Det blev glada känslor vid hemmamålet efter att slutsignalen ljöd i Råsshallen under tisdagskvällen. Efter mycket press från gästande Fagersta, så fortsätter Guldsmedshytte SK att vinna. Foto: Timmy Lundegård

Hemmapremiären för GSK slutade med hemmajubel

Guldsmedshytte SK har fått en drömstart av den färska säsongen inom HockeyTvåan. Efter en överlägsen bortaseger i säsongspremiären så fick man äntligen visa upp sig för hemmafansen i Råsshallen. Väl där blev det en jämn match mot ett hårt pressat Fagersta, där hemmaseger säkrades i slutminuterna. Från 3-2 till 5-2 inom matchens sista minut.
– Det är väldigt viktigt att få en bra start på serien, säger Filip Nyberg.

Till skönsång följt av en kortare eldshow så kunde Guldsmedshytte SK ta sig ut på hemmaisen till hemmapublikens applåder. Hemmapremiären i Råsshallen lockade till sig många hemmasupportrar som efter en lång sommar, fick sätta på sig allt från mössor, halsdukar och tröjor med GSK-loggan.

Fagersta AIK slutade enbart två poäng från en plats till HockeyTvåans fortsättningsspel under den tidigare säsongen och var säsongens första gäst i Råsshallens hockeysäsong. Den gula truppen inledde serien med en hemmaförlust mot Avesta och sökte sig till revansch under tisdagen.

Till en början verkade Fagersta vara det starkaste laget. Periodens första tio minuter blev en rejäl uppförsbacke för GSK som aldrig lyckades att föra spelet ur egen zon. Fagersta sköt in matchens första mål efter sju spelade minuter. GSK serverades däremot sitt första powerplay i matchen kort därefter och kunde snabbt kvittera efter tekning.

Foto: Timmy Lundegård

Därefter vände spelet för hemmalaget som började få över spelet i bortazonen. Periodens sista åtta minuter görs i Fagerstas zon, där GSK även överlever ett två minuters tre mot fem-spel.

Efter en snabbare andra period så kan GSK utöka sin ledning med 2-1, för att kort därefter få ett friläge i Fagerstas zon. En bortaspelare skulle passa vidare pucken med fick istället klubban i dubbla bitar, vilket gav hemmatruppen en enkel puck framför målvakten som blev 3-1.

Ett irriterat Fagersta lyckas få ett tidigt mål i den tredje perioden. Målet bortdöms för hög klubba, vilket skapar en större irritation på gästerna som efter tio minuter in i perioden gör sitt fjärde och femte boxplay i perioden. Med överlevnad kommer reduceringsmålet, som svaras av Jonas Flodström som låser matchen med 4-2 i öppen kasse med minuten kvar av matchen.

Foto: Timmy Lundegård

GSK lyckas att avsluta matchen med ännu ett mål i öppen kasse, denna gång under ett boxplay inom slutsekunderna. Hemmapremiären slutar 5-2 för Guldmedshytte SK som tidigt ha samlat ihop sex poäng.

– Jag skulle väl säga att vi hade lite svårt i första perioden och speciellt de första tio minuterna. Vi är lite väl hattiga i egen zon och får inte heller till några långa anfall på dem, det blev bättre till slut. Mot slutet tycker jag att det är väldigt starkt av oss att hålla undan. Vi leder med 3-1 medan de får 3-2 mot slutet och att då lyckas vinna med 5-2, det är riktigt bra med tanke på att vi blir så pass pressade mot slutet som vi blir, säger truppens lagkapten Filip Nyberg som är nöjd med den tidiga segertrenden.

– Det är väldigt viktigt att få en bra start på serien och nu har vi börjat med seger i två av två matcher, så det känns jäkligt skönt. Nu ska vi fira ordentligt.

Resultat Guldsmedshytte SK-Fagersta AIK
Slutresultat
: 5-2 (1-1, 2-0, 2-1)
Skott: 43-40 (13-12, 18-12, 12-16)
Publik: 202 personer

Mål:
1-1 Rasmus Ristiharju (Ass: Anton Toolanen, Filip Nyberg)
2-1 Jesper Arvidsson (Ass: Carl Forsmark, Joakim Braneby)
3-1 Filip Nyberg
4-2 Jonas Flodström (Ass: Fredrik Dahné, Alexander Arvidsson)
5-2 Gabriel Pettersson Askling

Läget i tabellen efter omgång två:
1. Guldsmedshytte SK – 6 poäng (+8)
2. Avesta BK – 6 poäng (+6)
3. IFK Arboga – 5 poäng (+5)
4. Kumla Hockey – 4 poäng (+3)
——
5. Hallstahammars HK – 3 poäng (-2)
6. Fagersta AIK – 0 poäng (-4)
7. IFK Hallsberg – 0 poäng (-7)
——
8. Kungsörs IK – 0 poäng (-9)

Nästa hemmamatch: Tisdagen 15:e oktober vs Avesta BK i Råsshallen med nedsläpp kl. 19.00

Publicerad 8 oktober 2024 klockan 23:00

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Vem visar vägen för Lindesbergs kommun?

INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.

4 september 2026 klockan 16:51 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons



Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Naturens färger

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.

4 september 2026 klockan 14:59 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Oklart om Lindesberg berörs av tekniskt fel som riskerar underkänna förtidsröster

Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare ...

Antalet som förtidsröstar ökar: Birgitta och Arne tänker inte vänta till valdagen

Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där ...

Lindeskolans elever bjöd in till politisk debatt

Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på ...

Foto: Camilla Lagerman

Långdragen debatt om skolans framtid i kommunen

Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.

2 september 2026 klockan 14:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Årets vinnare av Lindehjärtat och Ja-priset: Lindemaskiner och Solhems handelsträdgård. Foto: Lindesbergs kommun

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.

1 september 2026 klockan 15:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Efter anklagelserna – klubben lägger ner del av verksamheten
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela...
1 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V ...
1 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Personbil har voltat i Frövi – fem personer avförda med ambulans
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe...
31 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Personbil och EPA har kolliderat på industriområdet

Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.

31 augusti 2026 klockan 15:13 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Konstnären och illustratören Ida Rosén Branzell från Fellingsbro besöker kommunens förskolor. Bild: Privat

Förskolebarn får skapa fantasivarelser tillsammans med Fellingsbrokonstnär

I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.

31 augusti 2026 klockan 13:52 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

När blev tydlighet i äldreomsorgen ett problem?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs ...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Dani M gästade Stjärnskottsfestivalen

Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges st...

Sveriges Lärare arrangerar skolpolitisk debatt i Lindesberg

Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: När sommaren möter hösten

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.

28 augusti 2026 klockan 14:55 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Trasiga och övergivna cyklar ska bort i Lindesberg

Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta ...

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs ...

Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen

På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjä...

Befarad båtolycka var elever på idrottslektion

Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid ...

Svar på Ärleruds replik till Vänsterpartiet

REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder...

Risk för långa köer när drygt två miljoner pass ska förnyas

Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att ...

Lindbackaskolan i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Fritidsgård på Lindbackaskolan ska snabbutredas – beslut väntas redan i september

Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.

25 augusti 2026 klockan 13:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kritiserad båtramp skall skrotas – och ersättas med en ny
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart...
24 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Trafikolycka i Hällabacken
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall tv...
24 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Nu är industritekniska programmet igång: ”Bara att släppa handbromsen och köra”
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag...
24 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-23

2026-08-22

2026-08-21

2026-08-21

2026-08-21

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-19

2026-08-18

2026-08-18

2026-08-17

2026-08-17

2026-09-04 18:33