För tjugosjunde gången kunde Olle Nelzén igår morse öppna affärsdörrarna kl 06.00 då årets bokrea startade. Efter första dagen är redan flera titlar slutsålda och trycket har varit högt på Akademibokhandeln i Lindesberg.- Vill man fynda böcker av succéförfattare från förra året bör man nog skynda sig, säger Olle Nelzén. Vi har redan sålt slut på vissa titlar.
För alla som älskar böcker och alla bokhandlare betyder den årliga bokrean väldigt mycket. Förlagen säljer ut sina restupplagor till fyndpriser vilket gör att kunderna kan handla inbundna böcker till mycket låga priser.
– Ett bra exempel är den mycket populäre författaren Fredrik Backman, vars böcker går som smör i solsken, säger Olle Nelzén. Barnböcker är också väldigt efterfrågat av kunderna.
Fortfarande är faktaböcker populära hos kunderna och här har kokbokstrenden verkligen slagit igenom.
– Deckare och romaner säljs bäst i början av rean medan hemmafixaren och alla matintresserade hittar till oss senare i veckan.
Bokrean har stor betydelse för Akademibokhandeln i Lindesberg. Försäljningen står för 13 procent av omsättningen och är helt avgörande för företagets överlevnad. Internetbokhandlarna har de senaste åren tagit över en stor del av marknaden och idag hittar kunderna böcker också på mackar och i livsmedelshandeln.
Olle Nelzén köpte Blombergska bokhandeln för 27 år sedan tillsammans med sin bror. Nu har de tagit upp kampen mot Internethandeln genom att själva, för ett år sedan, starta en Internetbutik för kontorsvaror och tjänster.
– Vi hade en större omsättning för 10-12 år sedan så visst är vi påverkade av konkurrensen, säger Olle Nelzen. Men man kan inte lägga sig ned och dö för det. Vi jobbar hela tiden med att utveckla oss och erbjuder idag fler tjänster och varor än tidigare.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.