Hemmaseger under soliga travpremiären

Under söndagsförmiddagen inleddes årets travsäsong på Fornaboda Travbana. Hela tolv lopp kördes på tävlingsovalen som både bjöd på upploppsstrider och säkra vinnare. Av Fornabodas 20 startade hemmahästar, blev det Irqua Soleil Am som blev säsongens första hemmavinnare i den varma solen.

Tolv välfyllda lopp, grillen på högsta glöd, 20 plusgrader och skinande sol. Fornaboda kunde nog inte fått en bättre start av den nya travsäsongen som hade sitt startskott några minuter över elva på söndagsförmiddagen. Nöjda vinnare finns att förvänta sig när travloppen går i mål, framförallt när det även bjuds på en hemmaseger!

Av de 20 hemmahästarna som kom till start så blev det just en sådan i det fjärde loppet. Dalakusken Simon Persson gjorde sin femte bekantskap med Irqua Soleil Am, som jobbade utvändigt ledaren under det sista varvet och kämpade sig förbi på upploppet.

Irqua Soleil Am inför segerdefileringen. Foto: Timmy Lundegård

Hästen som tränas av Johan Söderberg från Skinnskatteberg, tog med detta sin andra seger. Även denna gång blev det på hemmabanan Fornaboda där hästen är obesegrad på två starter.

– Jo, hon gillar Fornaboda. Det här var även en efterlängtad seger för oss. Vi har haft en del oflyt under de senaste starterna och hästen har inte heller varit helt hundra mot slutet under fjolåret. Då valde vi att ställa av henne och satsa på nya lopp när banorna blir lite hårdare som nu, så det var skönt att hon kunde få vinna här igen, berättar tränare Johan Söderberg.

Trots en skön hemmaseger så blev de inte att inleda Fornabodas tävlingssäsong. Det blev istället Örebrohästen Stonehaven, tränad av Per Fromell, som till dagen kördes av Alice Molin. Ännu en aktiv som, efter en tung resa i andra spår, säkrar en efterlängtad seger.

– Det har gått trögt i år så det var skönt med en seger. Det kändes som att jag behövde komma om ledaren innan sista svängen, hon har lite svårt med traven i kurvorna. Så där fick jag bara hålla i för att sedan köra på rakorna istället., berättar segerkusken som blir säsongens första vinnare med varmblod.

Trots ett lopp utvändigt ledaren under första varvet, så blev det seger för Stonehaven (nr 5). Foto: Timmy Lundegård

Montédramatik – Galopp som etta efter tappad sko
Fornaboda håller såklart glada miner när man redan under första tävlingsdagen, får chansen att ta emot en hemmaseger. Under säsongens första montélopp var man dessutom nära att få ta emot en ny hemmatriumf.

Hemmahästen Chasse Royale Rick, tränad av Eleonore Hultdahl från Nora, skulle under dagen göra sin montédebut med den mycket rutinerade Örebroryttaren Sofia Adolfsson. Duon tog enkelt hand om kommandot och höll upp tempot i ledningen, vilket gav ett stort försprång på upploppet.

Även om travet blev något slarvigt mot upploppsrakan så lyckades ryttaren hålla läget under kontroll och såg ut att gå mot en solsäker seger. Drygt 50 meter innan mål blev det däremot problematiskt. Hästen tappade en av sina skor kort innan målgång och slog på en kortare galopp, något som innebär en diskvalificering.

En snöplig galopp kom för Chasse Royale Rick på upploppet. En häst som med stor sannolikhet får nya segerchanser. Foto: Timmy Lundegård

Mycket surt för hela kretsen efter en fin prestation. Istället blev det Nicole Melberg som fick gästa vinnarcirkeln efter att ridit sig som tvåa i mål. Även om den segrande Solvallaryttaren känner kort smärta för ettan i mål, så fanns glädje för de fick ta segern.

– Utan att försöka låta skadeglad så var det väldigt skönt att få segern. Jag försökte mest försvara andra platsen, men hästen var lite småseg så det var skönt att jag ständigt fick någon på utsidan och kriga mot. Jättesurt för ettan i mål men det blev lyckligt för oss, berättar Nicole.

Noterbart är att dagens gladaste vinnare kom i det sjunde loppet. Efter en stenhård upploppsduell så ropades Fernando Fräk ut som vinnare, något som skapade segervrål från stallbacken som hördes hela vägen till vinnarcirkeln.

Säsongspremiärens vinnare:
Lopp 1: Stonehaven – Alice Molin (Per Fromell)
Lopp 2: Beppe’s Toy – Isac Lindberg (Åsa Lindberg) – 1,52
Lopp 3: The Secret – Kenneth L T Nilsson – 10,11
Lopp 4: Irqua Soleil Am – Simon Persson (Johan Söderberg) – 3,70
Lopp 5: Anywherewithyoulou – Juhani Partanen (Mats Karlsson) – 17,62
Lopp 6: T.Midi – Kent P Gustafsson (Erik Svensson) – 4,72
Lopp 7: Fernando Fräk – Gustav Hellman (Sara Andersson) – 2,76
Lopp 8: Happy Gamble – Roy Atle Ruud Nilsen (Daniel Hansson) – 13,89
Lopp 9: Supermusse – Peter Cederin (Annelie Kruse) – 3,28
Lopp 10: Happy Vip – Joakim Sternsjö – 8,38
Lopp 11: Emoji A.F. – Nicole Melberg (Emilia Hiltula) – 49,10
Lopp 12: Screams My Name – Alexander Ljungman (Bernt-Ove Johansson) – 22,28

Nästa tävlingsdag: Måndagen 22:a maj med första start kl. 12.20
FRI ENTRÉ!

Publicerad 14 maj 2023 klockan 19:09

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Jöback och Rathana satte stjärnglans på årets Caprice

Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.

11 april 2026 klockan 19:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Philip Lundqvist och William Klockars använder sina A-traktorer till att göra nytta och hjälpa andra. Foto: Jennie Einarsson

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta

15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.

10 april 2026 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Naturreservatet som är en riktig pärla

FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför...

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering

Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en å...

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till...

Vid Bottenån förbereder kommunen en minnesplats för veteraner. Foto: Lindesbergs kommun

Här ska minnessten för veteraner resas

Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.

9 april 2026 klockan 10:32 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Julius Johansson och Rasmus Ström besiktar elnätet från ovan. Foto: Jennie Einarsson

De spanar av 180 mil ledningsnät från helikopter

På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.

8 april 2026 klockan 16:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga ...
8 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Traditionen lever vidare – Manskören Harmoni räddar Valborgsfirandet
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören ...
7 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på ...
6 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

WSK Lindesberg framför den stora hemmapubliken som stöttade laget till Division 1. Foto: Privat

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.

5 april 2026 klockan 19:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.

5 april 2026 klockan 07:52 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en...

FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarså...

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindl...

Sanna och Elisabeth, som arbetar inom park på fritid- och anläggningsenheten, vid korgen som är placerad i rondellen vid Lidl i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun

Färgglad påsk i Lindesberg – ny dekoration i rondellen

Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.

2 april 2026 klockan 12:13 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Bilar vandaliserade vid akutmottagningen i Lindesberg

Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i ...

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för ...

Nystart för Gåvoboden – skapar mötesplats i Vedevåg

Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i ...

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från ...

Polisen i Lindesberg utreder uppmärksammad ”äggjakt”

Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad "äggjakt". ...

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”

Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till ...

Det var en hel lördag med innebandy i arenan. De unga spelarnas matcher avlöste varandra när 36 av länets ungdomslag gästade Lindesberg för deltagande i Poolspelsfesten. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”

WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.

28 mars 2026 klockan 20:31 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Smash Into Pieces
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför ...
28 mars 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här överlämnar eleverna sin tavla till idolerna
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är ...
27 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fler elever behöver klara matematiken i skolan
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och ...
27 mars 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-26

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-24

2026-03-24

2026-03-23

2026-03-23

2026-03-20

2026-03-20

2026-03-20

2026-03-19

2026-03-18

2026-04-12 00:31