Med förlust mot Skyllberg under torsdagen så fick IFK Lindesberg göra sig i ordning för det sista topplaget i serien, Hovsta. Trots en tidig kvittering med 1-1 inom matchens första tio minuter, så hann bortalaget att dra undan med en mindre ledning inför halvtidsvilan. Därifrån kunde inte hemmalaget rädda upp siffrorna, vilket gav en ny hemmaförlust för IFK Lindesberg som nu har en match innan seriens månadsvila.
Den tråkiga trenden med förluster mot serietabellens topplag fortsätter. Efter torsdagens förlust mot Skyllberg så fick IFK Lindesberg en snabb chans till revansch när det välbekanta Hovsta IF gästade Fritidsbyn, redan under måndagskvällen.
Under fjolåret så var det ett krossande resultat från hemmalaget IFK Lindesberg, som i höstas spelade hem hemmamatchen mot Hovsta med 5-0. Matchen på Fritidsbyn blev annorlunda till årets säsong, där siffrorna istället vändes.
Med en kvitterad ställning som skrevs 1-1 efter matchens första åtta spelade minuter så tog spelet en vändning mot slutet av den första halvleken. Strax innan halvtidsvilan fick Hovsta in två snabba mål, varav ett genom frispark. 1-1 skrevs till 1-3 där Hovsta fortsatte på den vinstgivande vågen.
Trots två gula kort till gästerna så fick man till ett nytt frisparksmål, för att avsluta matchen med ännu en spik i kistan. Matchen slutade 1-5 med seger för gästande Hovsta.
Förlusterna mot tabellens övre halva av tabellen har varit en dyster historia för IFK Lindesberg, där den unga truppens psyke kan vara i farozonen. Laget kan däremot pusta ut för den här gången, då matcherna mot ”giganterna” tillfälligt är över. En match mot tabelljumbon Askersund väntar innan serien tar en månads vila, en vila som kan vara till behov av IFK Lindesberg som ännu är drabbade av skador och sjukdomar.
En fotnot är att nästa motståndare, IFK Askersund, ännu inte har skrapat ihop någon poäng i serien under lagets tolv spelade matcher.
Resultat IFK Lindesberg-Hovsta IF
Slutresultat: 1-5 (1-3)
Mål:
1-1 Hassan Bahzad (7’)
Gult kort på Hassan Bahzad (50’)
Ställningen i tabellen efter tolv omgångar:
1. Laxå IF – 34 poäng (+50)
2. Örebro SK Söder – 27 poäng (+29)
——
3. Skyllbergs IK – 23 poäng (+29)
——
4. BK Ett Fyra – 22 poäng (+17)
5. Hovsta IF – 22 poäng (+11)
6. IFK Örebro – 20 poäng (+2)
7. Pålsboda GoIF – 13 poäng (-5)
8. Lillån FK – 13 poäng (-9)
9. IFK Lindesberg – 12 poäng (-18)
——
10. Hidingsta IK – 11 poäng (-18)
——
11. HOIF – 3 poäng (-37)
12. IFK Askersund – 0 poäng (-51)
Nästa match: Måndagen 24:e juni vs IFK Askersund på Solberga IP med avspark kl. 19.00
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en villabrand med kraftig rökutveckling. Två personer skall ha andats in stora mängder rök och avfördes till sjukhus med ambulans för kontroll.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, har nu dömts vid Örebro tingsrätt. Rätten dömde mannen till villkorlig dom samt 100 timmars samhällstjänst.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.