På lördag visas en ovanligt sprallig Tesla upp i Lindesberg. Detta i samband med den årliga Vårmönstringen, uppger arrangören SHRA idag.
– Den hoppar och skuttar, säger Gun Ehnvik, ordförande för SHRA Lindesberg.
Arrangören, SHRA Lindesberg, uppger att det mesta följer tidigare års upplagor, men att man ändå har ett och annat som avviker en smula. Antalet utställningsplatser är samma som tidigare och med vädrets hjälp kan innebära att 1000 fordon ställs ut.
– Som alltid hänger det på vädret, så är det bara. Nu säger prognosen att det finns risk för någon skur, men inte alls så illa att det utgör något större hot mot utställningen, säger Gun Ehnvik.
Bland utställarna förväntas såväl bilar som motorcyklar i alla dess former – nästan. Vid sidan av mönstringens huvudsakliga spår, de riktigt fina nostalgibilarna och motorcyklarna, kommer även modernare och sportigare historier ställas ut, precis som tidigare.
– Det är roligt, att de som ställer ut Corvette och Mustang skapar en egen liten träff för entusiaster av de modernare och sportigare bilarna på Vårmönstringen. Jag tycker faktiskt det är jätteroligt, säger Gun.
Roligt är det också med udda ting, menar hon och syftar på ett specifikt uppvisningsinslag som komma skall.
– Vi får besök av en Tesla, som är väldigt ovanlig. Den hoppar och skuttar och har sig, så det blir ett lite udda och kul inslag, som jag tror kan komma att uppskattas, säger Gun Ehnvik, som är ordförande för SHRA Lindesberg.
Utan att kunna ställa en 100-procentig diagnos, antar Gun att Teslans tillstånd orsakas av hydrauliska komponenter.
Vårmönstringen arrangeras lördag 11 maj kl. 09.00-16.00.
Från 16.00 pågår curisingen i centrala Lindesberg.
För karta över cruisingleden, se SHRA:s hemsida
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.