterade LindeNytt om att ett nytt samarbete mellan föreningen Industrilandskap Bergslagen och Lindesbergs kommun skulle möjliggöra nya guidade turer i Stripa gruva. Kultursekreterare Sara Sporre menar dock att något sådant avtal inte existerar, utan man har endast kommit överens om ett samarbete kring Geologins dag.
– Vi ska ha ett nytt möte i april för att samtala lite mer, men det kommer inte röra sig om ett skriftligt avtal utan ett samarbete.
En personbil har kört av vägen utanför Fellingsbro. Enligt polisen skall bilen ha börjat brinna efteråt.
– Det rör sig om en singelolycka. Bilen skall ha börjat brinna, i vilken omfattning är dock oklart, säger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Efter gårdagens tuffa kvartsfinal i Vi i femman mot Karl Johans skola 5C så fick man slutligen erkänna sig besegrade. Klassens representant Julia Trostek tror att det hade mycket med tidspressen att göra.
– Vi hade bara 20 sekunder på oss att svara så det blev stressigt. Hade vi haft mer tid på oss så hade vi nog kunnat svaren på flera av frågorna som vi missade, förklarar hon.
Under 2015 tog det kommunala bolaget Besök Linde AB över ansvaret att driva byggnadsminnet Stripa Gruva vidare. Bara ett par år senare meddelade bolaget att man drog sig ur Stripa för gott, och hänvisade till dåligt ekonomiskt resultat. Nu är det dock dags för Stripas gruvmiljöer att återigen få påhälsning av nyfikna besökare, då Lindesbergs kommun slutit ett nytt avtal med föreningen Industrilandskap Bergslagen.
Klass 5A laddar för kvartsfinal i Vi i femman
2440 klasser och närmare 50 000 elever kämpade för att kvalificera sig till kvartsfinalen i Vi i femman. Av de åtta klasser i området P4 Örebro...
Efter hela 35 år som tränare brinner passionen för fotbollen fortfarande lika starkt hos Aleksander Lazarevic. I en öppenhjärtig intervju berättar han om sina år inom sporten, och vad som format honom till den människa och ledare han är idag.
– Jag ville egentligen bli präst, men jag tror inte jag skulle blivit en så bra sådan, skrattar han.
Natten till fredag skall två män i 20-årsåldern respektive 45-årsåldern ha blivit misshandlade i centrala Lindesberg. Gärningspersonen skall ha använt ett tillhygge och polisen har rubricerat händelsen som grov misshandel.
Lillemor från Bångbro kommer utan tvekan att vara på plats, när det är opera på bio i Lindesberg lördag den 18 mars – både för att det är live från Metropolitan och för att Richard Wagner gjort musiken. Lillemor Wiker älskar musik.
LIF håller sig obesegrat inför derbyt
Trots att LIF Lindesberg har säkrat nästa säsong i Allsvenskan, så vill man inte lugna ner sitt spelande. Truppen vill gå obesegrade genom serien...
Babsans Bankir blir Årets Häst på travgalan
Varje år har Fornaboda och Örebrotravet sin gemensamma travgala och i år var inget undantag. De senaste åren har travgalan varit digital, efter sp...