Med förlust mot Skyllberg under torsdagen så fick IFK Lindesberg göra sig i ordning för det sista topplaget i serien, Hovsta. Trots en tidig kvittering med 1-1 inom matchens första tio minuter, så hann bortalaget att dra undan med en mindre ledning inför halvtidsvilan. Därifrån kunde inte hemmalaget rädda upp siffrorna, vilket gav en ny hemmaförlust för IFK Lindesberg som nu har en match innan seriens månadsvila.
Den tråkiga trenden med förluster mot serietabellens topplag fortsätter. Efter torsdagens förlust mot Skyllberg så fick IFK Lindesberg en snabb chans till revansch när det välbekanta Hovsta IF gästade Fritidsbyn, redan under måndagskvällen.
Under fjolåret så var det ett krossande resultat från hemmalaget IFK Lindesberg, som i höstas spelade hem hemmamatchen mot Hovsta med 5-0. Matchen på Fritidsbyn blev annorlunda till årets säsong, där siffrorna istället vändes.
Med en kvitterad ställning som skrevs 1-1 efter matchens första åtta spelade minuter så tog spelet en vändning mot slutet av den första halvleken. Strax innan halvtidsvilan fick Hovsta in två snabba mål, varav ett genom frispark. 1-1 skrevs till 1-3 där Hovsta fortsatte på den vinstgivande vågen.
Trots två gula kort till gästerna så fick man till ett nytt frisparksmål, för att avsluta matchen med ännu en spik i kistan. Matchen slutade 1-5 med seger för gästande Hovsta.
Förlusterna mot tabellens övre halva av tabellen har varit en dyster historia för IFK Lindesberg, där den unga truppens psyke kan vara i farozonen. Laget kan däremot pusta ut för den här gången, då matcherna mot ”giganterna” tillfälligt är över. En match mot tabelljumbon Askersund väntar innan serien tar en månads vila, en vila som kan vara till behov av IFK Lindesberg som ännu är drabbade av skador och sjukdomar.
En fotnot är att nästa motståndare, IFK Askersund, ännu inte har skrapat ihop någon poäng i serien under lagets tolv spelade matcher.
Resultat IFK Lindesberg-Hovsta IF
Slutresultat: 1-5 (1-3)
Mål:
1-1 Hassan Bahzad (7’)
Gult kort på Hassan Bahzad (50’)
Ställningen i tabellen efter tolv omgångar:
1. Laxå IF – 34 poäng (+50)
2. Örebro SK Söder – 27 poäng (+29)
——
3. Skyllbergs IK – 23 poäng (+29)
——
4. BK Ett Fyra – 22 poäng (+17)
5. Hovsta IF – 22 poäng (+11)
6. IFK Örebro – 20 poäng (+2)
7. Pålsboda GoIF – 13 poäng (-5)
8. Lillån FK – 13 poäng (-9)
9. IFK Lindesberg – 12 poäng (-18)
——
10. Hidingsta IK – 11 poäng (-18)
——
11. HOIF – 3 poäng (-37)
12. IFK Askersund – 0 poäng (-51)
Nästa match: Måndagen 24:e juni vs IFK Askersund på Solberga IP med avspark kl. 19.00
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Under måndagen höll Lindesbergs Rotaryklubb sin julavslutning i Lindesbergs kyrka, med musikalisk guldkant av Kulturskolan Garnalias musikelever. Med varm hand delade president Sture Åtterås ut två stipendier – välkommet så här inför jul – till två kyrkliga organisationer som på varsitt håll bedriver viktigt socialt arbete.
– Vi får höra om mycket elände runt om i världen, men vi får inte glömma att vi har problem på nära håll också, tyvärr. Därför vill vi stötta dessa två verksamheter, förklarade president Sture Åtterås när han överlämnade checkarna.