Med förlust mot Skyllberg under torsdagen så fick IFK Lindesberg göra sig i ordning för det sista topplaget i serien, Hovsta. Trots en tidig kvittering med 1-1 inom matchens första tio minuter, så hann bortalaget att dra undan med en mindre ledning inför halvtidsvilan. Därifrån kunde inte hemmalaget rädda upp siffrorna, vilket gav en ny hemmaförlust för IFK Lindesberg som nu har en match innan seriens månadsvila.
Den tråkiga trenden med förluster mot serietabellens topplag fortsätter. Efter torsdagens förlust mot Skyllberg så fick IFK Lindesberg en snabb chans till revansch när det välbekanta Hovsta IF gästade Fritidsbyn, redan under måndagskvällen.
Under fjolåret så var det ett krossande resultat från hemmalaget IFK Lindesberg, som i höstas spelade hem hemmamatchen mot Hovsta med 5-0. Matchen på Fritidsbyn blev annorlunda till årets säsong, där siffrorna istället vändes.
Med en kvitterad ställning som skrevs 1-1 efter matchens första åtta spelade minuter så tog spelet en vändning mot slutet av den första halvleken. Strax innan halvtidsvilan fick Hovsta in två snabba mål, varav ett genom frispark. 1-1 skrevs till 1-3 där Hovsta fortsatte på den vinstgivande vågen.
Trots två gula kort till gästerna så fick man till ett nytt frisparksmål, för att avsluta matchen med ännu en spik i kistan. Matchen slutade 1-5 med seger för gästande Hovsta.
Förlusterna mot tabellens övre halva av tabellen har varit en dyster historia för IFK Lindesberg, där den unga truppens psyke kan vara i farozonen. Laget kan däremot pusta ut för den här gången, då matcherna mot ”giganterna” tillfälligt är över. En match mot tabelljumbon Askersund väntar innan serien tar en månads vila, en vila som kan vara till behov av IFK Lindesberg som ännu är drabbade av skador och sjukdomar.
En fotnot är att nästa motståndare, IFK Askersund, ännu inte har skrapat ihop någon poäng i serien under lagets tolv spelade matcher.
Resultat IFK Lindesberg-Hovsta IF
Slutresultat: 1-5 (1-3)
Mål:
1-1 Hassan Bahzad (7’)
Gult kort på Hassan Bahzad (50’)
Ställningen i tabellen efter tolv omgångar:
1. Laxå IF – 34 poäng (+50)
2. Örebro SK Söder – 27 poäng (+29)
——
3. Skyllbergs IK – 23 poäng (+29)
——
4. BK Ett Fyra – 22 poäng (+17)
5. Hovsta IF – 22 poäng (+11)
6. IFK Örebro – 20 poäng (+2)
7. Pålsboda GoIF – 13 poäng (-5)
8. Lillån FK – 13 poäng (-9)
9. IFK Lindesberg – 12 poäng (-18)
——
10. Hidingsta IK – 11 poäng (-18)
——
11. HOIF – 3 poäng (-37)
12. IFK Askersund – 0 poäng (-51)
Nästa match: Måndagen 24:e juni vs IFK Askersund på Solberga IP med avspark kl. 19.00
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!