Regeringen och Folkhälsomyndigheten meddelade under tisdagen att Örebro län nu kommer att innefattas av hårdare restriktioner och allmänna råd, från och med dagens datum.
– Med den utveckling vi nu ser är att det är fler smittade i äldre åldrar i 70 plus-gruppen. Och fler behöver vård och intensivvård. I dag på morgonen var det 30 fall som behövde vård och det börjar bli allvarligt, berättade Örebros smittskyddsläkare under en presskonferens.
Coronaläget i länet ser allt allvarligare ut. Under de senaste veckorna har antalet smittade ökat från 612 under vecka 43 till 1003 under vecka 44. Detta gör att Örebro län har ett snitt på 533 positiva fall per 100 000 invånare, en bra bit över snittet för riket som ligger på 272.
Antalet äldre patienter i åldersgruppen 70+ har ökat under de senaste veckorna, och vården ser nu en kraftig ökning när det gäller antalet patienter som är i behov av vård och intensivvård.
Med anledning av den snabba ökningen av covid-19 i länet beslutade regeringen att även Region Örebro län nu ska innefattas av de skärpta allmänna råden som innebär:
• Avstå från att vistas i inomhusmiljöer där människor samlas, som butiker och köpcentrum. Nödvändiga besök i exempelvis livsmedelsbutiker och apotek kan göras.
• Avstå från att delta i exempelvis möten, framförallt cuper, matcher och tävlingar.
• Undvik om möjligt fysisk kontakt med andra personer än de i hushållet. Med fysisk kontakt menas att umgås på ett avstånd mindre än 1-1,5 meter. Speciellt viktigt är det att undvika sådana kontakter som varar längre än 15 minuter.
• Rådet om att undvika fysisk kontakt innebär t ex avrådan från att arrangera eller delta i fester eller liknande socialt umgänge.
• Nödvändig närkontakt, exempelvis vårdbesök, omfattas inte av rådet.
• Arbetsgivare uppmanas att se till att personal kan arbeta hemifrån i större utsträckning än idag.
• De skärpta allmänna råden omfattar även verksamheter, som exempelvis butiker, köpcentrum och idrottsanläggningar, och arbetsplatser. Alla verksamheter bör vidta åtgärder för att exempelvis minimera antalet besökare vid samma tidpunkt.
• 50-personersgränsen återinförs i länet
• Beslutet gäller från idag till och med den 24 november, men kan förlängas.
Skärpta allmänna råd till serveringsställen:
• Storleken på sällskap på begränsas till max åtta personer, större sällskap måste delas upp.
• Det ska vara en meter mellan olika sällskap, och rådet är att det ska vara längre om det behövs för att undvika trängsel.
• Om ett serveringsställe ordnar en konsert eller liknande evenemang ska publiken sitta ner.
• Beslutet gäller från idag till och med den 24 november, men kan förlängas.
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står klart efter att den hyresförhandling som påkallats av Fastighetsägarna MittNord mellan Lindesbergsbostäder och Hyresgästföreningen nu är avslutad.
– Positivt är att vi nådde en uppgörelse i god tid och att det inte blir någon retroaktiv hyra 2026. Det hade varit dåligt för både oss och våra hyresgäster, säger LIBO:s vd Mikael Kihlberg i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.