För tjugosjunde gången kunde Olle Nelzén igår morse öppna affärsdörrarna kl 06.00 då årets bokrea startade. Efter första dagen är redan flera titlar slutsålda och trycket har varit högt på Akademibokhandeln i Lindesberg.- Vill man fynda böcker av succéförfattare från förra året bör man nog skynda sig, säger Olle Nelzén. Vi har redan sålt slut på vissa titlar.
För alla som älskar böcker och alla bokhandlare betyder den årliga bokrean väldigt mycket. Förlagen säljer ut sina restupplagor till fyndpriser vilket gör att kunderna kan handla inbundna böcker till mycket låga priser.
– Ett bra exempel är den mycket populäre författaren Fredrik Backman, vars böcker går som smör i solsken, säger Olle Nelzén. Barnböcker är också väldigt efterfrågat av kunderna.
Fortfarande är faktaböcker populära hos kunderna och här har kokbokstrenden verkligen slagit igenom.
– Deckare och romaner säljs bäst i början av rean medan hemmafixaren och alla matintresserade hittar till oss senare i veckan.
Bokrean har stor betydelse för Akademibokhandeln i Lindesberg. Försäljningen står för 13 procent av omsättningen och är helt avgörande för företagets överlevnad. Internetbokhandlarna har de senaste åren tagit över en stor del av marknaden och idag hittar kunderna böcker också på mackar och i livsmedelshandeln.
Olle Nelzén köpte Blombergska bokhandeln för 27 år sedan tillsammans med sin bror. Nu har de tagit upp kampen mot Internethandeln genom att själva, för ett år sedan, starta en Internetbutik för kontorsvaror och tjänster.
– Vi hade en större omsättning för 10-12 år sedan så visst är vi påverkade av konkurrensen, säger Olle Nelzen. Men man kan inte lägga sig ned och dö för det. Vi jobbar hela tiden med att utveckla oss och erbjuder idag fler tjänster och varor än tidigare.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.