Spruthuset och Café Oscar är två strategiskt viktiga fastigheter för en fortsatt utveckling av Lindesbergs Stadshotell. Så resonerar hotellägaren Egeryds Fastigheter, som nu diskuterar med fastighetsägaren, TUAB, att i första hand få köpa fastigheterna.- Vi vill få möjligheten att utveckla vår hotellverksamhet och samtidigt få tillgång till torget och parkområdet, för att där kunna arrangera olika nöjeskvällar på sommaren, säger Per Egeryd.
Spruthuset har potential att bli så mycket mer än vad det har varit. Nu vill alltså Stadshotellet få tillgång till fastigheten och dess syskonfastighet där turistbyrån och Café Oscar finns. Med tillgång menar man i första hand att köpa. Detta för att med full kraft kunna utveckla hela torg- och parkområdet.
– Vi vill investera pengar i det här och det gör man inte gärna i en fastighet som man bara hyr, poängterar Per Egeryd.

Hotellets vision är att Spruthuset och Café Oscar länkas samman med en inglasad historia och används dagligen, exempelvis som en servering.
Hotellchef Mattias Eriksson tycker att det är viktigt att ta tag i de här fastigheterna och göra något mer än vad som har varit.
– Då blir det ju inte längre säsongsbetonat, vill någon gå ner till Café Oscar och äta en god middag på hösten eller vintern så finns den möjligheten genom vår tänkta satsning, säger han.
För Spruthusets del ser hotellet flera olika möjligheter. Man talar i första hand om att skapa nya konferensmöjligheter för företag i Lindesbergs kommun samt att skapa nya mötesplatser för allmänheten.
– Det kan även tänkas att man bygger hotellrum där som ett komplement till hotellets befintliga utbud av rum, eller att vi gör en stor relaxavdelning där hotellgästerna kan koppla av. Ja, det finns många olika idéer men vi måste ju få besked från kommunen först, om vi får köpa eller inte, säger Per Egeryd.

På hotellet ser man egentligen hela kvarteret som viktigt för att uppnå visionen fullt ut. Man talar om att torget framför hotellet samt Oscarsparken är av nästan lika stort intresse som själva fastigheterna.
– Nu är vi naturligtvis inte ute efter att köpa marken, utan bara få möjlighet att nyttja den för olika saker, understryker Egeryd.

Han talar om att parkområdet kan bli mycket mer publikt än vad det har varit.
– Vi kan tänkas oss att bygga en scen där och under sommaren köra lite olika fester, gratiskonserter och eventuellt en utökad Parkfest alternativt flera mindre Parkfester. På vardagskvällarna kunde man exempelvis kunna ha allsångsaftnar eller varför inte konstutställningar. Som tidigare sagt, det finns så mycket man kan göra där bara man får tillgång till det, säger Per Egeryd.
Så sent som igår, onsdag, träffades parterna senast för att diskutera hotellets intresse att köpa fastigheterna från det kommunala bolaget TUAB, Tredingen Utveckling AB.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.