SD var inte överens med resterande partier under gårdagens Kommunfullmäktige. På bild: Mats Seijboldt (SD). Foto: Ida Lindkvist

Hård och upprörd debatt om flyktingmottagande

Under gårdagens Kommunfullmäktige diskuterades utökningen av avtalet med Migrationsverket. Socialnämnden beslutade att föreslå att kommunstyrelsen beslutar att teckna det nya avtalet för att utöka platserna för barn i asyl och barn med permanent uppehållstillstånd. Sverigedemokraterna opponerade sig och stämningen i lokalen blev påtaglig.
– Jag vet inte var jag ska börja, jag är otroligt upprörd och besviken hur ni kan prata såhär om människor på flykt, sade Susanne Karlsson (C).

Förslag till beslut var att Kommunfullmäktige beslutar att teckna ett nytt avtal med Migrationsverket för utökning av kommunens HVB, ett så kallat blandavtal avseende platser för barn i asyl och barn med permanent uppehållstillstånd (PUT) med max 50 stycken platser. I januari 2014 bestämde en ny lag att kommuner skulle bli tvungna att ta emot ensamkommande barn, vare sig de ville eller inte, men man gavs då chansen att skriva avtal med Migrationsverket om de här platserna.

I december 2014 bestämde sig Kommunfullmäktige för att teckna avtal med Migrationsverket, 10 boendeplatser tillgängliga för asylsökande barn utan föräldrar, och 20 platser för ensamkommande barn med uppehållstillstånd. Men då barn på flykt ökat betydligt mer än vad Migrationsverket trott, så sedan juli anvisar Migrationsverket ungdomar oavsett om kommunen redan uppfyllt sin kvot enligt avta eller inte. Idag har Lindesbergs kommun 46 barn som kommit anvisade enligt avtal.

Därför beslutade man nu att teckna det här nya avtalet. Men när det under gårdagens Kommunfullmäktige skulle gå till förslag till beslut, opponerade sig Mats Seijboldt (SD).
– Alla vet var vi Sverigedemokrater står, ensamma mot sju andra partier. Vad betyder egentligen ett avtal? Vi anser att vi vill göra en markering till regeringen och avslår därför Kommunstyrelsens förslag.

– Om vi inte skriver avtal, då får vi heller inte någon ersättning. Så ni i SD, hur ska vi täcka det med vilka pengar? Ska vi försämra vård, omsorg och skola?, kontrade Irja Gustavsson (S).

Susanne Karlsson (C) tog också till orda:
– Jag håller med Irja. Avtalen är väldigt viktiga för att vi ska kunna planera för de här barnen. Det är barn vi pratar om!

De andra partierna fortsatte att yrka bifall, och Per-Ove Lindqvist (M) riktade sig till Seijboldt (SD) och sa:

Per Söderlund (SD) gav sig också in i debatten. Foto: Ida Lindkvist
Per Söderlund (SD) gav sig också in i debatten. Foto: Ida Lindkvist

– Vad ska vi göra med barnen som står i vår kommun och tittar?

– Givetvis ska vi ta hand om de barn och ungdomar som är här. Men avtal med Migrationsverket, de gör ju lite som de tycker. Det är pengar det handlar om!, svarade Seijboldt (SD).

– Barn är de till 18 år, men de som kommer hit och utger sig för att vara under 18 år, hur vet vi att de är det? Hur vet vi att pengarna går till barn?, tyckte Per Söderlund (SD).

John Omoomian (S) var inte nöjd över SD:s åsikter. Foto: Ida Lindkvist
John Omoomian (S) var inte nöjd över SD:s åsikter. Foto: Ida Lindkvist

Även John Omoomian (S) beträdde talarstolen:
– Pengar och ekonomi, jaja, principiellt äcklas jag av allt som handlar om pengar. Men just det här, okej, det handlar om pengar, det handlar om 1900 kronor per dygn som de är här. Så stå inte här och säg att ni vill ha bra ekonomi samtidigt som ni avslår avtalet!

Till sist fick Susanne Karlsson (C) nog:
– Jag vet inte var jag ska börja, jag är otroligt upprörd och besviken hur ni kan prata såhär om människor på flykt. Pengar, absolut, men det handlar om att visa medmänsklighet. Vi ska vara glada att vi bor i ett land dit man kan fly, och inte behöver fly ifrån!

 

Därefter begärde Inger Griberg (MP) streck i debatten.

Förslag till beslut, Sverigedemokraterna begärde votering. Rösterna blev 37-8 till förslaget.

Publicerad 23 september 2015 klockan 10:37

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: En drömplats långt inne i skogen

FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.

8 maj 2026 klockan 20:12 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Annons


Arkivfoto: Camilla Lagerman

Så blir Vårmönstringen – nya reglerna för cruising

SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.

8 maj 2026 klockan 09:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen

Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och ...

Garage med fordon och solpaneler i brand

Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Kvinna skadad i explosion på fabrik

UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.

7 maj 2026 klockan 08:48 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef på Livgardet och Erik Brander, teknisk chef på regementet, var på besök i Yxe under tisdagen. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Här övas krigets logistik i skogarna utanför Lindesberg

Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.

6 maj 2026 klockan 15:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Enastående prestationer prisades under årets BEL-ceremoni
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena...
6 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fullspäckat sommarlov väntar – gratis aktiviteter för barn och unga
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria ...
5 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Stöldvåg mot obemannad butik i Vedevåg – vädjar om hjälp
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg...
4 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Det norska kallblodet, Brenne Viktor, gästade Fornabodas säsongspremiär och imponerade rejält med ett nytt banrekord för 3-åriga kallblod. Foto: Anneli Lundegård

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.

1 maj 2026 klockan 18:19 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Ett hav av vitsippor. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Våren är här och naturen vaknar på riktigt

FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.

1 maj 2026 klockan 21:17 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Till minne: Greger Nilsson

MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.

Artikel innehåller bildspel Fin Valborgskväll i Lindesberg – men brasan svek

Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad ...

Varnar för ökad risk för skogsbränder: ”Extra vaksam”

Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken...

Övre raden från vänster: Zonordförande William Flormo, Lions Club Storå, Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg, Anna Ohlsson, Lions Club Storå, Raija Glatz och Inga-lill Senneryd, Lions Kristina. Sittande från vänster: Toste Nilssson, Lions Club Hällefors och Leif Olofsson Lions Club Storå Foto: Lions Club Storå

Fyra Lionsklubbar arrangerar diabetesläger för barn

För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.

29 april 2026 klockan 11:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Skogsbrand i Fellingsbro under kontroll

Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre ...

Polisens tack efter lugn helg

Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med ...

Miljonförstärkning till förskolan: ”De sliter verkligen”

Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när ...

900 soldater intar Lindesbergs kommun i stor militärövning

Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha...

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av ...

Polisen misstänker att centrumbränder var anlagda

Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i ...

Foto: Camilla Lagerman

Flera fordon i brand i centrala Lindesberg

På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.

25 april 2026 klockan 11:56 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Lista: Här firas Valborg
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser d...
24 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Efter polislarmet: Så ska ungdomsfylleriet stävjas
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera ...
24 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Polisen larmar om ungdomsfylleri i centrum
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med ...
23 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-23

2026-04-22

2026-04-22

2026-04-21

2026-04-20

2026-04-20

2026-04-18

2026-04-18

2026-04-17

2026-04-17

2026-04-16

2026-04-16

2026-04-15

2026-04-14

2026-05-09 12:30