INSÄNDARE/DEBATT: Efter mötet i Hälso- och sjukvårdsnämnden har det låtit på moderater, liberaler och sverigedemokrater som om de försöker bromsa eller är motståndare till nedskärningar i vården. Tvärtom, skulle deras politik inneburit mycket tuffare krav på sjukvården, närmast att jämföra med rena slakten!
Tidöpartierna har gjort stort nummer av sina satsningar på vården i statens budget. Men när man granskar deras budget så upptäcker man att de också dragit in flera statsbidrag. Därför blir det tillskottet för Regionen runt 50 miljoner kr vilket inte hjälper mycket när det krävs kostnadsminskningar på över 700 miljoner kr i regionen.
Tidöpartierna i riksdagen vill alltså inte hjälpa regionerna att klara kostnadskrisen och undvika nedskärningar i sjukvården. I Region Örebro försöker samma partier få det att låta som om de försöker bromsa, eller till och med stoppa förslagen till kostnadsminskningar i länets sjukvård. I juni beslutades om regionens budget nästa år och både M, L och Sd ville ge sjukvården betydligt mindre pengar än regionstyrets budget.
För Moderaterna handlade det om 667 miljoner, för Liberalerna 625 och för Sverigedemokraterna 487. Det innebär att med deras politik skulle sjukvården behöva minska sina kostnader med 900-1100 miljoner, jämfört med de 414 som nu är målet. Det skulle mer eller mindre innebära en slakt på länets sjukvård! Moderater, liberaler och sverigedemokrater saknar all trovärdighet i debatten om hur ekonomin i Region Örebro län ska klaras.
Vänsterpartiet anser att det är möjligt att låta regionen gå med underskott kommande år, med vårt förslag till skattehöjning, så skulle kravet på kostnadsminskningar i sjukvården minskas kraftigt ner till 220 miljoner kr.
Jessica Carlqvist
Vänsterpartiet
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.