Med Linde Energis guldsax så fick utställningens initiativtagare, Greger Nilsson, klippa bandet och därmed inviga Linde Energis del av Bergsparkens industriutställning. Foto: Timmy Lundegård
Anna-Lena Rydelius med sin framtagna saga "Ljuset i Lindesberg" som finns att hämta på utställningen. Foto: Timmy Lundegård
På pulpeten fanns det fem olika spakar. Foto: Timmy Lundegård
De olika spakarna gjorde att olika lampor började lysa upp. Mycket populärt hos barnen. Foto: Timmy Lundegård
Till utställningen fanns även en träbyrå med historia från Solvallen, Ringaby, Lindesberg m.m. Foto: Timmy Lundegård
Alla som kom till invigningen fick vattenflaskor med sig hem. Foto: Timmy Lundegård
På många utställningar får man inte röra knapparna men till Linde Energis del av utställningen så uppmuntrades man att trycka på så många knappar som man vill. Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Här inviger Linde Energi sin del av industriutställningen
Med Linde Energis guldsax så fick utställningens initiativtagare, Greger Nilsson, klippa bandet och därmed inviga Linde Energis del av Bergsparkens industriutställning. Foto: Timmy Lundegård
Anna-Lena Rydelius med sin framtagna saga "Ljuset i Lindesberg" som finns att hämta på utställningen. Foto: Timmy Lundegård
På pulpeten fanns det fem olika spakar. Foto: Timmy Lundegård
De olika spakarna gjorde att olika lampor började lysa upp. Mycket populärt hos barnen. Foto: Timmy Lundegård
Till utställningen fanns även en träbyrå med historia från Solvallen, Ringaby, Lindesberg m.m. Foto: Timmy Lundegård
Alla som kom till invigningen fick vattenflaskor med sig hem. Foto: Timmy Lundegård
På många utställningar får man inte röra knapparna men till Linde Energis del av utställningen så uppmuntrades man att trycka på så många knappar som man vill. Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Här inviger Linde Energi sin del av industriutställningen
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Vid 14-tiden under måndagseftermiddagen invigde Linde Energi sin del av industriutställningen innanför dörrarna av Bergsparken. Förutom boende inom Bergsparken så gästades även invigningen av en barngrupp från förskolan Paletten.
Linde Energis VD, Joakim Johansson, bjöd på ett kortare tal om de olika kraftslagen och om företagets stolthet om att få vara en del av industriutställningen. Detta samtidigt som man uppmuntrade de gästande barnen till att trycka på knapparna och dra i spakarna som fanns på utställningens maskiner. Därefter fick Linde Energis vice styrelseordförande och initiativtagaren till industriutställningen, Greger Nilsson, äran att klippa bandet till allas applåder.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp. När jag behövde någonstans till att bygga upp bergbolagsutställningen så trodde jag först att jag skulle få någon enstaka kvadratmeter men det blev väsentligt mycket större än så. Därefter har det känts väldigt tomt här på ovanvåningen, vilket jag även har pratat med Cummins och Linde Maskiner om. Framöver kommer vi att ha en invigning för Tormeks del av utställningen sedan har jag kontakt med tre ytterligare företag, vi får se hur det låter men jag bygger försiktigt, säger Greger Nilsson till LindeNytt.
Greger Nilsson visar upp en pulpet som finns på Linde Energis del av utställningen. Foto: Timmy Lundegård
I samband med utställningen så bjöd Linde Energi in till en sagostund där man samlade ihop invigningens gäster, äldre som yngre, till en högläsning. Sagan som lästes var ”Ljuset i Lindesberg”, en saga som är speciellt framtagen från Linde Energi till deras del av utställningen.
Anna-Lena Rydelius med sin framtagna saga ”Ljuset i Lindesberg” som finns att hämta på utställningen. Foto: Timmy Lundegård
– Vi var ett par huvuden som funderade på hur vi skulle knyta ihop det här evenemanget. Det var inte helt enkelt men när vi bestämde oss till att utställningen skulle rikta sig mot barn och familjer så kom vi fram till att vi väljer en saga som handlar om Lindesberg och Linde Energi. Det är en fin liten saga som finns att ta med sig hem från utställningen. Sagan riktar sig till barn på låg- och mellanstadiet där det är mycket fantasi involverat, säger Linde Energis marknads- och kommunikationschef Anna-Lena Rydelius som var med att ta fram idén till sagan.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Öppet för ansökan till årets Drömjobb
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfä...
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
Jessica Roch driver det nystartade cateringföretaget "Mat på fat". Barnen William och Lina är två av Jessicas största supporters. Foto: Jennie Einarsson
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Den nionde upplagan av LindeDagen fick Lindesbergarna att gå man ur huse under onsdagseftermiddagen. Det bjöds på ett härligt sensommarväder och mängder med aktiviteter, uppträdanden och information. Strandpromenaden och Loppholmarna fylldes till bredden av glada besökare som fick ta del av det mesta av det bästa med Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförä...