Lindesbergs stadskärna skall leva. Evenemang av olika slag skall få folk att trivas och vilja vistas i centrum. Vi måste även ha fortsatt fokus på Lindesjön och utveckla denna resurs till hundra procent. Detta är en del av det som klubbades av styrelsen för Linde Utveckling på fredagsmorgonen.
Det allra första styrelsemötet för den nya utvecklingsgruppen resulterade alltså i konkreta handlingar och visar att man menar allvar. Ambitionen är att gå från ord till handling och inte låta ärenden ältas enligt gammal tradition.
Styrelsen vill sjösätta de tre projekten omedelbart. Därför kommer man nu att gå vidare till kommunstyrelsen för att äska medel för att sätta stadig kurs framåt. Detta är vad Lindesbergs Utveckling vill åstadkomma med projekten:
Projekt ”Levande stadskärna”
Upplev Lindesberg AB – så heter ett alldeles nystartat bolag som kommer att arbeta med den levande stadskärnan. Bolaget är startat av Fastighetsbolaget Egeryds Fastigheter. Fokus kommer att vara på Oscarsparken med viss spridning på Kungsgatan och Strandpromenaden. Här ska regelbundna evenemang äga rum och dessutom satsas rejält på Café Oscar som en central samlingsplats för detta område. De tidigare så blygsamma öppettiderna kommer nu att justeras till dagligt öppethållande mellan klockan 12-22. Premiär av ”nya” Café Oscar sker 30 april.
Projekt ”Lindesjön runt”
Fortsatt strävan att utveckla vandringsleden runt sjön – men också att skapa hållplatser för aktiviteter längs med Strandpromenaden. Bland annat skall man ordna med ett riktigt bad, bryggor, båtplatser och se till att det blir ”lagligt” att brädsurfa på sjön.
Projekt ”Kompetensråd”
Ett forum för alla företagare i Lindesbergs kommun. Hos kompetensrådet kan företagen tydliggöra sina behov av just den kompetens som efterfrågas vid nyanställningar. Utifrån detta kan kompetensrådet – Masugnens Utveckling AB – utbilda personal åt företag som kräver en särskild utbildning hos sin personal.
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.