Med förlust mot Skyllberg under torsdagen så fick IFK Lindesberg göra sig i ordning för det sista topplaget i serien, Hovsta. Trots en tidig kvittering med 1-1 inom matchens första tio minuter, så hann bortalaget att dra undan med en mindre ledning inför halvtidsvilan. Därifrån kunde inte hemmalaget rädda upp siffrorna, vilket gav en ny hemmaförlust för IFK Lindesberg som nu har en match innan seriens månadsvila.
Den tråkiga trenden med förluster mot serietabellens topplag fortsätter. Efter torsdagens förlust mot Skyllberg så fick IFK Lindesberg en snabb chans till revansch när det välbekanta Hovsta IF gästade Fritidsbyn, redan under måndagskvällen.
Under fjolåret så var det ett krossande resultat från hemmalaget IFK Lindesberg, som i höstas spelade hem hemmamatchen mot Hovsta med 5-0. Matchen på Fritidsbyn blev annorlunda till årets säsong, där siffrorna istället vändes.
Med en kvitterad ställning som skrevs 1-1 efter matchens första åtta spelade minuter så tog spelet en vändning mot slutet av den första halvleken. Strax innan halvtidsvilan fick Hovsta in två snabba mål, varav ett genom frispark. 1-1 skrevs till 1-3 där Hovsta fortsatte på den vinstgivande vågen.
Trots två gula kort till gästerna så fick man till ett nytt frisparksmål, för att avsluta matchen med ännu en spik i kistan. Matchen slutade 1-5 med seger för gästande Hovsta.
Förlusterna mot tabellens övre halva av tabellen har varit en dyster historia för IFK Lindesberg, där den unga truppens psyke kan vara i farozonen. Laget kan däremot pusta ut för den här gången, då matcherna mot ”giganterna” tillfälligt är över. En match mot tabelljumbon Askersund väntar innan serien tar en månads vila, en vila som kan vara till behov av IFK Lindesberg som ännu är drabbade av skador och sjukdomar.
En fotnot är att nästa motståndare, IFK Askersund, ännu inte har skrapat ihop någon poäng i serien under lagets tolv spelade matcher.
Resultat IFK Lindesberg-Hovsta IF
Slutresultat: 1-5 (1-3)
Mål:
1-1 Hassan Bahzad (7’)
Gult kort på Hassan Bahzad (50’)
Ställningen i tabellen efter tolv omgångar:
1. Laxå IF – 34 poäng (+50)
2. Örebro SK Söder – 27 poäng (+29)
——
3. Skyllbergs IK – 23 poäng (+29)
——
4. BK Ett Fyra – 22 poäng (+17)
5. Hovsta IF – 22 poäng (+11)
6. IFK Örebro – 20 poäng (+2)
7. Pålsboda GoIF – 13 poäng (-5)
8. Lillån FK – 13 poäng (-9)
9. IFK Lindesberg – 12 poäng (-18)
——
10. Hidingsta IK – 11 poäng (-18)
——
11. HOIF – 3 poäng (-37)
12. IFK Askersund – 0 poäng (-51)
Nästa match: Måndagen 24:e juni vs IFK Askersund på Solberga IP med avspark kl. 19.00
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.