Lindesbergs Utveckling ändrar struktur och namn på projektet ”Lindesjön runt”. Nu går arbetet under flagg ”Lindesjön” och för att sätta fart på saker och ting, så har man utsett en ny projektledare som ska verkställa en rad förslag. T ex ska samtliga badplatser i sjön snyggas upp.
Mats Larsson, chef för BMB, har utsetts till projektledare och kommer att ansvara för att det man nu vill göra verkligen blir gjort också.
Utvecklingschef Lennart Hedberg berättar att man väljer den här vägen för att det tidigare var alldeles för många kockar och för lite som blev gjort. Ärendena låg på olika bord och ingen visste riktigt vad den andre gjorde.
-Det hände inget i dessa frågor och det blir lätt så när det är många olika personer och förvaltningar inblandade. Nu kommer Mats Larsson att få en korg med pengar samt en lista, sedan är det hans ansvar att verkställa det som står på listan – och det har hög prioritet, säger Lennart.
Bland annat ska Mats Larsson nu se till att badplatserna fräschas upp, detta gäller även de badplatser som inte formellt är kommunala. Åtgärderna är följande: Rensning från sten och bråte, rensning efter kajkanten vid Strandpromenaden, utkörning av sand och utsättning av badbryggor. Dessutom ska förbudet mot brädsurfing hävas. Dock kommer förbud mot vattenskidåkning fortfarande att gälla.
Dessa badplatser är aktuella: Loppholmarna, Pälsärmen, Lingon & Mjölk, Parkudden och Kalkugnen (Lianen).
Mats Larsson har även i uppdrag att titta på skötsel och underhåll på dessa platser, t ex gällande städning och toaletter.
Den slokande kyrkbryggan verkar ha gjort sitt. Mats Larsson får nu i uppdrag att ta in offert för en ny kyrkbrygga. Dessutom ska han se till att de nytillverkade båtbryggorna verkligen kommer till användning. Bryggorna ligger idag på land p g a att Linde Båtklubb inte fick tillåtelse att lägga bryggorna nedanför Oscarsparken, vid Kyrkbryggan, eftersom att stadsarkitekt Per Granlund inte gillade den tanken.
Lindesbergs Utveckling kommer nu att vända sig till kommunstyrelsen för att få klartecken att använda de 300 000 kr som idag ligger hos Kultur- och fritidsförvaltningen och tidigare öronmärkts för dylika ändamål. Dessutom vill man använda sig av 305 000 kr som finns i 2008 års investeringsbudget. Projektet får därmed 605 000 kr att förvalta i Lindesjön.
Lennart Hedberg och Mats Larsson kommer att redovisa för den beredande kommunstyrelsen måndag 19 maj.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.