Louise Tapper från Lindesberg tävlade med sin hund Bonzo. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Charlotte startar igång hundarna. Foto: Camilla Lagerman
Nils-Göran Larsson var dagens domare. Foto: Camilla Lagerman
Hemvärnets patrullhundar gjorde upp i lokalt mästerskap
Louise Tapper från Lindesberg tävlade med sin hund Bonzo. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Charlotte startar igång hundarna. Foto: Camilla Lagerman
Nils-Göran Larsson var dagens domare. Foto: Camilla Lagerman
Hemvärnets patrullhundar gjorde upp i lokalt mästerskap
Under söndagen avgjordes Distriktsmästerskapet i patrull för hemvärnshundar i skogarna kring Lindesberg. Totalt tre tävlande från Närkedistriktet gjorde upp om titeln, medan fyra andra ekipage från Värmland och Skaraborg tävlade inom sina egna distrikt.
Hemvärnet har märkt av ett enormt uppsving under den senaste tiden, där många vill utbilda både sig själv och sin hund, och just de fyrbenta är det extra stor efterfrågan på.
– Det är den bästa sensorn vi har, det spelar ingen roll hur många kameror man sätter upp, hunden är fortfarande helt överlägsen, förklarar Nils-Göran Larsson som är dagens domare.
Söndagen startade tidigt för deltagarna, som gick ut i sin första gren, spår, redan klockan 07:30. Därefter blev det en stunds välförtjänt vila innan det var dags för momentet patrull.
Örjan Larsson visar Louise Tapper i vilken riktning hon ska gå. Foto: Camilla Lagerman
Hunden startas igång med hjälp av två skott, innan det är dags att patrullera enligt en utmärkt bana i skogen. Ekipagets uppgift är att markera avvikelser i vind och ljud, något som är helt avgörande när man är ute i fält.
– Föraren måste tydligt visa vilken form av markering det är, ljud eller vind, det är viktig information för gruppen. All information som hunden ger rapporteras sedan in till plutonchefen som beslutar om vidare åtgärder, berättar Nils-Göran.
Charlotte Lundell är dagens arrangör. Foto: Camilla Lagerman
Charlotte Lundell signalerar via komradion att det är dags för figuranten att göra sig hörd. Personen som är dold bakom träden ska då promenera i en triangel, som hunden ska kunna markera för sin förare.
– Om jag drar en sopsäck över huvudet och går här, så ska det bara smälla till i kopplet när hunden talar om för mig att det är något. Det är sådana starka markeringar vi vill ha,
För Louise Tapper från Lindesberg och hennes sexåriga schäfer Bonzo, var detta hennes första DM, och första tävling överhuvudtaget.
– Bonzo blev klar förra året och jag blev färdig för två månader sedan. Men jag tycker det gick hyfsat, han är ju ny men vi jobbar på. Svårigheten idag var mig själv, han har koll på det mesta, det är jag som behöver få in rutinerna, skrattar hon.
När samtliga grenar är avklarade, spår, patrull, uppletande och lydnad, slutade Louise och Bonzo på en fin andraplats – och är därmed kvalificerade att ställa upp i Tjänstehunds-SM senare i år.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lindesbergs första prideparad tågar fram mot Loppholmarna. Foto: Jennie Einarsson
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Tåg i Bergslagen riktar hård kritik mot staten
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta ...
Centrumrestaurang i konkurs
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, fö...