180 personer närvarade när bostadsrättsföreningen Sjöbrisen under två timmar informerade om deras planer för ett sexvåningshus med 22 lägenheter på tivoliplanen.
– Nu finns 60 av dessa på vår lista och kommer att bli kontaktade av mäklare de närmaste dagarna, berättar Börje Larsson, Sjöbrisen.
Under informationsmötet, som hölls i tisdags kväll, berättades ingående hur finansieringen ser ut och vad man får betala för en lägenhet i det planerade flerfamiljshuset.
– Dagens ränteläge är gynnsamt. Även om man tar ett lån på 1 miljon kronor, så blir boendekostnaden lägre än om man bor i en hyresrätt, konstaterar Börje Larsson.
Han understryker samtidigt att det är viktigt att man inte enbart tittar på prislapparna (insats/månadsavgift) utan att ställa det i relation till vad man faktiskt betalar per månad jämfört med vad man betalar i en hyresrätt. Detta fick 180 intresserade åhörare förklarat av den expertpanel som tog emot dem.
– Och det var ingen som reagerade negativt på insats eller avgift. Tvärtom, påpekar Larsson.
Högre kostnad ju högre upp
Det är tvåor, treor och fyror som är aktuella för Sjöbrisens sexvåningshus.
Ingen lägenhet är den andra lik, varför insatserna varierar därefter. Lägst insats finner man på en tvåa (55 kvm) som landar på 720 000 kronor och med en avgift på 2700 kr/mån.
På takvåningen finns två stycken treor på 90 kvm. Dessa erbjuder inte bara en fantastisk utsikt över Lindessjön, utan får dessutom en balkong som är nästan lika stor som själva lägenheten. Man uppskattar den till att mäta mellan 60-70 kvm.
– Och det kostar naturligtvis lite mer i insats ju längre upp man kommer i huset, kommenterar Börje.
En trea med stor balkong kommer att kosta 2 miljoner i insats och 4400 kr/mån i avgift.
En fyra på 89 kvm kostar 1 278 000 kronor och med en månadsavgift på 4350 kr.
Läs även: Sjöbrisen vill sätta spaden i marken nästa år
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.