På lördag visas en ovanligt sprallig Tesla upp i Lindesberg. Detta i samband med den årliga Vårmönstringen, uppger arrangören SHRA idag.
– Den hoppar och skuttar, säger Gun Ehnvik, ordförande för SHRA Lindesberg.
Arrangören, SHRA Lindesberg, uppger att det mesta följer tidigare års upplagor, men att man ändå har ett och annat som avviker en smula. Antalet utställningsplatser är samma som tidigare och med vädrets hjälp kan innebära att 1000 fordon ställs ut.
– Som alltid hänger det på vädret, så är det bara. Nu säger prognosen att det finns risk för någon skur, men inte alls så illa att det utgör något större hot mot utställningen, säger Gun Ehnvik.
Bland utställarna förväntas såväl bilar som motorcyklar i alla dess former – nästan. Vid sidan av mönstringens huvudsakliga spår, de riktigt fina nostalgibilarna och motorcyklarna, kommer även modernare och sportigare historier ställas ut, precis som tidigare.
– Det är roligt, att de som ställer ut Corvette och Mustang skapar en egen liten träff för entusiaster av de modernare och sportigare bilarna på Vårmönstringen. Jag tycker faktiskt det är jätteroligt, säger Gun.
Roligt är det också med udda ting, menar hon och syftar på ett specifikt uppvisningsinslag som komma skall.
– Vi får besök av en Tesla, som är väldigt ovanlig. Den hoppar och skuttar och har sig, så det blir ett lite udda och kul inslag, som jag tror kan komma att uppskattas, säger Gun Ehnvik, som är ordförande för SHRA Lindesberg.
Utan att kunna ställa en 100-procentig diagnos, antar Gun att Teslans tillstånd orsakas av hydrauliska komponenter.
Vårmönstringen arrangeras lördag 11 maj kl. 09.00-16.00.
Från 16.00 pågår curisingen i centrala Lindesberg.
För karta över cruisingleden, se SHRA:s hemsida
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.