INSÄNDARE/DEBATT: Efter mötet i Hälso- och sjukvårdsnämnden har det låtit på moderater, liberaler och sverigedemokrater som om de försöker bromsa eller är motståndare till nedskärningar i vården. Tvärtom, skulle deras politik inneburit mycket tuffare krav på sjukvården, närmast att jämföra med rena slakten!
Tidöpartierna har gjort stort nummer av sina satsningar på vården i statens budget. Men när man granskar deras budget så upptäcker man att de också dragit in flera statsbidrag. Därför blir det tillskottet för Regionen runt 50 miljoner kr vilket inte hjälper mycket när det krävs kostnadsminskningar på över 700 miljoner kr i regionen.
Tidöpartierna i riksdagen vill alltså inte hjälpa regionerna att klara kostnadskrisen och undvika nedskärningar i sjukvården. I Region Örebro försöker samma partier få det att låta som om de försöker bromsa, eller till och med stoppa förslagen till kostnadsminskningar i länets sjukvård. I juni beslutades om regionens budget nästa år och både M, L och Sd ville ge sjukvården betydligt mindre pengar än regionstyrets budget.
För Moderaterna handlade det om 667 miljoner, för Liberalerna 625 och för Sverigedemokraterna 487. Det innebär att med deras politik skulle sjukvården behöva minska sina kostnader med 900-1100 miljoner, jämfört med de 414 som nu är målet. Det skulle mer eller mindre innebära en slakt på länets sjukvård! Moderater, liberaler och sverigedemokrater saknar all trovärdighet i debatten om hur ekonomin i Region Örebro län ska klaras.
Vänsterpartiet anser att det är möjligt att låta regionen gå med underskott kommande år, med vårt förslag till skattehöjning, så skulle kravet på kostnadsminskningar i sjukvården minskas kraftigt ner till 220 miljoner kr.
Jessica Carlqvist
Vänsterpartiet
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.