Repertoargruppen samlad med den nye dirigenten.

Harmoni i skuggan av ny dirigent

Efter 37 år av kvinnlig fägring vid dirigentpinnen är det dags för ett smått historisk byte för manskören Harmoni. Den nye dirigenten och konstnärlige ledaren är nämligen, hör och häpna, en man och han heter Rickard Larsson.

Efter att Ann-Christin Wassberg lett kören under smått otroliga 33 år så har Lena Svensson hållit i dirigentpinnen de fyra senaste åren. Nu blir det alltså andra tongångar när Rickard som till vardags är musiklärare på kulturskolan i Lindesberg känner sig redo att anta utmaningen att leda kören vidare.


– Även om jag inte har lett en ren manskör tidigare så har jag har jobbat med körverksamhet sedan jag slutade gymnasiet. Så jag känner mig trygg i rollen och inspirerad inför uppgiften, säger Rickard Larsson.



Rickard Larsson och Hans Axelsson.


Det var tack vare ett sju veckor långt vikariat under hösten som kören och Rickard fick känna på varandra och tycke uppstod. När det sedan stod klart att Lena tänkte kliva av var steget naturligt att fråga Richard om att ta över.


– Utan vikariatet är jag inte säker på att jag hade tackat ja när jag fick från frågan. Vikariatet var ett bra tillfälle att få lära känna kören lite grann. När jag satt med på Capricen och lyssnade så gillade jag körens blandning och variation, att både kunna ha kul och spexa loss för att i nästa stund visa vilken bra och seriös kör man är tilltalar mig, berättar Rickard.


På tal om Capricen så har redan förberedelserna för nästa års Caprice startat. Kören har sommarlov men i går träffades körens repertoargrupp och Rickard i körens klubblokal för att börja dra upp skisserna för den stora händelse som alltid tilldrar sig helgen efter påsk. Nästa Caprice blir den 26 april, en show som blivit större och större och kräver mer förberedelser.


– Sedan vi flyttade till Arenahallen så har det blivit en enormt stor apparat och ett event som omsätter väldigt mycket pengar. Gästartisterna tenderar att bli dyrare och lika mycket pengar behöver läggas på all teknik, utan våra sponsorer hade det inte varit möjligt att genomföra Capricen, klargör Roger Hellsing från repertoargruppen.


Förutom all teknik med ljus och ljus så ska ett helt golv läggas in i arenan och niohundra stolar ställas ut på parketten för att ta emot de nästan 3000 betalande som besökte Capricen i år.



Roger Hellsing och Christian Kokvik


– Det har blivit ett för stort projekt att bära för några få, så vi har byggt en organisation där alla i kören är med i olika grupper med olika ansvarsområden, vilket fungerar väldigt bra, säger Christian Kokvik.


Det är svårt att ta miste på entusiasmen hos repertoargruppen medan de ger sig i kast med att diskutera sånger till nästa år Caprice.


– Framförallt så är det väldigt roligt att göra detta. Tänk att vi som är glada amatörer får vara med att sätta upp en show som ses av 3000 människor och sedan ha förmånen att lite grann lära känna alla fantastiska artister som gästar oss, berättar Hans Axelsson som är vice dirigent.


Artisterna har verkligen varit många och folkkära, det vittnar alla porträtt som förgyller klubblokalens väggar. Innan jag smyger ut till sommarvärmen från källarlokalen på Skolgatan så tar jag en titt på porträtten och kan inte låta bli att bli imponerad över vad Harmoni har åstadkommit under alla år. Det blir onekligen väldigt spännande att se vem som dyker upp nästa år.

Publicerad 19 juni 2013 klockan 11:22

Björn Sundström , 070-130 33 86

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Lindlöven fortsätter att vinna. Under onsdagen utökade man sitt segertåg till sex raka vinster när man vann mot tabellåttan Surahammar. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka

Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.

10 december 2025 klockan 23:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Grillkökets personal är redo att dela ut julmat. Foto: Camilla Lagerman

Grillköket gör det igen – skänker julmat till behövande

För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.

10 december 2025 klockan 16:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Hovrätten skärper straffet för 40-årig man – döms till tre års fängelse

I februari föll tingsrättens dom mot en 40-årig man, hemmahörande i ...

Behåll Vedevågsskolan – kommunen har allt att vinna och barnen mest av alla

INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den ...

Wajih klipper till förmån för Barncancerfonden – igen

På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela ...

Foto: Camilla Lagerman

Insatsen i Storå: Mannen släppt – misstankarna kvarstår

Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.

9 december 2025 klockan 11:31 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sture Åtterås, president för Lindesbergs Rotaryklubb överlämnade checkarna på 10 000 kronor vardera till Gun Andersson från Kristinakyrkan och kyrkoherde Matilda Hedrén från Linde bergslags församling. Foto: Jennie Einarsson

Rotary skapade julglädje – stödjer två lokala hjälpinsatser

Under måndagen höll Lindesbergs Rotaryklubb sin julavslutning i Lindesbergs kyrka, med musikalisk guldkant av Kulturskolan Garnalias musikelever. Med varm hand delade president Sture Åtterås ut två stipendier – välkommet så här inför jul – till två kyrkliga organisationer som på varsitt håll bedriver viktigt socialt arbete.
– Vi får höra om mycket elände runt om i världen, men vi får inte glömma att vi har problem på nära håll också, tyvärr. Därför vill vi stötta dessa två verksamheter, förklarade president Sture Åtterås när han överlämnade checkarna.

9 december 2025 klockan 09:16 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Beslutet: Vedevågs skola läggs ned
Efter två timmars intensivt debatterande mellan kommunfullmäktiges ledamöter kunde man gå till beslut i frågan kring Vedevågsskolans framtid. ...
8 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kvinna misstänkt för grovt rattfylleri
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som ...
8 december 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Polisinsatsen i Storå: Man anhållen misstänkt för grovt olaga hot
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen. - Mannen, som är i 70...
8 december 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Ett stort antal polispatruller larmades på måndagen till Storå. Foto: Camilla Lagerman

Insatsen i Storå: Polisen har gripit en misstänkt

Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

8 december 2025 klockan 14:21 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Polisen söker hotfull person – skola inrymd av säkerhetsskäl

En polisinsats pågår just nu i norra delen av kommunen. Enligt tidiga uppgifter från polisen är man på plats för att söka efter en individ som uppges ha agerat hotfullt. Av säkerhetsskäl har personalen vid Storåskolan valt att inrymma samtliga elever medan insatsen pågår i närområdet.
– Det stämmer att vi är på plats och säker efter en hotfull person samt att skolan är inrymd. Det finns dock inget hot riktat mot skolan, utan det har gjorts av säkerhetsskäl samt att vi inte vill ha för mycket människor i rörelse som kan försvåra vårt arbete, förklarar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

8 december 2025 klockan 13:48 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Solklar LIF-seger i årets sista hemmamatch

LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har...

Artikel innehåller bildspel Handbollsdamerna vänder tidigt och vinner stort

Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen ...

Peter Jöback klar för capricen: ”Har stått på önskelistan länge”

Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med ...

Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Kungen i Älgfallet

Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.

5 december 2025 klockan 18:20 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Anpassad grundskola engagerar sig för Musikhjälpen: ”Superviktigt”

För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-...

Daniel om partibytet, sorgen och narkotikadomen

Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu ...

Grundade beslut

INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. N...

Stadsskogsskolan ska säljas – vill se privat aktör ta över

Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har...

Nytt förslag: Hemtjänsten i Fellingsbro får vara kvar

Socialnämnden har under hösten genomfört en utredning över "hemtjänst söder", det vill säga hemtj...

Lions dubbla bidrag stöttar i juletid: ”Det här betyder så otroligt mycket”

Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt ...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Förd till sjukhus efter brand på äldreboende

En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.

4 december 2025 klockan 10:11 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin sjätte nolla i femte raka triumfen
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tå...
3 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Julglädje för utsatta familjer – Lions Club Storå skänker rekordbelopp
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande ...
3 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

En högst märklig interpellation av Socialdemokraterna – som lett till ett märkligt beslut
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas ...
3 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-02

2025-12-02

2025-12-01

2025-12-01

2025-12-01

2025-12-01

2025-11-29

2025-11-28

2025-11-28

2025-11-27

2025-11-27

2025-11-27

2025-11-26

2025-11-25

2025-12-11 02:55