På lördag visas en ovanligt sprallig Tesla upp i Lindesberg. Detta i samband med den årliga Vårmönstringen, uppger arrangören SHRA idag.
– Den hoppar och skuttar, säger Gun Ehnvik, ordförande för SHRA Lindesberg.
Arrangören, SHRA Lindesberg, uppger att det mesta följer tidigare års upplagor, men att man ändå har ett och annat som avviker en smula. Antalet utställningsplatser är samma som tidigare och med vädrets hjälp kan innebära att 1000 fordon ställs ut.
– Som alltid hänger det på vädret, så är det bara. Nu säger prognosen att det finns risk för någon skur, men inte alls så illa att det utgör något större hot mot utställningen, säger Gun Ehnvik.
Bland utställarna förväntas såväl bilar som motorcyklar i alla dess former – nästan. Vid sidan av mönstringens huvudsakliga spår, de riktigt fina nostalgibilarna och motorcyklarna, kommer även modernare och sportigare historier ställas ut, precis som tidigare.
– Det är roligt, att de som ställer ut Corvette och Mustang skapar en egen liten träff för entusiaster av de modernare och sportigare bilarna på Vårmönstringen. Jag tycker faktiskt det är jätteroligt, säger Gun.
Roligt är det också med udda ting, menar hon och syftar på ett specifikt uppvisningsinslag som komma skall.
– Vi får besök av en Tesla, som är väldigt ovanlig. Den hoppar och skuttar och har sig, så det blir ett lite udda och kul inslag, som jag tror kan komma att uppskattas, säger Gun Ehnvik, som är ordförande för SHRA Lindesberg.
Utan att kunna ställa en 100-procentig diagnos, antar Gun att Teslans tillstånd orsakas av hydrauliska komponenter.
Vårmönstringen arrangeras lördag 11 maj kl. 09.00-16.00.
Från 16.00 pågår curisingen i centrala Lindesberg.
För karta över cruisingleden, se SHRA:s hemsida
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.