Foto: Timmy Lundegård

Hemmaseger i Lindehov

Med ett segerlöst facit för säsongen gästade Surahammar Lindehov under onsdagskvällen, trots ett tidigt underläge för Lindlöven så kom de snabbt tillbaka och avgjorde matchen redan under den andra perioden och lyckades således att spräcka säsongens hemmanolla.

Säsongens fjärde hemmamatch skulle spelas i Lindehov där två lag med oroväckande säsongsstatistik befann sig på isen.
För hemmalaget Lindlöven hade man, trots fina prestationer under bortamatcherna, ännu inte gått segrande ur en hemmamatch medan motståndarlaget Surahammar fortsätter sin jakt på säsongens första seger.

Under onsdagskvällen blåstes matchen mellan de två lagen igång där bortalaget, efter bara två minuters speltid, fick ett tidigt spel i powerplay.
Trots att Lindlöven höll ett starkt övertag i spelet så lyckades Surahammar att utnyttja hemmalagets numerära underläge, efter ett spel nära hemmamålet så lyckades bortalaget att få in matchens första mål.

Bara minuten efter matchens första mål så kom Lindlövens första stora chans på en kvittering där Anton Karlsson lyckades få in pucken mot bortamålet, pucken kom dock inte hela vägen in efter inspelet men hemmaforwarden fick snabbt revansch.
Efter passningar från Maxim Semjonov och Jesper Broeng, kunde han på nytt spela in pucken mot bortamålet vilket resulterade i hemmalagets första mål i matchen.

Med en kvitterad poängställning så fick hemmalaget en ny målchans kort därpå där Lindlövens amerikanska nykomling Joey Strada kom inflygandes mot bortamålets högerkant med pucken för att göra ett snabbt inspel som räckte hela vägen in i mål och ledningen var hämtad.

– Det blev en tilltrasslad situation i boxplay under första perioden där Surahammar fick flera skott på returer nära mål där ett av skotten ledde till mål, det blev såklart en tuff start men vi kände aldrig någon panik inom laget, berättar Alexander Kovalonok om den inledande situationen.

– Vi fortsätter att följa vårt grundspel och även om första perioden inte blev någon höjdare så petade vi in två puckar och hade 2-1 inför den andra perioden.

Den andra perioden blev dock ren hemmadominans där Lindlöven tidigt visade att de var det bättre laget på isen, farten i spelet hade ökats där Surahammar fick minimalt med målchanser och lyckades efter de 20 spelade minuterna att få med sig fyra skott på mål medan Lindlöven fick med sig hela tjugo.

Dominansen inleddes redan från periodens första nedsläpp där Surahammar fick med sig en tidig utvisning, bara tio sekunder efter utvisningen fick hemmaspelaren Simon Brännvall, efter en passning från Anton Widmark, ett öppet läge med bortamålvakten som enda hinder men trots detta spelade forwarden in 3-1.

Flera målchanser skulle komma för hemmalaget, med nio minuter kvar av perioden stod lagen med totalt tre utvisade spelare varav två av dessa tillhörde Surahammar, detta ledde till en ny målchans där Jesper Broeng skjutsade iväg pucken in i mål vilket utökade hemmalagets ledning till 4-1.

Ett nytt öppet läge uppenbarade sig för Lindlöven där Maxim Semjonov fick fritt fram och spelade utan några större problem ett mål gav Lindlöven en 4-målsledning, bara minuten därefter var hemmalaget nära att utöka ytliggare där ett nytt öppet läge kom efter att Anton Toolanen stulit pucken från motståndarlaget och trots ett skott på mål hamnade pucken precis utanför målet.

– Vi steppade upp vårt spel i den andra perioden och gjorde flera smartare beslut samtidigt som vi spelar inom vårt grundspel, samtidigt är Surahammar svåra att spela mot då de är ett lag som spelar och kämpar tills slutsignalen hörs och sådana lag ska man inte underskatta, menar Alexander Kovalonok.

Målfirande i den andra perioden Foto: Timmy Lundegård

Med 5-1 inför den sista perioden så var det ingen större dramatik som väntade, med mindre än tio minuter kvar så fick Surahammar in ett hårt skott som studsade mot hemmamålvaktens klubba där pucken hamnade i mål.

Trots 5-2 var det omöjligt för bortalaget att komma vinnande ur matchen, med tre minuter kvar av matchen tog Surahammar en time-out där man valde att byta ut målvakten mot en extra utespelare, något som ledde till att Filip Lundqvist kunde ge ett skott i öppen kasse.

– Vi pratade om att fortsätta med vårt spel som vi hade under den tidigare perioden, i en sådan ledning som vi hade inför den sista perioden gäller det att slappna av på rätt sätt och hålla upp spelet, berättar Alexander som är nöjd med tre viktiga poäng:

– Tre poäng är alltid tre poäng och sex gjorda mål under en match är alltid ett plus, vi skjuter mycket på mål under matchen vilket jag tycker är positivt och även vårt spel i powerplay gör vi bra.

– Samtidigt finns det saker vi behöver jobba vidare med, dels behöver vi jobba på att följa vårt grundspel där vi delvis faller ifrån, vi drar även på oss flertalet utvisningar vilket vi också måste jobba på med att minska.

Resultat Lindlöven-Surahammars IF
Slutresultat: 6-2 (2-1, 3-0, 1-1)
Publik: 50 personer

Målgörare:
1-1 Anton Karlsson (Maxim Semjonov, Jesper Broeng)
2-1 Joey Strada (Edwin Lindström, Jesper Broeng)
3-1 Simon Brännvall (Anton Widmark, Mathias Linnarud)
4-1 Jesper Broeng (Anton Toolanen, Maxim Semjonov)
5-1 Maxim Semjonov (Christoffer Anrén)
6-2 Filip Lundqvist

Läget i tabellen: Med tre nyttiga poäng kliver Lindlöven upp till 6:e platsen och är nu bara en poäng bakom Köping som innehar den sista placeringen inom tabellens ”topp 5:a”
HC Dalen ligger ännu i toppen och har två poängs marginal till tvåan Skövde medan Surahammar ligger kvar i botten med en poäng.

Nästa hemmamatch: Söndag 1:a november vs Forshaga IF i Lindehov med matchstart kl. 16.00
Biljetter finns att förhands köpa via Lindlövens hemsida eller via Tickster.

Publicerad 21 oktober 2020 klockan 23:58

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Lindesbergs första prideparad tågar fram mot Loppholmarna. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Stort intresse för Lindes första Prideparad: ”Så häftigt”

Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.

16 augusti 2026 klockan 10:43 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Balkongbrand var snabbt under kontroll

Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.

15 augusti 2026 klockan 23:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Var stolt över dig själv – du är unik

INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för ...

Förväntansfulla kräftfiskare hoppas på storfångst

Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i ...

FotoFredag: På jakt efter mäktiga rovfåglar

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vä...

Foto: Hans Andersson

Låt höstens val bli priset för nedmonteringen av Lindesbergs lasarett

INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.

14 augusti 2026 klockan 11:19 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Därför råder ”båtförbud”

Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.

14 augusti 2026 klockan 11:11 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Välkända profiler gästar Teater Ruths nya revy
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar ...
14 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Sista minuten: Ställ dina frågor till politikerna
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För ...
13 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Harmoni efterlyser nomineringar till årets Kulturstipendium
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson...
13 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Arkivfoto: Fredrik Norman

Vad är ett handslag värt?

INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.

13 augusti 2026 klockan 10:39 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

För Annie Harjamäki är kombinationen av kreativitet och mötet med kunden som hon uppskattar allra mest med frisöryrket. Foto: Jennie Einarsson

Annie förverkligade drömmen och startade eget

Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.

12 augusti 2026 klockan 15:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Det vore modigare av Socialdemokraterna att vara ärliga

REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet...

Dubbla himlafenomen att vänta – då börjar det

Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn ...

Härligt Klotenäventyr för barn med diabetes: ”Väldigt roligt”

För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott frå...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Ett starkare Lindesbergs lasarett kräver mod att prioritera rätt

INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.

10 augusti 2026 klockan 13:41 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Pride behövs – också i Lindesberg

INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Braksuccé för Truckmeet: ”Väldigt roligt”

Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När...

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan

Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf...

FotoFredag: Sol, jaktlycka och omfamnande natur

FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, s...

Charlie siktade mot stjärnorna och kom in – börjar rymdgymnasiet i Kiruna

Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att ...

Ett år med Vision 2040 – och jag känner att Lindesberg rör på sig

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med ...

Det blev ett sommarlov fyllt av upplevelser. Foto: Privat

Barnen fick ett sommarlov med guldkant – tack vare generös donation

Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.

5 augusti 2026 klockan 12:46 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Tåg i Bergslagen riktar hård kritik mot staten
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta ...
4 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nadim Ghazale föreläser på Lindesbergs bibliotek
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen "Vägen fr...
3 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Centrumrestaurang i konkurs
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, fö...
3 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-07-31

2026-07-31

2026-07-29

2026-07-29

2026-07-28

2026-07-27

2026-07-24

2026-07-24

2026-07-24

2026-07-23

2026-07-23

2026-07-23

2026-07-22

2026-07-22

2026-08-16 14:47