Dags för opera på bio igen - och det börjar med Aida. Foto: Folkets Hus och Parker
Hitchcock gjorde skräckfilm – nu kommer den som opera
Lördag den 6 oktober börjar operasäsongen i Lindesberg. Det blir sex föreställningar – med Aida först ut. En säsong att se fram emot – med nyskriven och nyskapande opera, med inspiration från skräckmästaren Alfred Hitchcock och med opera-historiens absoluta förförerska – Carmen.
Anna Netrebko sjunger huvudrollen i Aida – från New York – direkt i Lindesberg. Foto: Folkets Hus och Parker.
Säsongen bjuder på stora mästare som Verdi, Wagner och Bizet, på den av operapubliken otroligt älskade Aida och dramatik förstås ( annars vore det inte opera)- som när Delila, när hon får veta hemligheten med Simson styrka, klipper av honom håret – och han går under.
Ett mervärde med opera på bio är att publiken ser föreställningen i direktsändning från Metropolitan i New York – med närbilder på sångarna, intervjuer med medvetande i pausen och inblickar bakom det fantastiska scenerierna. Så blir det den här säsongen också – med ett undantag – Carmen spelas in och visas den 9 februari – en vecka efter premiären. Det för att inte krocka med Vinterspår.
Opera på bio är Sveriges största operascen. Aida direktsänds på 80 platser förutom Lindesberg – från Kiruna till Malmö.
Här är hela spelschemat för Folkets Hus i Lindesberg:
6 oktober kl 19.00 Aida
20 oktober Simson och Delila
10 november Marnie
9 februari Carmen
30 mars Valkyrian
11 maj Karmelitersystrarna
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Paul Quinn och Lara Herren välkomnar till Bergsgårdens bar. Foto: Jennie Einarsson
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Far och son fixar truckerfest
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett ...
FotoFredag: Surt sa räven…
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av...
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.