För de unga hockeykillarna fick höstlovet en kanonstart. Idag och imorgon, tisdag, har man arrangerat ett Hockeycamp där A-lagets tränare Jussi Salo, tillsammans med Per Fritzell och ett par A-lagsspelare, tränar grabbarna.
21 utespelare, fyra målvakter, två tränare och två dagar fyllda med hockey var det de unga grabbarna hade att vänta när Lindlövens Hockeycamp anordnas under lovets två första dagar. Fysträning, mat, teori med A-lagstränaren ena dagen, och teori om kost ”Så äter en idrottare” andra dagen, och två ispass där ungdomarna får hjälp av spelare från A-laget. Och som huvudtränare står Jussi Salo, som vanligtvis tränar äldre hockeyspelare, nämligen Lindlövens A-lag.
– Det är annorlunda, men jätteroligt att få jobba med ungdomar också. Jag ser hur de åker här och hela tiden lär sig nya saker, det är jätteroligt för mig också, säger Jussi.
Jussi tycker att det är viktigt för grabbarna att ha något att göra på lovet, så de inte blir stillasittande.
– Det är viktigt att man har ett sådant här camp, annars är det risk att de sitter hemma framför TV:n eller spelar på datorn. Det här är ett bättre alternativ!
Att de yngre tycker det är roligt med påhälsning från A-laget råder det ingen tvekan om.
– På morgonen var det två stycken från A-laget med, och så blir det imorgon också. Det är viktigt att spelare i ungdomslaget får träffa A-lagsspelare så de känner varandra, tycker Jussi.
Ute på isen är dagens andra pass på väg mot sitt slut. Även där varierar åldern ganska kraftigt på spelarna, då den yngsta är född 2006, och den äldsta 2001.
– Det är ganska stor skillnad, men det gör ingenting. De får en bättre gruppkänsla när de spelar tillsammans, fast de egentligen är från olika lag, avslutar Jussi.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.