Det började med ett sexmålsunderläge, minskade till fyra och avslutades i slutändan med hela fjorton mål i skillnad. LIF Lindesberg har haft en tuff säsong och hemmamötet mot Varberg var inte Lindesbergarnas starkaste uppträdande.
Fjorton mål blev skillnaden mellan seger och förlust, när HK Varberg gjorde sitt första besök i Lindesberg på två år. LIF Lindesberg har tidigare fått låg utdelning för ett bra spel, men fick svårare att nå toppen efter att Varberg visat sina tidiga resurser från två säsonger i Elitserien.
Målskytten Oskar Cosmo var tillbaka på planen efter en skada, men fick inte med sig den utdelning som man kanske hoppats på förhand.
Med tre öppna lägen inom matchens första fyra minuter, kunde Varberg gå till en bekväm ledning. De fick dessutom med sig ett extra mål och stod direkt med fyra raka mål efter sex minuter.
Bortalaget utökades och hemmamålen lös med sin frånvaro. Timeoutkortet slängdes in redan efter tio minuter, där Varberg fått med sig ett femmålsunderläge. Något som direkt efter uppsnacket blev ett sexmålsunderläge.
LIF reducerade från 6-13 till 9-13, men kunde däremot inte komma in i Varbergs snabba spel och blev helt uthängda. Vid halvtidsvilan låg man bakom bortalaget med nio mål, efter att Varbergs målvakt fått in en fullträff på öppen kasse.
Den andra halvleken var inte heller det någon rolig halvlek. Max Broman blev vid dubbla tillfällen serverad ett öppet läge framför bortamålet, efter passningar från målvakt Robert Mjörnander. Avståndet krympte däremot inget större, snarare tvärtom. Varberg låste matchen tidigt och fick med sig en fjortonmålsseger.
Med resultatet klättrar Varberg till en fjärde plats i tabellen. Hallänningarna visade däremot stora känslor vid minsta motgång, där man bland annat under en niomålsledning fick med sig en varning för ”snack”. Aggressionerna i laget kan vara något av den stora akilleshälen i gänget.
Resultat LIF Lindesberg-HK Varberg
Slutresultat: 19-33 (10-19)
Publik: ca 400 personer
Matchvärd: Simplicity
Målgörare: Asso Eliassi (5), Robin Johansson (4), Max Broman (3), Fatlum Ahmeti (3), Fabian Lindholm (2), Fredrik Karlsson (1), Oskar Cosmo (1)
Räddningar:
David Jacobsen: 3 räddningar, 7 skott (42,9%)
Robert Mjörnander: 7 räddningar, 35 skott (20%)
Matchens Lirare: Asso Eliassi
Nästa match: Lördag 13:e november vs Kärra HF i Lillekärrshallen med matchstart kl. 14.00
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.