180 personer närvarade när bostadsrättsföreningen Sjöbrisen under två timmar informerade om deras planer för ett sexvåningshus med 22 lägenheter på tivoliplanen.
– Nu finns 60 av dessa på vår lista och kommer att bli kontaktade av mäklare de närmaste dagarna, berättar Börje Larsson, Sjöbrisen.
Under informationsmötet, som hölls i tisdags kväll, berättades ingående hur finansieringen ser ut och vad man får betala för en lägenhet i det planerade flerfamiljshuset.
– Dagens ränteläge är gynnsamt. Även om man tar ett lån på 1 miljon kronor, så blir boendekostnaden lägre än om man bor i en hyresrätt, konstaterar Börje Larsson.
Han understryker samtidigt att det är viktigt att man inte enbart tittar på prislapparna (insats/månadsavgift) utan att ställa det i relation till vad man faktiskt betalar per månad jämfört med vad man betalar i en hyresrätt. Detta fick 180 intresserade åhörare förklarat av den expertpanel som tog emot dem.
– Och det var ingen som reagerade negativt på insats eller avgift. Tvärtom, påpekar Larsson.
Högre kostnad ju högre upp
Det är tvåor, treor och fyror som är aktuella för Sjöbrisens sexvåningshus.
Ingen lägenhet är den andra lik, varför insatserna varierar därefter. Lägst insats finner man på en tvåa (55 kvm) som landar på 720 000 kronor och med en avgift på 2700 kr/mån.
På takvåningen finns två stycken treor på 90 kvm. Dessa erbjuder inte bara en fantastisk utsikt över Lindessjön, utan får dessutom en balkong som är nästan lika stor som själva lägenheten. Man uppskattar den till att mäta mellan 60-70 kvm.
– Och det kostar naturligtvis lite mer i insats ju längre upp man kommer i huset, kommenterar Börje.
En trea med stor balkong kommer att kosta 2 miljoner i insats och 4400 kr/mån i avgift.
En fyra på 89 kvm kostar 1 278 000 kronor och med en månadsavgift på 4350 kr.
Läs även: Sjöbrisen vill sätta spaden i marken nästa år
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.