INSÄNDARE/DEBATT: Efter mötet i Hälso- och sjukvårdsnämnden har det låtit på moderater, liberaler och sverigedemokrater som om de försöker bromsa eller är motståndare till nedskärningar i vården. Tvärtom, skulle deras politik inneburit mycket tuffare krav på sjukvården, närmast att jämföra med rena slakten!
Tidöpartierna har gjort stort nummer av sina satsningar på vården i statens budget. Men när man granskar deras budget så upptäcker man att de också dragit in flera statsbidrag. Därför blir det tillskottet för Regionen runt 50 miljoner kr vilket inte hjälper mycket när det krävs kostnadsminskningar på över 700 miljoner kr i regionen.
Tidöpartierna i riksdagen vill alltså inte hjälpa regionerna att klara kostnadskrisen och undvika nedskärningar i sjukvården. I Region Örebro försöker samma partier få det att låta som om de försöker bromsa, eller till och med stoppa förslagen till kostnadsminskningar i länets sjukvård. I juni beslutades om regionens budget nästa år och både M, L och Sd ville ge sjukvården betydligt mindre pengar än regionstyrets budget.
För Moderaterna handlade det om 667 miljoner, för Liberalerna 625 och för Sverigedemokraterna 487. Det innebär att med deras politik skulle sjukvården behöva minska sina kostnader med 900-1100 miljoner, jämfört med de 414 som nu är målet. Det skulle mer eller mindre innebära en slakt på länets sjukvård! Moderater, liberaler och sverigedemokrater saknar all trovärdighet i debatten om hur ekonomin i Region Örebro län ska klaras.
Vänsterpartiet anser att det är möjligt att låta regionen gå med underskott kommande år, med vårt förslag till skattehöjning, så skulle kravet på kostnadsminskningar i sjukvården minskas kraftigt ner till 220 miljoner kr.
Jessica Carlqvist
Vänsterpartiet
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.