Lindesbergs Utveckling ändrar struktur och namn på projektet ”Lindesjön runt”. Nu går arbetet under flagg ”Lindesjön” och för att sätta fart på saker och ting, så har man utsett en ny projektledare som ska verkställa en rad förslag. T ex ska samtliga badplatser i sjön snyggas upp.
Mats Larsson, chef för BMB, har utsetts till projektledare och kommer att ansvara för att det man nu vill göra verkligen blir gjort också.
Utvecklingschef Lennart Hedberg berättar att man väljer den här vägen för att det tidigare var alldeles för många kockar och för lite som blev gjort. Ärendena låg på olika bord och ingen visste riktigt vad den andre gjorde.
-Det hände inget i dessa frågor och det blir lätt så när det är många olika personer och förvaltningar inblandade. Nu kommer Mats Larsson att få en korg med pengar samt en lista, sedan är det hans ansvar att verkställa det som står på listan – och det har hög prioritet, säger Lennart.
Bland annat ska Mats Larsson nu se till att badplatserna fräschas upp, detta gäller även de badplatser som inte formellt är kommunala. Åtgärderna är följande: Rensning från sten och bråte, rensning efter kajkanten vid Strandpromenaden, utkörning av sand och utsättning av badbryggor. Dessutom ska förbudet mot brädsurfing hävas. Dock kommer förbud mot vattenskidåkning fortfarande att gälla.
Dessa badplatser är aktuella: Loppholmarna, Pälsärmen, Lingon & Mjölk, Parkudden och Kalkugnen (Lianen).
Mats Larsson har även i uppdrag att titta på skötsel och underhåll på dessa platser, t ex gällande städning och toaletter.
Den slokande kyrkbryggan verkar ha gjort sitt. Mats Larsson får nu i uppdrag att ta in offert för en ny kyrkbrygga. Dessutom ska han se till att de nytillverkade båtbryggorna verkligen kommer till användning. Bryggorna ligger idag på land p g a att Linde Båtklubb inte fick tillåtelse att lägga bryggorna nedanför Oscarsparken, vid Kyrkbryggan, eftersom att stadsarkitekt Per Granlund inte gillade den tanken.
Lindesbergs Utveckling kommer nu att vända sig till kommunstyrelsen för att få klartecken att använda de 300 000 kr som idag ligger hos Kultur- och fritidsförvaltningen och tidigare öronmärkts för dylika ändamål. Dessutom vill man använda sig av 305 000 kr som finns i 2008 års investeringsbudget. Projektet får därmed 605 000 kr att förvalta i Lindesjön.
Lennart Hedberg och Mats Larsson kommer att redovisa för den beredande kommunstyrelsen måndag 19 maj.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.