INSÄNDARE/DEBATT: Efter mötet i Hälso- och sjukvårdsnämnden har det låtit på moderater, liberaler och sverigedemokrater som om de försöker bromsa eller är motståndare till nedskärningar i vården. Tvärtom, skulle deras politik inneburit mycket tuffare krav på sjukvården, närmast att jämföra med rena slakten!
Tidöpartierna har gjort stort nummer av sina satsningar på vården i statens budget. Men när man granskar deras budget så upptäcker man att de också dragit in flera statsbidrag. Därför blir det tillskottet för Regionen runt 50 miljoner kr vilket inte hjälper mycket när det krävs kostnadsminskningar på över 700 miljoner kr i regionen.
Tidöpartierna i riksdagen vill alltså inte hjälpa regionerna att klara kostnadskrisen och undvika nedskärningar i sjukvården. I Region Örebro försöker samma partier få det att låta som om de försöker bromsa, eller till och med stoppa förslagen till kostnadsminskningar i länets sjukvård. I juni beslutades om regionens budget nästa år och både M, L och Sd ville ge sjukvården betydligt mindre pengar än regionstyrets budget.
För Moderaterna handlade det om 667 miljoner, för Liberalerna 625 och för Sverigedemokraterna 487. Det innebär att med deras politik skulle sjukvården behöva minska sina kostnader med 900-1100 miljoner, jämfört med de 414 som nu är målet. Det skulle mer eller mindre innebära en slakt på länets sjukvård! Moderater, liberaler och sverigedemokrater saknar all trovärdighet i debatten om hur ekonomin i Region Örebro län ska klaras.
Vänsterpartiet anser att det är möjligt att låta regionen gå med underskott kommande år, med vårt förslag till skattehöjning, så skulle kravet på kostnadsminskningar i sjukvården minskas kraftigt ner till 220 miljoner kr.
Jessica Carlqvist
Vänsterpartiet
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.