Nytt år, nya möjligheter. Många var det som stod där vid tolvslaget och lovade sig själv ett mer hälsosamt kommande år, 2015 skulle bli den där nystarten för ett friskare och starkare år. Träning och hälsa ska få större fokus, bicepsen ska trimmas, bilringen ska väck och maten på tallriken ska bli både grönare och skönare. Och nu är vi här, i mitten av januari. Är det många som kommit igång med träningen efter julmaten? Finns det några bra tips för att fortsätta hålla igång även i februari, mars och kanske till och med juli? – Folk vet med sig att de behöver leva ett friskare liv, och då är det bra att börja med ett nytt år, säger Robin Ljungkvist vid Lindegym.
Ett nytt år och bara några månader kvar till sommaren. Det är många som känner att det är på tiden att komma till skott och göra kroppsliga förändringar, en del lite grann, en del betydligt mer. Man kanske vill börja träna och leva mer hälsosamt för att bli att må bättre, bli piggare och öka den där rackarns konditionen. Oavsett vad orsaken och målet är, så kan det än dock konstateras att efter nyårsafton och nu i januari uppstår ökad aktivitet, något som Robin Ljungkvist vid Lindegym definitivt kan intyga:
– Absolut, det stiger, både gruppträningarna och i gymmet, både dag och kväll, så i princip hela tiden. Det är en stor ökning, speciellt om man jämför med december. Vi får se i slutet av februari om det ökande antalet medlemmar håller i sig. Folk vet med sig att de behöver leva ett friskare liv, och då är det bra att börja med ett nytt år.

Det svåraste är kanske inte alltid att komma igång, utan att hålla i med det som man har startat. Man kanske är ny och lite osäker och står därmed mest på löpbandet för att det känns tryggast så, och i längden är det väl inte sådär fantastiskt roligt. Så hur ska man nu göra för att hålla i med den här nya, sunda livsstilen?
– Våga fråga det du undrar om, det gör träningen mycket roligare. Vissa kommer hit och kör sju dagar i veckan och sedan noll, håll igen lite i början istället. Många nya har inte kunskapen och törs därför inte träna själva, då är det lättare att smälta in i en grupp och bli ledd av en instruktör. Jag hoppas att vi erbjuder bra service så folk vill fortsätta och tycker att det är kul, säger Robin.
Även på gymmet Actic och badhuset Energikällan är det full fart och anläggningen går på högvarv. Motionärerna är många, både de som föredrar att stå nere i gymmet och svettas, och de som tycker att ett gäng vändor i bassängen är det bästa sättet att motionera på.
– Vi har märkt av en ökning! Vi gör intron på gymmet och där är vi fullbokade. Så nu vet vi att vi lever, det är jätteroligt. I början av december sålde vi dessutom jättemånga årskort, så det är många som har börjat simma, berättar badhuschef Åsa Jönsson-Carlsson.
Och vad tror du att den här ökningen kan bero på?
– Det är som alla andra år, vi ska bli smala och redo för beach 2015, är det inte så!?, säger Åsa och skrattar.
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att underkännas. Felet har drabbat röstningslokaler i nästan hela landet och i Lindesbergs kommun inväntar man fortfarande besked huruvida kommunen är berörd.
– Just nu är vi i det skedet att vi inväntar information från Valmyndigheten, säger Johanna Fjällman, valsamordnare i Lindesbergs kommun.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.