Det blev en kortare galopp för hemmahästen Cersei Gene när de tävlande ekipagen kom ur den första svängen. Det var däremot inget som bekom det fyraåriga stoet som efter den långa distansen, kunde sätta nosen före sina invändiga konkurrenter.
– Det var skönt att hon kunde ställa sig så snabbt, säger Simon Helm i vinnarcirkeln.
Regnet var närvarande när Fornaboda körde sin nästsista tävlingsdag för säsongen. Trots det blöta vädret så blev det en hemmaseger i regnet, där det fyraåriga stoet Cersei Gene, tränad av Jan Gustafsson, sprang hem en tapper seger trots en tidig galopp.
Det var när fältet kom ur den första svängen som hemmastoet tappade travet och gick över till galopp. Turligt nog blev det en kortare galopp, där Cersei Gene fick gå från utvändigt ledaren till tredje häst i andra spår. Därifrån fick hemmahästen ett passande lopp där man kunde strida om segern på upploppet.
Mot mål blev det en jämn målgång tillsammans med en invändig konkurrent, där Cersei Gene visade sig sätta nosen före.
– Helt ärligt så trodde jag inte så jättemycket på henne senast. Jag körde därför mycket invändigt även om jag kunde köra i andra spår då, men hon avslutade vasst och det gjorde hon även idag. Hon tog en kortare galopp i första sväng men ställde sig ändå, så det var skönt att hon kunde ställa sig så snabbt, säger segerkusken Simon Helm i vinnarcirkeln.
Flera fina lopp kördes i söndagsregnet. Eftermiddagens tävlingsdag var den sista för de formstarkare kuskarna som körde över 150 lopp under fjolåret, vilket gjorde att årets upplaga av Fornaboda Grand Prix skulle avgöras. Ett tvååringslopp som brukar bjuda på fina vinnare.
Loppet lockade till sig åtta hästar där den fjolårsvinnande tränaren, Fredrik Wallin, säkrade ytterligare en triumf i Fornabodas årliga tvååringslopp.
Det blev galopper från samtliga ekipage, förutom de två främsta placerade ekipagen. Detta hjälpte Rikard N Skoglund att få tag i ledningen med Luisa Sisu som mot upploppet tog en trygg seger.
– Hon skötte sig väldigt bra till skillnad från de andra i första sväng, så det var bra gjort av henne. Hästar är ju flockdjur vilket gör att de kan följa med varandra utåt i kurvan, men hon höll sitt spår så det var bra gjort, berömmer segerkusken Rikard N Skoglund.
Eftermiddagens vinnare:
Lopp 1: T.Wall’s Karma – Roger Pettersson
Lopp 2: Luisa Sisu – Rikard N Skoglund (Fredrik Wallin) – 3,98
Lopp 3: Cersei Gene – Simon Helm (Jan Gustafsson) – 10,13
Lopp 4: Facetime Love – Björn Goop – 2,38
Lopp 5: Prosperous S. – Björn Goop – 2,39
Lopp 6: Simb Trishia – Anna Sedström (Oskar J Andersson) – 6,06
Lopp 7: Borkvinn S.K. – Oskar Kylin Blom – 1,84
Lopp 8: Magnolia Park – Oskar Kylin Blom – 2,49
Nästa tävlingsdag: Söndagen 27:e augusti med första start kl. 11.05
Säsongsavslutning med fri entré!
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.