Hemmaseger under soliga travpremiären

Under söndagsförmiddagen inleddes årets travsäsong på Fornaboda Travbana. Hela tolv lopp kördes på tävlingsovalen som både bjöd på upploppsstrider och säkra vinnare. Av Fornabodas 20 startade hemmahästar, blev det Irqua Soleil Am som blev säsongens första hemmavinnare i den varma solen.

Tolv välfyllda lopp, grillen på högsta glöd, 20 plusgrader och skinande sol. Fornaboda kunde nog inte fått en bättre start av den nya travsäsongen som hade sitt startskott några minuter över elva på söndagsförmiddagen. Nöjda vinnare finns att förvänta sig när travloppen går i mål, framförallt när det även bjuds på en hemmaseger!

Av de 20 hemmahästarna som kom till start så blev det just en sådan i det fjärde loppet. Dalakusken Simon Persson gjorde sin femte bekantskap med Irqua Soleil Am, som jobbade utvändigt ledaren under det sista varvet och kämpade sig förbi på upploppet.

Irqua Soleil Am inför segerdefileringen. Foto: Timmy Lundegård

Hästen som tränas av Johan Söderberg från Skinnskatteberg, tog med detta sin andra seger. Även denna gång blev det på hemmabanan Fornaboda där hästen är obesegrad på två starter.

– Jo, hon gillar Fornaboda. Det här var även en efterlängtad seger för oss. Vi har haft en del oflyt under de senaste starterna och hästen har inte heller varit helt hundra mot slutet under fjolåret. Då valde vi att ställa av henne och satsa på nya lopp när banorna blir lite hårdare som nu, så det var skönt att hon kunde få vinna här igen, berättar tränare Johan Söderberg.

Trots en skön hemmaseger så blev de inte att inleda Fornabodas tävlingssäsong. Det blev istället Örebrohästen Stonehaven, tränad av Per Fromell, som till dagen kördes av Alice Molin. Ännu en aktiv som, efter en tung resa i andra spår, säkrar en efterlängtad seger.

– Det har gått trögt i år så det var skönt med en seger. Det kändes som att jag behövde komma om ledaren innan sista svängen, hon har lite svårt med traven i kurvorna. Så där fick jag bara hålla i för att sedan köra på rakorna istället., berättar segerkusken som blir säsongens första vinnare med varmblod.

Trots ett lopp utvändigt ledaren under första varvet, så blev det seger för Stonehaven (nr 5). Foto: Timmy Lundegård

Montédramatik – Galopp som etta efter tappad sko
Fornaboda håller såklart glada miner när man redan under första tävlingsdagen, får chansen att ta emot en hemmaseger. Under säsongens första montélopp var man dessutom nära att få ta emot en ny hemmatriumf.

Hemmahästen Chasse Royale Rick, tränad av Eleonore Hultdahl från Nora, skulle under dagen göra sin montédebut med den mycket rutinerade Örebroryttaren Sofia Adolfsson. Duon tog enkelt hand om kommandot och höll upp tempot i ledningen, vilket gav ett stort försprång på upploppet.

Även om travet blev något slarvigt mot upploppsrakan så lyckades ryttaren hålla läget under kontroll och såg ut att gå mot en solsäker seger. Drygt 50 meter innan mål blev det däremot problematiskt. Hästen tappade en av sina skor kort innan målgång och slog på en kortare galopp, något som innebär en diskvalificering.

En snöplig galopp kom för Chasse Royale Rick på upploppet. En häst som med stor sannolikhet får nya segerchanser. Foto: Timmy Lundegård

Mycket surt för hela kretsen efter en fin prestation. Istället blev det Nicole Melberg som fick gästa vinnarcirkeln efter att ridit sig som tvåa i mål. Även om den segrande Solvallaryttaren känner kort smärta för ettan i mål, så fanns glädje för de fick ta segern.

– Utan att försöka låta skadeglad så var det väldigt skönt att få segern. Jag försökte mest försvara andra platsen, men hästen var lite småseg så det var skönt att jag ständigt fick någon på utsidan och kriga mot. Jättesurt för ettan i mål men det blev lyckligt för oss, berättar Nicole.

Noterbart är att dagens gladaste vinnare kom i det sjunde loppet. Efter en stenhård upploppsduell så ropades Fernando Fräk ut som vinnare, något som skapade segervrål från stallbacken som hördes hela vägen till vinnarcirkeln.

Säsongspremiärens vinnare:
Lopp 1: Stonehaven – Alice Molin (Per Fromell)
Lopp 2: Beppe’s Toy – Isac Lindberg (Åsa Lindberg) – 1,52
Lopp 3: The Secret – Kenneth L T Nilsson – 10,11
Lopp 4: Irqua Soleil Am – Simon Persson (Johan Söderberg) – 3,70
Lopp 5: Anywherewithyoulou – Juhani Partanen (Mats Karlsson) – 17,62
Lopp 6: T.Midi – Kent P Gustafsson (Erik Svensson) – 4,72
Lopp 7: Fernando Fräk – Gustav Hellman (Sara Andersson) – 2,76
Lopp 8: Happy Gamble – Roy Atle Ruud Nilsen (Daniel Hansson) – 13,89
Lopp 9: Supermusse – Peter Cederin (Annelie Kruse) – 3,28
Lopp 10: Happy Vip – Joakim Sternsjö – 8,38
Lopp 11: Emoji A.F. – Nicole Melberg (Emilia Hiltula) – 49,10
Lopp 12: Screams My Name – Alexander Ljungman (Bernt-Ove Johansson) – 22,28

Nästa tävlingsdag: Måndagen 22:a maj med första start kl. 12.20
FRI ENTRÉ!

Publicerad 14 maj 2023 klockan 19:09

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Den friske har tusen önskningar – den sjuke har bara en

INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?

11 september 2026 klockan 13:17 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons



Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Molndramatik

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.

11 september 2026 klockan 12:20 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Vad vill Moderaterna med barn och utbildning i Lindesberg?

INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag ...

Lindesberg inte drabbat av rösthaveriet

Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens ...

LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten

LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas...

Lindesbergs lasarett. Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Får vi kvar ett Akutsjukhus i Lindesberg om läkarutbildning inte kan erbjudas?

INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.

10 september 2026 klockan 09:27 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall på besök i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Minister besökte Lindesberg: ”Ökat intresse för politik”

Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.

8 september 2026 klockan 15:39 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Därför stängs återvinningen i Södra Måle på fredag
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.
8 september 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Respons till ”när blev tydlighet ett problem i äldreomsorgen”
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.
8 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Riktningen måste synas i varje beslut
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala...
8 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Eira Fuglstad är ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun. Foto: Jennie Einarsson

Eira ska utveckla kulturen i kommunen: ”Känns jättekul”

Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.

7 september 2026 klockan 12:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Jennie Einarsson

Valmyndighetens uppmaning efter rösthaveriet

Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.

7 september 2026 klockan 09:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vem visar vägen för Lindesbergs kommun?

INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. ...

FotoFredag: Naturens färger

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har ...

Oklart om Lindesberg berörs av tekniskt fel som riskerar underkänna förtidsröster

Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare ...

Birgitta och Arne Eriksson förtidsröstade på torsdagen. Foto: Jennie Einarsson

Antalet som förtidsröstar ökar: Birgitta och Arne tänker inte vänta till valdagen

Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.

3 september 2026 klockan 18:22 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Lindeskolans elever bjöd in till politisk debatt

Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på ...

Långdragen debatt om skolans framtid i kommunen

Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På ...

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, ...

Efter anklagelserna – klubben lägger ner del av verksamheten

Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en ...

Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin

INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked...

Personbil har voltat i Frövi – fem personer avförda med ambulans

UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av ...

Foto: Camilla Lagerman

Personbil och EPA har kolliderat på industriområdet

Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.

31 augusti 2026 klockan 15:13 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Förskolebarn får skapa fantasivarelser tillsammans med Fellingsbrokonstnär
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial...
31 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

När blev tydlighet i äldreomsorgen ett problem?
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag ...
31 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Dani M gästade Stjärnskottsfestivalen
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade ...
29 augusti 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-28

2026-08-28

2026-08-28

2026-08-27

2026-08-26

2026-08-26

2026-08-26

2026-08-25

2026-08-25

2026-08-24

2026-08-24

2026-08-24

2026-08-23

2026-08-22

2026-09-11 13:46