Det började med ett sexmålsunderläge, minskade till fyra och avslutades i slutändan med hela fjorton mål i skillnad. LIF Lindesberg har haft en tuff säsong och hemmamötet mot Varberg var inte Lindesbergarnas starkaste uppträdande.
Fjorton mål blev skillnaden mellan seger och förlust, när HK Varberg gjorde sitt första besök i Lindesberg på två år. LIF Lindesberg har tidigare fått låg utdelning för ett bra spel, men fick svårare att nå toppen efter att Varberg visat sina tidiga resurser från två säsonger i Elitserien.
Målskytten Oskar Cosmo var tillbaka på planen efter en skada, men fick inte med sig den utdelning som man kanske hoppats på förhand.
Med tre öppna lägen inom matchens första fyra minuter, kunde Varberg gå till en bekväm ledning. De fick dessutom med sig ett extra mål och stod direkt med fyra raka mål efter sex minuter.
Bortalaget utökades och hemmamålen lös med sin frånvaro. Timeoutkortet slängdes in redan efter tio minuter, där Varberg fått med sig ett femmålsunderläge. Något som direkt efter uppsnacket blev ett sexmålsunderläge.
LIF reducerade från 6-13 till 9-13, men kunde däremot inte komma in i Varbergs snabba spel och blev helt uthängda. Vid halvtidsvilan låg man bakom bortalaget med nio mål, efter att Varbergs målvakt fått in en fullträff på öppen kasse.
Den andra halvleken var inte heller det någon rolig halvlek. Max Broman blev vid dubbla tillfällen serverad ett öppet läge framför bortamålet, efter passningar från målvakt Robert Mjörnander. Avståndet krympte däremot inget större, snarare tvärtom. Varberg låste matchen tidigt och fick med sig en fjortonmålsseger.
Med resultatet klättrar Varberg till en fjärde plats i tabellen. Hallänningarna visade däremot stora känslor vid minsta motgång, där man bland annat under en niomålsledning fick med sig en varning för ”snack”. Aggressionerna i laget kan vara något av den stora akilleshälen i gänget.
Resultat LIF Lindesberg-HK Varberg
Slutresultat: 19-33 (10-19)
Publik: ca 400 personer
Matchvärd: Simplicity
Målgörare: Asso Eliassi (5), Robin Johansson (4), Max Broman (3), Fatlum Ahmeti (3), Fabian Lindholm (2), Fredrik Karlsson (1), Oskar Cosmo (1)
Räddningar:
David Jacobsen: 3 räddningar, 7 skott (42,9%)
Robert Mjörnander: 7 räddningar, 35 skott (20%)
Matchens Lirare: Asso Eliassi
Nästa match: Lördag 13:e november vs Kärra HF i Lillekärrshallen med matchstart kl. 14.00
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?