För tjugosjunde gången kunde Olle Nelzén igår morse öppna affärsdörrarna kl 06.00 då årets bokrea startade. Efter första dagen är redan flera titlar slutsålda och trycket har varit högt på Akademibokhandeln i Lindesberg.- Vill man fynda böcker av succéförfattare från förra året bör man nog skynda sig, säger Olle Nelzén. Vi har redan sålt slut på vissa titlar.
För alla som älskar böcker och alla bokhandlare betyder den årliga bokrean väldigt mycket. Förlagen säljer ut sina restupplagor till fyndpriser vilket gör att kunderna kan handla inbundna böcker till mycket låga priser.
– Ett bra exempel är den mycket populäre författaren Fredrik Backman, vars böcker går som smör i solsken, säger Olle Nelzén. Barnböcker är också väldigt efterfrågat av kunderna.
Fortfarande är faktaböcker populära hos kunderna och här har kokbokstrenden verkligen slagit igenom.
– Deckare och romaner säljs bäst i början av rean medan hemmafixaren och alla matintresserade hittar till oss senare i veckan.
Bokrean har stor betydelse för Akademibokhandeln i Lindesberg. Försäljningen står för 13 procent av omsättningen och är helt avgörande för företagets överlevnad. Internetbokhandlarna har de senaste åren tagit över en stor del av marknaden och idag hittar kunderna böcker också på mackar och i livsmedelshandeln.
Olle Nelzén köpte Blombergska bokhandeln för 27 år sedan tillsammans med sin bror. Nu har de tagit upp kampen mot Internethandeln genom att själva, för ett år sedan, starta en Internetbutik för kontorsvaror och tjänster.
– Vi hade en större omsättning för 10-12 år sedan så visst är vi påverkade av konkurrensen, säger Olle Nelzen. Men man kan inte lägga sig ned och dö för det. Vi jobbar hela tiden med att utveckla oss och erbjuder idag fler tjänster och varor än tidigare.
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.