Det började med ett sexmålsunderläge, minskade till fyra och avslutades i slutändan med hela fjorton mål i skillnad. LIF Lindesberg har haft en tuff säsong och hemmamötet mot Varberg var inte Lindesbergarnas starkaste uppträdande.
Fjorton mål blev skillnaden mellan seger och förlust, när HK Varberg gjorde sitt första besök i Lindesberg på två år. LIF Lindesberg har tidigare fått låg utdelning för ett bra spel, men fick svårare att nå toppen efter att Varberg visat sina tidiga resurser från två säsonger i Elitserien.
Målskytten Oskar Cosmo var tillbaka på planen efter en skada, men fick inte med sig den utdelning som man kanske hoppats på förhand.
Med tre öppna lägen inom matchens första fyra minuter, kunde Varberg gå till en bekväm ledning. De fick dessutom med sig ett extra mål och stod direkt med fyra raka mål efter sex minuter.
Bortalaget utökades och hemmamålen lös med sin frånvaro. Timeoutkortet slängdes in redan efter tio minuter, där Varberg fått med sig ett femmålsunderläge. Något som direkt efter uppsnacket blev ett sexmålsunderläge.
LIF reducerade från 6-13 till 9-13, men kunde däremot inte komma in i Varbergs snabba spel och blev helt uthängda. Vid halvtidsvilan låg man bakom bortalaget med nio mål, efter att Varbergs målvakt fått in en fullträff på öppen kasse.
Den andra halvleken var inte heller det någon rolig halvlek. Max Broman blev vid dubbla tillfällen serverad ett öppet läge framför bortamålet, efter passningar från målvakt Robert Mjörnander. Avståndet krympte däremot inget större, snarare tvärtom. Varberg låste matchen tidigt och fick med sig en fjortonmålsseger.
Med resultatet klättrar Varberg till en fjärde plats i tabellen. Hallänningarna visade däremot stora känslor vid minsta motgång, där man bland annat under en niomålsledning fick med sig en varning för ”snack”. Aggressionerna i laget kan vara något av den stora akilleshälen i gänget.
Resultat LIF Lindesberg-HK Varberg
Slutresultat: 19-33 (10-19)
Publik: ca 400 personer
Matchvärd: Simplicity
Målgörare: Asso Eliassi (5), Robin Johansson (4), Max Broman (3), Fatlum Ahmeti (3), Fabian Lindholm (2), Fredrik Karlsson (1), Oskar Cosmo (1)
Räddningar:
David Jacobsen: 3 räddningar, 7 skott (42,9%)
Robert Mjörnander: 7 räddningar, 35 skott (20%)
Matchens Lirare: Asso Eliassi
Nästa match: Lördag 13:e november vs Kärra HF i Lillekärrshallen med matchstart kl. 14.00
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).