SD var inte överens med resterande partier under gårdagens Kommunfullmäktige. På bild: Mats Seijboldt (SD). Foto: Ida Lindkvist

Hård och upprörd debatt om flyktingmottagande

Under gårdagens Kommunfullmäktige diskuterades utökningen av avtalet med Migrationsverket. Socialnämnden beslutade att föreslå att kommunstyrelsen beslutar att teckna det nya avtalet för att utöka platserna för barn i asyl och barn med permanent uppehållstillstånd. Sverigedemokraterna opponerade sig och stämningen i lokalen blev påtaglig.
– Jag vet inte var jag ska börja, jag är otroligt upprörd och besviken hur ni kan prata såhär om människor på flykt, sade Susanne Karlsson (C).

Förslag till beslut var att Kommunfullmäktige beslutar att teckna ett nytt avtal med Migrationsverket för utökning av kommunens HVB, ett så kallat blandavtal avseende platser för barn i asyl och barn med permanent uppehållstillstånd (PUT) med max 50 stycken platser. I januari 2014 bestämde en ny lag att kommuner skulle bli tvungna att ta emot ensamkommande barn, vare sig de ville eller inte, men man gavs då chansen att skriva avtal med Migrationsverket om de här platserna.

I december 2014 bestämde sig Kommunfullmäktige för att teckna avtal med Migrationsverket, 10 boendeplatser tillgängliga för asylsökande barn utan föräldrar, och 20 platser för ensamkommande barn med uppehållstillstånd. Men då barn på flykt ökat betydligt mer än vad Migrationsverket trott, så sedan juli anvisar Migrationsverket ungdomar oavsett om kommunen redan uppfyllt sin kvot enligt avta eller inte. Idag har Lindesbergs kommun 46 barn som kommit anvisade enligt avtal.

Därför beslutade man nu att teckna det här nya avtalet. Men när det under gårdagens Kommunfullmäktige skulle gå till förslag till beslut, opponerade sig Mats Seijboldt (SD).
– Alla vet var vi Sverigedemokrater står, ensamma mot sju andra partier. Vad betyder egentligen ett avtal? Vi anser att vi vill göra en markering till regeringen och avslår därför Kommunstyrelsens förslag.

– Om vi inte skriver avtal, då får vi heller inte någon ersättning. Så ni i SD, hur ska vi täcka det med vilka pengar? Ska vi försämra vård, omsorg och skola?, kontrade Irja Gustavsson (S).

Susanne Karlsson (C) tog också till orda:
– Jag håller med Irja. Avtalen är väldigt viktiga för att vi ska kunna planera för de här barnen. Det är barn vi pratar om!

De andra partierna fortsatte att yrka bifall, och Per-Ove Lindqvist (M) riktade sig till Seijboldt (SD) och sa:

Per Söderlund (SD) gav sig också in i debatten. Foto: Ida Lindkvist
Per Söderlund (SD) gav sig också in i debatten. Foto: Ida Lindkvist

– Vad ska vi göra med barnen som står i vår kommun och tittar?

– Givetvis ska vi ta hand om de barn och ungdomar som är här. Men avtal med Migrationsverket, de gör ju lite som de tycker. Det är pengar det handlar om!, svarade Seijboldt (SD).

– Barn är de till 18 år, men de som kommer hit och utger sig för att vara under 18 år, hur vet vi att de är det? Hur vet vi att pengarna går till barn?, tyckte Per Söderlund (SD).

John Omoomian (S) var inte nöjd över SD:s åsikter. Foto: Ida Lindkvist
John Omoomian (S) var inte nöjd över SD:s åsikter. Foto: Ida Lindkvist

Även John Omoomian (S) beträdde talarstolen:
– Pengar och ekonomi, jaja, principiellt äcklas jag av allt som handlar om pengar. Men just det här, okej, det handlar om pengar, det handlar om 1900 kronor per dygn som de är här. Så stå inte här och säg att ni vill ha bra ekonomi samtidigt som ni avslår avtalet!

Till sist fick Susanne Karlsson (C) nog:
– Jag vet inte var jag ska börja, jag är otroligt upprörd och besviken hur ni kan prata såhär om människor på flykt. Pengar, absolut, men det handlar om att visa medmänsklighet. Vi ska vara glada att vi bor i ett land dit man kan fly, och inte behöver fly ifrån!

 

Därefter begärde Inger Griberg (MP) streck i debatten.

Förslag till beslut, Sverigedemokraterna begärde votering. Rösterna blev 37-8 till förslaget.

Publicerad 23 september 2015 klockan 10:37

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Pressbild

Martin Almgren blir programledare – i radio

Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.

6 juli 2026 klockan 15:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Tre av årets fyra drömjobbare tillsammans med Ingela Björkman på Sparbanken Bergslagen och Janis Lancreau på StartCentrum. Foto: Sparbanken Bergslagen

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”

För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.

6 juli 2026 klockan 10:10 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag Special: ”Det sade bara klick”

FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.

Polisen utreder misstänkt mordbrand i Fanthyttan

Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax ...

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturn...

Mikael "Blomman" Blomberg, Jens Ekmark och Peter Hayden. Foto: Camilla Lagerman

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.

1 juli 2026 klockan 15:50 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Willhelm Sundman (L). Oppositionsråd, Region Örebro län. Pressbild: Liberalerna

Mitt löfte till dig – vårdcentralerna och akuten

INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.

1 juli 2026 klockan 11:09 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter "betydande kostnadsutmaningar” för ...
30 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027. – Det är mycket glädjande...
30 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men ...
29 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Det är upplagt för ännu en magisk sommarkväll när Martin på sjön går av stapeln. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.

29 juni 2026 klockan 14:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Regionstyret sviker landsbygden

INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.

29 juni 2026 klockan 14:49 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs

På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in ...

Artikel innehåller bildspel Solig premiär för Sommarsaga på torget: ”Jättehärligt”

Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsfö...

Gun-Britt visar en av landets Tusen Trädgårdar: ”Positivt”

Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. ...

Liberalerna Christian Liljenhed och Willhelm Sundman. Bilden är tagen i samband med invigningen av Svea Kvinnojours nya lokaler i Kumla. Foto: Liberalerna

Ingen kvinna ska behöva fly från kommunen för att bli fri

INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.

25 juni 2026 klockan 10:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Gruvstrejkens öden skildras i drömsk uppsättning i Stripa

Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade...

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan ...

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående ...

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet

För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ...

Fjortonde raka året med Ullermuller: ”Riktigt kul”

Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. ...

Man gripen misstänkt för inbrott på krog

Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i ...

Femåriga Love to Know blev under midsommaren den första och hittills enda hästen att springa snabbare än 1.10,0 på Fornaboda. Foto: Anneli Lundegård

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.

22 juni 2026 klockan 08:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

FotoFredag: Glad Midsommar!
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag ...
19 juni 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Så var kommunens första Demokratikväll
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillf...
18 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Efter alla skadegörelser – nu väntar kameraövervakning
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av ...
17 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-17

2026-06-16

2026-06-16

2026-06-16

2026-06-15

2026-06-15

2026-06-12

2026-06-12

2026-06-12

2026-06-12

2026-06-11

2026-06-11

2026-06-11

2026-06-09

2026-07-06 19:24