Med förlust mot Skyllberg under torsdagen så fick IFK Lindesberg göra sig i ordning för det sista topplaget i serien, Hovsta. Trots en tidig kvittering med 1-1 inom matchens första tio minuter, så hann bortalaget att dra undan med en mindre ledning inför halvtidsvilan. Därifrån kunde inte hemmalaget rädda upp siffrorna, vilket gav en ny hemmaförlust för IFK Lindesberg som nu har en match innan seriens månadsvila.
Den tråkiga trenden med förluster mot serietabellens topplag fortsätter. Efter torsdagens förlust mot Skyllberg så fick IFK Lindesberg en snabb chans till revansch när det välbekanta Hovsta IF gästade Fritidsbyn, redan under måndagskvällen.
Under fjolåret så var det ett krossande resultat från hemmalaget IFK Lindesberg, som i höstas spelade hem hemmamatchen mot Hovsta med 5-0. Matchen på Fritidsbyn blev annorlunda till årets säsong, där siffrorna istället vändes.
Med en kvitterad ställning som skrevs 1-1 efter matchens första åtta spelade minuter så tog spelet en vändning mot slutet av den första halvleken. Strax innan halvtidsvilan fick Hovsta in två snabba mål, varav ett genom frispark. 1-1 skrevs till 1-3 där Hovsta fortsatte på den vinstgivande vågen.
Trots två gula kort till gästerna så fick man till ett nytt frisparksmål, för att avsluta matchen med ännu en spik i kistan. Matchen slutade 1-5 med seger för gästande Hovsta.
Förlusterna mot tabellens övre halva av tabellen har varit en dyster historia för IFK Lindesberg, där den unga truppens psyke kan vara i farozonen. Laget kan däremot pusta ut för den här gången, då matcherna mot ”giganterna” tillfälligt är över. En match mot tabelljumbon Askersund väntar innan serien tar en månads vila, en vila som kan vara till behov av IFK Lindesberg som ännu är drabbade av skador och sjukdomar.
En fotnot är att nästa motståndare, IFK Askersund, ännu inte har skrapat ihop någon poäng i serien under lagets tolv spelade matcher.
Resultat IFK Lindesberg-Hovsta IF
Slutresultat: 1-5 (1-3)
Mål:
1-1 Hassan Bahzad (7’)
Gult kort på Hassan Bahzad (50’)
Ställningen i tabellen efter tolv omgångar:
1. Laxå IF – 34 poäng (+50)
2. Örebro SK Söder – 27 poäng (+29)
——
3. Skyllbergs IK – 23 poäng (+29)
——
4. BK Ett Fyra – 22 poäng (+17)
5. Hovsta IF – 22 poäng (+11)
6. IFK Örebro – 20 poäng (+2)
7. Pålsboda GoIF – 13 poäng (-5)
8. Lillån FK – 13 poäng (-9)
9. IFK Lindesberg – 12 poäng (-18)
——
10. Hidingsta IK – 11 poäng (-18)
——
11. HOIF – 3 poäng (-37)
12. IFK Askersund – 0 poäng (-51)
Nästa match: Måndagen 24:e juni vs IFK Askersund på Solberga IP med avspark kl. 19.00
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.