Arkivfoto FOTO: Fredrik Stenfelt

Hockeyhelg i Lindehov

Med flera dubbelmatcher spelade i Norrland är det dags för Lindlöven att själva arrangera en riktig hockeyhelg inom AllEttan med match under både lördagen och söndagen, norrlandslagen Tegs HK Hockey och Piteå HC gästar Lindehov och trots att båda motståndarlagen placeras under hemmalaget i tabellen så väntas det ändå att bli två tuffa matcher där Lindlöven har ett extremt sug på säsongens första hemmaseger.

Det bjuds på en riktig hockeyhelg i Lindesberg när Lindlöven står för arrangör till två matcher inom AllEttan med första matchstarten på lördag.
Redan i förra helgen deltog det orangeklädda Linde-laget i en dubbelmatch i Norrland som slutade med 1-1 i matcher där Lindlöven gick segrande ur lördagens match mot Kiruna men gick segerlösa dagen efter mot Boden.

– Det var mycket fysiskt spel i matchen mot Kiruna under lördagen och den var väldigt ärlig och bjöd inte på så många utvisningar vilket blev en väldigt rolig match på så sätt, det var en väldigt stabil match och även om det var lite otäckt att hålla en 1-0-ledning i den långa tiden som vi gjorde så kändes det inte som att det fanns något större hot om segern, berättar Lindlövens tränare Jonas Dufåker.

– Boden däremot var intensivare, de kom ut bättre i första perioden än vad vi gjorde medan vi var klart bättre i den andra perioden även om vi inte lyckades få pucken hela vägen in i mål, vi kände dock tidigt i den 3:e perioden att det var något som vi var tvungna att ha med oss för att kunna vinna då de bevakade sin ledning bra, menar Jonas.

Även om söndagens match slutade med förlust så känner sig ändå Jonas nöjd med truppens insatser:

– Det blev en väldigt lång helg, bussen till Arlanda åkte redan halv sex på lördagsmorgonen från Lindesberg och efter en flygtur till Kiruna så hann vi bara med en snabb lunch på hotellet innan uppvärmningen till matchen skulle sättas igång, såna resor sliter väldigt mycket och kan vara en faktor till att vi inte orkade komma upp i Bodens nivå under de sista minuterna under söndagen, det känns däremot som att vi lärt oss att ladda om mellan matcherna på ett bättre sätt än vid Hudiksvall-matchen.

Med förra helgens matcher bakom sig så har åtta matcher spelats inom AllEttans säsong och trots den positiva placeringen som 6:a i tabellen så står Linde-laget ännu utan seger på hemmaisen, något som laget nu vill ändra på när Umeålaget Tegs HK Hockey och Piteå HC gästar Lindehov under helgen.

– Grabbarna är laddade, trots Tegs och Piteås placeringar i tabellen så är det två tuffa och jobbiga lag som gästar oss och med tanke på säsongens hemmastatistik så känner vi att det är dags för en seger, menar Jonas som försöker reda ut anledningen till hemmaförlusterna:

– I den första matchen mot Vallentuna kände vi nog alla stundens allvar eftersom det var säsongens första match i serien vilket nog hindrade oss från att ge allt vi borde. I den andra hemmamatchen mot Väsby tycker jag att vi gör en bra match, vi gör tre mål i den andra perioden som ger oss ledningen med 4-3 vilket nog gjorde att vi blev rädda att tappa allt och har man de tankarna i spelet så brukar det sluta med förlust.

Förutom båda matcherna inom hockeyhelgen så kan publiken eventuellt få ta del av ett eftertraktat möte där forwarden Felix Scharnke närmar sig spel.

– Felix är på gång och har börjat träna på bra, vi vill såklart att han tränar på lite mer innan vi sätter in honom i matcherna men skulle fredagsträningen inför matchhelgen se bra ut så är det inte omöjligt att han kommer finnas med i någon av matchernas line-up, avslutar Jonas.

Matchguide Lindlöven-Tegs SK Hockey
När och var: Lördag 25/1 i Lindehov med matchstart kl. 16.00

Förra mötet mot Tegs SK Hockey: Lördagens match är Lindlövens första möte mot Teg.

Matchguide Lindlöven-Piteå HC
När och var: Söndag 26/1 i Lindehov med matchstart kl. 16.00

Förra mötet mot Piteå HC: Förra gången som lagen stod mot varandra var på Lindehov den 18:e februari 2018. Det bjöds på en målrik och jämn match där bortalaget Piteå satte det avgörande målet efter 9 minuter i den 3:e perioden och ändrade siffrorna till 4-3 (1-1, 3-3, 0-1).

Läget i tabellen: Lindlöven ligger just nu 6:a i tabellen med 12 poäng och har Östersund precis ovanför sig med samma poängantal, av de två lagen som gästar Lindehov känns Piteå farligast då de ligger placeringen under Lindlöven med 9 poäng och skulle med en seger kunna gå om Linde-laget i tabellen.
Teg ligger näst sist i tabellen med 6 poäng och har mycket att spela om då en seger skulle få dem över det fasande strecket.

Publicerad 23 januari 2020 klockan 09:59

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Timmy Lundegård

Krog utan serveringstillstånd i väntan på slutgiltig dom

Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.

9 juni 2026 klockan 12:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons



Linde MSK:s anläggning efter tjuvarnas framfart. Foto: Läsarbild

Brutalt inbrott mot Linde MSK – bommar och väggar slets loss

På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.

9 juni 2026 klockan 11:23 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

K-märkta tunnelhus ska återställas tillbaka till 1928

Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en ...

De är årets pristagare av kommunens stipendium

Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som ...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentbalen 2026

Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den ...

Lindenytt gästade Fritidsbyn under torsdagen när IFK Lindesbergs damer gjorde sitt första träningspass efter att laget har accepterat ett deltagande inom futsalens högsta liga till den kommande vintern. Foto: Timmy Lundegård

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.

5 juni 2026 klockan 20:12 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Gott & Blandat!

FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.

5 juni 2026 klockan 15:47 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Kognitivt stödteam ska vara en trygg hand när livet förändras
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och ...
4 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Imaginary Spaces – Myscenium invigs på Norrtullstorget
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket "Imaginary ...
4 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Oppositionen segrade i budgetomröstning i kommunstyrelsen
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag ...
3 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

På nationaldagen vajar den svenska flaggan traditionsenligt runt om i kommunen. Arkivfoto: Fredrik Norman

Lista: Här firas Nationaldagen

Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.

2 juni 2026 klockan 14:38 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Arkivfoto: Fredrik Norman

Autogirokunder fick felaktiga inkassokrav

Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.

2 juni 2026 klockan 12:46 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Visa snabbt prov på kommunens nya ”JÄKLARANAMMA”

INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. P...

Socialdemokraterna försöker skriva om historien

REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i <a href="https://...

FotoFredag: Närbilder och en natt i vildmarken

FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som...

Räddningstjänsten släcker garagebrand i Gusselhyttan. Foto: Camilla Lagerman

Kraftig garagebrand utanför Lindesberg

UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.

29 maj 2026 klockan 11:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Man vårdas för svåra skador efter olycka i natt

En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig ...

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290

Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 ...

Guld till ReScan UF – bäst i Sverige 2026

Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i ...

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Tormeks sommarutställning tillbaka – lyfter både konstnärer och verktyg

För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spä...

Artikel innehåller bildspel Fest i regnbågens alla färger när Paletten invigdes

På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik ...

Karzan Kader med en äkta och en falsk sedel. Ser du vilken som är äkta? Foto: Camilla Lagerman

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp

Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.

26 maj 2026 klockan 16:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Solstol, grillplats och gemenskap under jubileet vid Lindessjön
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya ...
26 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick ...
25 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Källgårdens sinnesrum invigt: ”Öka deras livskvalitet”
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även...
25 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-22

2026-05-22

2026-05-22

2026-05-21

2026-05-21

2026-05-21

2026-05-20

2026-05-19

2026-05-18

2026-05-18

2026-05-15

2026-05-14

2026-05-14

2026-05-13

2026-06-11 02:44