INSÄNDARE/DEBATT: Efter mötet i Hälso- och sjukvårdsnämnden har det låtit på moderater, liberaler och sverigedemokrater som om de försöker bromsa eller är motståndare till nedskärningar i vården. Tvärtom, skulle deras politik inneburit mycket tuffare krav på sjukvården, närmast att jämföra med rena slakten!
Tidöpartierna har gjort stort nummer av sina satsningar på vården i statens budget. Men när man granskar deras budget så upptäcker man att de också dragit in flera statsbidrag. Därför blir det tillskottet för Regionen runt 50 miljoner kr vilket inte hjälper mycket när det krävs kostnadsminskningar på över 700 miljoner kr i regionen.
Tidöpartierna i riksdagen vill alltså inte hjälpa regionerna att klara kostnadskrisen och undvika nedskärningar i sjukvården. I Region Örebro försöker samma partier få det att låta som om de försöker bromsa, eller till och med stoppa förslagen till kostnadsminskningar i länets sjukvård. I juni beslutades om regionens budget nästa år och både M, L och Sd ville ge sjukvården betydligt mindre pengar än regionstyrets budget.
För Moderaterna handlade det om 667 miljoner, för Liberalerna 625 och för Sverigedemokraterna 487. Det innebär att med deras politik skulle sjukvården behöva minska sina kostnader med 900-1100 miljoner, jämfört med de 414 som nu är målet. Det skulle mer eller mindre innebära en slakt på länets sjukvård! Moderater, liberaler och sverigedemokrater saknar all trovärdighet i debatten om hur ekonomin i Region Örebro län ska klaras.
Vänsterpartiet anser att det är möjligt att låta regionen gå med underskott kommande år, med vårt förslag till skattehöjning, så skulle kravet på kostnadsminskningar i sjukvården minskas kraftigt ner till 220 miljoner kr.
Jessica Carlqvist
Vänsterpartiet
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.