180 personer närvarade när bostadsrättsföreningen Sjöbrisen under två timmar informerade om deras planer för ett sexvåningshus med 22 lägenheter på tivoliplanen.
– Nu finns 60 av dessa på vår lista och kommer att bli kontaktade av mäklare de närmaste dagarna, berättar Börje Larsson, Sjöbrisen.
Under informationsmötet, som hölls i tisdags kväll, berättades ingående hur finansieringen ser ut och vad man får betala för en lägenhet i det planerade flerfamiljshuset.
– Dagens ränteläge är gynnsamt. Även om man tar ett lån på 1 miljon kronor, så blir boendekostnaden lägre än om man bor i en hyresrätt, konstaterar Börje Larsson.
Han understryker samtidigt att det är viktigt att man inte enbart tittar på prislapparna (insats/månadsavgift) utan att ställa det i relation till vad man faktiskt betalar per månad jämfört med vad man betalar i en hyresrätt. Detta fick 180 intresserade åhörare förklarat av den expertpanel som tog emot dem.
– Och det var ingen som reagerade negativt på insats eller avgift. Tvärtom, påpekar Larsson.
Högre kostnad ju högre upp
Det är tvåor, treor och fyror som är aktuella för Sjöbrisens sexvåningshus.
Ingen lägenhet är den andra lik, varför insatserna varierar därefter. Lägst insats finner man på en tvåa (55 kvm) som landar på 720 000 kronor och med en avgift på 2700 kr/mån.
På takvåningen finns två stycken treor på 90 kvm. Dessa erbjuder inte bara en fantastisk utsikt över Lindessjön, utan får dessutom en balkong som är nästan lika stor som själva lägenheten. Man uppskattar den till att mäta mellan 60-70 kvm.
– Och det kostar naturligtvis lite mer i insats ju längre upp man kommer i huset, kommenterar Börje.
En trea med stor balkong kommer att kosta 2 miljoner i insats och 4400 kr/mån i avgift.
En fyra på 89 kvm kostar 1 278 000 kronor och med en månadsavgift på 4350 kr.
Läs även: Sjöbrisen vill sätta spaden i marken nästa år
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att underkännas. Felet har drabbat röstningslokaler i nästan hela landet och i Lindesbergs kommun inväntar man fortfarande besked huruvida kommunen är berörd.
– Just nu är vi i det skedet att vi inväntar information från Valmyndigheten, säger Johanna Fjällman, valsamordnare i Lindesbergs kommun.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.