Blomsterarrangemang – eller kanske en redig fontän? Ja, hur den nya rondellen ska utsmyckas är ännu inte bestämt, men allmänheten inbjuds nu att föreslå rondellens utsmyckning. En tävling utsågs nyligen för att finna ett vinnande koncept och nu återstår exakt en månad innan alla bidrag ska vara inlämnade.
Men trots att Lindesbergarna brukar vara ett geniknölsgnuggande idékläckargäng i sådana här sammanhang, så har endast 17 privatpersoner samt ca 5 st konstnärer hittills visat intresse att sätta sin prägel på rondellen. Men ännu är det alltså inte för sent att deltaga i tävlingen. På dagen en månad återstår.
Rakt istället för runt
Som vi kunde berätta i förra veckan upplever många bilister rondellen som felkonstruerad samt dåligt markerad för bilister som inte känner till staden. Det har bland annat hänt att bilfärden gått rakt fram, över rondellen, istället för den rätta vägen runt. Ett problem rondellens frontman Jan Gustavsson självklart vill råda bot på.
-Idag är det ju bara ett stort flak och inte så lätt att uppfatta för den som inte är van vid staden. Utsmyckningen kommer ju att markera rondellen tydligare, så problemet lär få sin lösning på detta sättet, konstaterar han.
Men att sätta upp vad som helst i rondellen går naturligtvis inte. Det finns vissa spelregler att följa. Inte minst för att sikten inte ska bli alldeles på tok för dålig och orsaka ytterligare tveksamheter. Dessa regler har man att följa>>
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.