Nytt år, nya möjligheter. Många var det som stod där vid tolvslaget och lovade sig själv ett mer hälsosamt kommande år, 2015 skulle bli den där nystarten för ett friskare och starkare år. Träning och hälsa ska få större fokus, bicepsen ska trimmas, bilringen ska väck och maten på tallriken ska bli både grönare och skönare. Och nu är vi här, i mitten av januari. Är det många som kommit igång med träningen efter julmaten? Finns det några bra tips för att fortsätta hålla igång även i februari, mars och kanske till och med juli? – Folk vet med sig att de behöver leva ett friskare liv, och då är det bra att börja med ett nytt år, säger Robin Ljungkvist vid Lindegym.
Ett nytt år och bara några månader kvar till sommaren. Det är många som känner att det är på tiden att komma till skott och göra kroppsliga förändringar, en del lite grann, en del betydligt mer. Man kanske vill börja träna och leva mer hälsosamt för att bli att må bättre, bli piggare och öka den där rackarns konditionen. Oavsett vad orsaken och målet är, så kan det än dock konstateras att efter nyårsafton och nu i januari uppstår ökad aktivitet, något som Robin Ljungkvist vid Lindegym definitivt kan intyga:
– Absolut, det stiger, både gruppträningarna och i gymmet, både dag och kväll, så i princip hela tiden. Det är en stor ökning, speciellt om man jämför med december. Vi får se i slutet av februari om det ökande antalet medlemmar håller i sig. Folk vet med sig att de behöver leva ett friskare liv, och då är det bra att börja med ett nytt år.

Det svåraste är kanske inte alltid att komma igång, utan att hålla i med det som man har startat. Man kanske är ny och lite osäker och står därmed mest på löpbandet för att det känns tryggast så, och i längden är det väl inte sådär fantastiskt roligt. Så hur ska man nu göra för att hålla i med den här nya, sunda livsstilen?
– Våga fråga det du undrar om, det gör träningen mycket roligare. Vissa kommer hit och kör sju dagar i veckan och sedan noll, håll igen lite i början istället. Många nya har inte kunskapen och törs därför inte träna själva, då är det lättare att smälta in i en grupp och bli ledd av en instruktör. Jag hoppas att vi erbjuder bra service så folk vill fortsätta och tycker att det är kul, säger Robin.
Även på gymmet Actic och badhuset Energikällan är det full fart och anläggningen går på högvarv. Motionärerna är många, både de som föredrar att stå nere i gymmet och svettas, och de som tycker att ett gäng vändor i bassängen är det bästa sättet att motionera på.
– Vi har märkt av en ökning! Vi gör intron på gymmet och där är vi fullbokade. Så nu vet vi att vi lever, det är jätteroligt. I början av december sålde vi dessutom jättemånga årskort, så det är många som har börjat simma, berättar badhuschef Åsa Jönsson-Carlsson.
Och vad tror du att den här ökningen kan bero på?
– Det är som alla andra år, vi ska bli smala och redo för beach 2015, är det inte så!?, säger Åsa och skrattar.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.