För de unga hockeykillarna fick höstlovet en kanonstart. Idag och imorgon, tisdag, har man arrangerat ett Hockeycamp där A-lagets tränare Jussi Salo, tillsammans med Per Fritzell och ett par A-lagsspelare, tränar grabbarna.
21 utespelare, fyra målvakter, två tränare och två dagar fyllda med hockey var det de unga grabbarna hade att vänta när Lindlövens Hockeycamp anordnas under lovets två första dagar. Fysträning, mat, teori med A-lagstränaren ena dagen, och teori om kost ”Så äter en idrottare” andra dagen, och två ispass där ungdomarna får hjälp av spelare från A-laget. Och som huvudtränare står Jussi Salo, som vanligtvis tränar äldre hockeyspelare, nämligen Lindlövens A-lag.
– Det är annorlunda, men jätteroligt att få jobba med ungdomar också. Jag ser hur de åker här och hela tiden lär sig nya saker, det är jätteroligt för mig också, säger Jussi.
Jussi tycker att det är viktigt för grabbarna att ha något att göra på lovet, så de inte blir stillasittande.
– Det är viktigt att man har ett sådant här camp, annars är det risk att de sitter hemma framför TV:n eller spelar på datorn. Det här är ett bättre alternativ!
Att de yngre tycker det är roligt med påhälsning från A-laget råder det ingen tvekan om.
– På morgonen var det två stycken från A-laget med, och så blir det imorgon också. Det är viktigt att spelare i ungdomslaget får träffa A-lagsspelare så de känner varandra, tycker Jussi.
Ute på isen är dagens andra pass på väg mot sitt slut. Även där varierar åldern ganska kraftigt på spelarna, då den yngsta är född 2006, och den äldsta 2001.
– Det är ganska stor skillnad, men det gör ingenting. De får en bättre gruppkänsla när de spelar tillsammans, fast de egentligen är från olika lag, avslutar Jussi.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.