Spruthuset och Café Oscar är två strategiskt viktiga fastigheter för en fortsatt utveckling av Lindesbergs Stadshotell. Så resonerar hotellägaren Egeryds Fastigheter, som nu diskuterar med fastighetsägaren, TUAB, att i första hand få köpa fastigheterna.- Vi vill få möjligheten att utveckla vår hotellverksamhet och samtidigt få tillgång till torget och parkområdet, för att där kunna arrangera olika nöjeskvällar på sommaren, säger Per Egeryd.
Spruthuset har potential att bli så mycket mer än vad det har varit. Nu vill alltså Stadshotellet få tillgång till fastigheten och dess syskonfastighet där turistbyrån och Café Oscar finns. Med tillgång menar man i första hand att köpa. Detta för att med full kraft kunna utveckla hela torg- och parkområdet.
– Vi vill investera pengar i det här och det gör man inte gärna i en fastighet som man bara hyr, poängterar Per Egeryd.

Hotellets vision är att Spruthuset och Café Oscar länkas samman med en inglasad historia och används dagligen, exempelvis som en servering.
Hotellchef Mattias Eriksson tycker att det är viktigt att ta tag i de här fastigheterna och göra något mer än vad som har varit.
– Då blir det ju inte längre säsongsbetonat, vill någon gå ner till Café Oscar och äta en god middag på hösten eller vintern så finns den möjligheten genom vår tänkta satsning, säger han.
För Spruthusets del ser hotellet flera olika möjligheter. Man talar i första hand om att skapa nya konferensmöjligheter för företag i Lindesbergs kommun samt att skapa nya mötesplatser för allmänheten.
– Det kan även tänkas att man bygger hotellrum där som ett komplement till hotellets befintliga utbud av rum, eller att vi gör en stor relaxavdelning där hotellgästerna kan koppla av. Ja, det finns många olika idéer men vi måste ju få besked från kommunen först, om vi får köpa eller inte, säger Per Egeryd.

På hotellet ser man egentligen hela kvarteret som viktigt för att uppnå visionen fullt ut. Man talar om att torget framför hotellet samt Oscarsparken är av nästan lika stort intresse som själva fastigheterna.
– Nu är vi naturligtvis inte ute efter att köpa marken, utan bara få möjlighet att nyttja den för olika saker, understryker Egeryd.

Han talar om att parkområdet kan bli mycket mer publikt än vad det har varit.
– Vi kan tänkas oss att bygga en scen där och under sommaren köra lite olika fester, gratiskonserter och eventuellt en utökad Parkfest alternativt flera mindre Parkfester. På vardagskvällarna kunde man exempelvis kunna ha allsångsaftnar eller varför inte konstutställningar. Som tidigare sagt, det finns så mycket man kan göra där bara man får tillgång till det, säger Per Egeryd.
Så sent som igår, onsdag, träffades parterna senast för att diskutera hotellets intresse att köpa fastigheterna från det kommunala bolaget TUAB, Tredingen Utveckling AB.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.