För de unga hockeykillarna fick höstlovet en kanonstart. Idag och imorgon, tisdag, har man arrangerat ett Hockeycamp där A-lagets tränare Jussi Salo, tillsammans med Per Fritzell och ett par A-lagsspelare, tränar grabbarna.
21 utespelare, fyra målvakter, två tränare och två dagar fyllda med hockey var det de unga grabbarna hade att vänta när Lindlövens Hockeycamp anordnas under lovets två första dagar. Fysträning, mat, teori med A-lagstränaren ena dagen, och teori om kost ”Så äter en idrottare” andra dagen, och två ispass där ungdomarna får hjälp av spelare från A-laget. Och som huvudtränare står Jussi Salo, som vanligtvis tränar äldre hockeyspelare, nämligen Lindlövens A-lag.
– Det är annorlunda, men jätteroligt att få jobba med ungdomar också. Jag ser hur de åker här och hela tiden lär sig nya saker, det är jätteroligt för mig också, säger Jussi.
Jussi tycker att det är viktigt för grabbarna att ha något att göra på lovet, så de inte blir stillasittande.
– Det är viktigt att man har ett sådant här camp, annars är det risk att de sitter hemma framför TV:n eller spelar på datorn. Det här är ett bättre alternativ!
Att de yngre tycker det är roligt med påhälsning från A-laget råder det ingen tvekan om.
– På morgonen var det två stycken från A-laget med, och så blir det imorgon också. Det är viktigt att spelare i ungdomslaget får träffa A-lagsspelare så de känner varandra, tycker Jussi.
Ute på isen är dagens andra pass på väg mot sitt slut. Även där varierar åldern ganska kraftigt på spelarna, då den yngsta är född 2006, och den äldsta 2001.
– Det är ganska stor skillnad, men det gör ingenting. De får en bättre gruppkänsla när de spelar tillsammans, fast de egentligen är från olika lag, avslutar Jussi.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.