Cattrin Hurtig från Lindesberg är en tjej med många järn i elden. Vid sidan av sin huvudsakliga sysselsättning som distanslärare och skolkurator har Cattrin tidigare skrivit flera böcker med kurslitteratur och släpper nu även sin första barnbok – Umi kan nästan allt. En bok som på många sätt speglar författarinnans egna unika liv.
– Det har varit superkul att skriva en barnbok, säger Cattrin glatt.
I oktober släpper författaren Cattrin Hurtig från Lindesberg sin första barnbok, men hon är inte på något sätt novis inom det litterära. Tidigare har hon författat fyra böcker med kurslitteratur och ger sig nu in i ett nytt kapitel som barnboksförfattare.
– Det var när mina barn blev vuxna som de sa till mig att jag borde skriva en bok om de knäppa grejer som jag har gjort när jag var liten, och så gjorde jag det, berättar Cattrin och delar med sig av några händelser från barndomen.
– Jag åkte till exempel skridskor inomhus i garderoben, med skydden på. Det är något som min mamma brukar prata om. En annan sak jag gjorde när det var kläder och strumpor som jag inte ville ha på mig så grävde jag ner dem i vårt potatisland. Det är sådana saker som Umi gör i boken också, skrattar Cattrin.
Boken som vänder sig till barn i 4-årsåldern handlar om Umi, en tjej med gott självförtroende som tycker att hon kan göra allt. Hon kan sjunga på engelska utan att veta vad hon egentligen säger och stå på händer utan att ha provat någon gång – Umi bara gör.
– Jag ville skriva en sån här bok till småbarn för att försöka inspirera dem lite. Det är faktiskt så att vi lever bara i nuet man vet aldrig vad som händer nästa år eller så. Det är klart att man ska göra det man vill, så lever jag verkligen. Jag har rest och pluggat mycket, bytt jobb många gånger och har även flera olika jobb samtidigt, så vill jag ha det, förklarar Cattrin.
Att skriva en bok inom en annan genre innebar en stor utmaning för Cattrin som är van vid ett helt annat sätt att skriva.
– Det har varit superkul att skriva en barnbok! Det är verkligen ett helt annat sätt att uttrycka sig, bara ett par meningar på varje sida, i kurslitteratur skriver man väldigt utförligt. I en barnbok måste man verkligen hitta språket som passar och det är mycket svårare än att skriva ganska avancerat kurslitteratur, menar Cattrin.
Boksläpp är planerat i oktober, dock har man inte satt ett exakt datum ännu. Boken går däremot att förboka redan nu på bland annat Blombergska bokhandelns hemsida.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.