För de unga hockeykillarna fick höstlovet en kanonstart. Idag och imorgon, tisdag, har man arrangerat ett Hockeycamp där A-lagets tränare Jussi Salo, tillsammans med Per Fritzell och ett par A-lagsspelare, tränar grabbarna.
21 utespelare, fyra målvakter, två tränare och två dagar fyllda med hockey var det de unga grabbarna hade att vänta när Lindlövens Hockeycamp anordnas under lovets två första dagar. Fysträning, mat, teori med A-lagstränaren ena dagen, och teori om kost ”Så äter en idrottare” andra dagen, och två ispass där ungdomarna får hjälp av spelare från A-laget. Och som huvudtränare står Jussi Salo, som vanligtvis tränar äldre hockeyspelare, nämligen Lindlövens A-lag.
– Det är annorlunda, men jätteroligt att få jobba med ungdomar också. Jag ser hur de åker här och hela tiden lär sig nya saker, det är jätteroligt för mig också, säger Jussi.
Jussi tycker att det är viktigt för grabbarna att ha något att göra på lovet, så de inte blir stillasittande.
– Det är viktigt att man har ett sådant här camp, annars är det risk att de sitter hemma framför TV:n eller spelar på datorn. Det här är ett bättre alternativ!
Att de yngre tycker det är roligt med påhälsning från A-laget råder det ingen tvekan om.
– På morgonen var det två stycken från A-laget med, och så blir det imorgon också. Det är viktigt att spelare i ungdomslaget får träffa A-lagsspelare så de känner varandra, tycker Jussi.
Ute på isen är dagens andra pass på väg mot sitt slut. Även där varierar åldern ganska kraftigt på spelarna, då den yngsta är född 2006, och den äldsta 2001.
– Det är ganska stor skillnad, men det gör ingenting. De får en bättre gruppkänsla när de spelar tillsammans, fast de egentligen är från olika lag, avslutar Jussi.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.