I Ullergården i Ullersäter pågår just nu slutrepetitionerna för Bergslagens Spektakelteaters senaste teaterföreställning. 22 aktörer på scenen, 3 musiker och ett stort team bakom kulisserna samarbetar intensivt för att få allt på plats inför premiären som går av stapeln måndag 26 juni. Manus är skrivet av Staffan Blixt i samarbete med Stefan Jansson som även står för regi och konstnärlig ledning.
– Vi har jobbat med mycket rörelse, man behöver hela tiden röra sig för att vara synlig då vi har publik åt båda sidorna, så det blir en rörlig föreställning… jag hoppas det inte blir en rörig föreställning, skojar Stefan Jansson.
Nu börjar det dra ihop sig inför premiären av Bergslagens Spektakelteaters senaste uppsättning ”Och likväl rör hon sig”, en fartfylld föreställning om vetenskap som utspelar sig i Italien på 1600-talet.
– Det handlar om den moderna vetenskapens fader Galileo Galilei som med bestämdhet hävdade att det är faktiskt är så att det är jorden som snurrar runt solen och inte tvärtom, något man absolut inte fick yppa på den tiden. Vi vill visa på parallellerna till idag, inget har hänt på något sätt utan historien upprepar sig. I korthet handlar det om ”fake news”,vad är sanning och vad är påhittat, förklarar Stefan Jansson.
Pjäsens titel ”Och likväl rör hon sig” kommer från en fras som skall ha mumlats av Galileo Galilei efter att han tvingats förkasta sin lära – och är även något som genomsyrar hela föreställningen.
– Vi har jobbat med mycket rörelse, man behöver hela tiden röra sig för att vara synlig då vi har publik åt båda sidorna, så det blir en rörlig föreställning… jag hoppas det inte blir en rörig föreställning, skojar Stefan.
Även om grunden till föreställningen bygger på en allvarlig berättelse så beskriver Stefan tonen som lättsam och rolig med mycket musikinslag.
– Det är en allvarlig komedi med en musikalisk dräkt från svenskt 1970-tal, det blir en hel del proggmusik. Även om man inte har upplevt 70-talet det så kommer man nog känna igen många låtar från bland annat Pugh Rogefeldt, Mikael Wiehe och Hoola Bandoola Band, berättar Stefan.
Teaterns huvudkaraktär, Galileo Galilei, spelas av Björn Johansson. Även om vi har sett Björn i flera tidigare uppsättningar av Bergslagens Spektakelteater så är det första gången som han axlar huvudrollen – vilket innebär en stor utmaning.
– Det är spännande i sig att jag har huvudrollen, sedan är det så att en huvudroll är inte en ensamroll utan hela ensemblen måste vara där för att det ska bli någonting. Skillnaden är egentligen att det blir extra mycket repliker att lära sig, förklarar Björn och fortsätter:
– Det är en väldigt rolig roll att spela, men även en utmaning dels eftersom att det är det väldigt mycket repliker att lära sig och dels för att föreställningen följer Galileo genom en stor del av livet. Från att han är ung med mycket energi till att han är gammal och bruten, så jag försöker också gestalta de olika personligheterna i samma grundgubbe. Sedan kastar vi in lite annat som trollerinummer mitt i alltihopa, så det är en stor utmaning.
Med några få dagar kvar innan premiären 26 juni, är tiden knapp att få allt att klaffa och så sent som under morgondagen kommer man för första gången köra igenom hela föreställningen.
– Under maj och juni har vi kört mycket musik och sång, det är först nu under intensivperioderna som vi försöker köra igenom och hittills har vi inte tagit oss så långt, säger Björn med ett skratt och tillägger:
– Men det brukar lösa sig, vi skärper oss mer och mer ju närmare premiären vi kommer. Koncentrationen blir högre ju mer kostym vi får på oss också, det blir mer verkligt och man går in i rollerna mer, det kommer bli bra.
Måndag 26 juni välkomnas publiken till premiär av föreställningen som sedan kommer spelas flera gånger under sommaren. Biljetter bokas via Bergslagens Spektakelteaters hemsida.