På lördag visas en ovanligt sprallig Tesla upp i Lindesberg. Detta i samband med den årliga Vårmönstringen, uppger arrangören SHRA idag.
– Den hoppar och skuttar, säger Gun Ehnvik, ordförande för SHRA Lindesberg.
Arrangören, SHRA Lindesberg, uppger att det mesta följer tidigare års upplagor, men att man ändå har ett och annat som avviker en smula. Antalet utställningsplatser är samma som tidigare och med vädrets hjälp kan innebära att 1000 fordon ställs ut.
– Som alltid hänger det på vädret, så är det bara. Nu säger prognosen att det finns risk för någon skur, men inte alls så illa att det utgör något större hot mot utställningen, säger Gun Ehnvik.
Bland utställarna förväntas såväl bilar som motorcyklar i alla dess former – nästan. Vid sidan av mönstringens huvudsakliga spår, de riktigt fina nostalgibilarna och motorcyklarna, kommer även modernare och sportigare historier ställas ut, precis som tidigare.
– Det är roligt, att de som ställer ut Corvette och Mustang skapar en egen liten träff för entusiaster av de modernare och sportigare bilarna på Vårmönstringen. Jag tycker faktiskt det är jätteroligt, säger Gun.
Roligt är det också med udda ting, menar hon och syftar på ett specifikt uppvisningsinslag som komma skall.
– Vi får besök av en Tesla, som är väldigt ovanlig. Den hoppar och skuttar och har sig, så det blir ett lite udda och kul inslag, som jag tror kan komma att uppskattas, säger Gun Ehnvik, som är ordförande för SHRA Lindesberg.
Utan att kunna ställa en 100-procentig diagnos, antar Gun att Teslans tillstånd orsakas av hydrauliska komponenter.
Vårmönstringen arrangeras lördag 11 maj kl. 09.00-16.00.
Från 16.00 pågår curisingen i centrala Lindesberg.
För karta över cruisingleden, se SHRA:s hemsida
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).