Nytt år, nya möjligheter. Många var det som stod där vid tolvslaget och lovade sig själv ett mer hälsosamt kommande år, 2015 skulle bli den där nystarten för ett friskare och starkare år. Träning och hälsa ska få större fokus, bicepsen ska trimmas, bilringen ska väck och maten på tallriken ska bli både grönare och skönare. Och nu är vi här, i mitten av januari. Är det många som kommit igång med träningen efter julmaten? Finns det några bra tips för att fortsätta hålla igång även i februari, mars och kanske till och med juli? – Folk vet med sig att de behöver leva ett friskare liv, och då är det bra att börja med ett nytt år, säger Robin Ljungkvist vid Lindegym.
Ett nytt år och bara några månader kvar till sommaren. Det är många som känner att det är på tiden att komma till skott och göra kroppsliga förändringar, en del lite grann, en del betydligt mer. Man kanske vill börja träna och leva mer hälsosamt för att bli att må bättre, bli piggare och öka den där rackarns konditionen. Oavsett vad orsaken och målet är, så kan det än dock konstateras att efter nyårsafton och nu i januari uppstår ökad aktivitet, något som Robin Ljungkvist vid Lindegym definitivt kan intyga:
– Absolut, det stiger, både gruppträningarna och i gymmet, både dag och kväll, så i princip hela tiden. Det är en stor ökning, speciellt om man jämför med december. Vi får se i slutet av februari om det ökande antalet medlemmar håller i sig. Folk vet med sig att de behöver leva ett friskare liv, och då är det bra att börja med ett nytt år.

Det svåraste är kanske inte alltid att komma igång, utan att hålla i med det som man har startat. Man kanske är ny och lite osäker och står därmed mest på löpbandet för att det känns tryggast så, och i längden är det väl inte sådär fantastiskt roligt. Så hur ska man nu göra för att hålla i med den här nya, sunda livsstilen?
– Våga fråga det du undrar om, det gör träningen mycket roligare. Vissa kommer hit och kör sju dagar i veckan och sedan noll, håll igen lite i början istället. Många nya har inte kunskapen och törs därför inte träna själva, då är det lättare att smälta in i en grupp och bli ledd av en instruktör. Jag hoppas att vi erbjuder bra service så folk vill fortsätta och tycker att det är kul, säger Robin.
Även på gymmet Actic och badhuset Energikällan är det full fart och anläggningen går på högvarv. Motionärerna är många, både de som föredrar att stå nere i gymmet och svettas, och de som tycker att ett gäng vändor i bassängen är det bästa sättet att motionera på.
– Vi har märkt av en ökning! Vi gör intron på gymmet och där är vi fullbokade. Så nu vet vi att vi lever, det är jätteroligt. I början av december sålde vi dessutom jättemånga årskort, så det är många som har börjat simma, berättar badhuschef Åsa Jönsson-Carlsson.
Och vad tror du att den här ökningen kan bero på?
– Det är som alla andra år, vi ska bli smala och redo för beach 2015, är det inte så!?, säger Åsa och skrattar.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.