Ett stort glas isvatten med en citronskiva i är en av de vanligaste törstsläckarna en varm sommardag. Men akta dig så du inte samtidigt häller i dig bakterier som kan vara direkt hälsofarliga. Det kommunala dricksvattnet genomgår ständigt analyser för att inte bakterier och hälsoskadliga ämnen ska kunna gro och göra människor sjuka. Så är inte alltid fallet bland fastighetsägare med egen brunn. Därför har kommunen en sommarkampanj just för de fastighetsägare med vatten utanför det kommunala nätet.
Fram till den 31 augusti pågår den kommunala kampanjen för bra dricksvatten. På miljökontoret berättas det att folk sällan gör dessa viktiga analyser och hoppas med lägre priser att fler ska göra en kontroll av sitt dricksvatten i år.
-Jag vet inte om det är kostnaden som avskräcker eller om man helt enkelt inte tänker på det. Det kan i många fall vara så att så länge vattnet ser klart ut och inte luktar så tror man att det är helt OK att dricka, säger Leif Persson på miljökontoret.
Att göra en sådan bristande egen analys är dumt ur flera perspektiv. Har man oturen kan det leda till sjukdom.
-I vårt område har vi ett stort problem med surt och aggressivt vatten med ett ph-värde under 7,0. Samtidigt finns det stora mängder järn. Det kan i värsta fall leda till att man får byta ut rörsystemet då vattnet helt enkelt fräter sönder dem, säger Leif Persson.
Vattenledningar i fastigheter byggda på 60-talet är ofta av järnrör och kan skadas av dålig vattenkvalitet.
-I slutänden kan det kosta mer att inte analysera sitt vatten, konstaterar Leif.
Dumpade priser
Vanligtvis kostar en fullständig analys cirka 2 200 kronor. Då innebär det att man gör en mikrobiologisk- och kemisk analys. Dessutom testas vattnet på radon, vilket är något man rekommenderar att göra vid fastigheter med djupborrad brunn. Ska man testa sitt vatten så är det nu. En full analys kostar fram till den 31 augusti bara en bråkdel av den vanliga kostnaden, nämligen 865 kronor.
-Det sker hela tiden förändringar i grundvattnet, därför tycker jag man bör göra vissa analyser varje år. En full kontroll av vattnet bör göras ungefär vart tredje år.
På miljökontoret finns sterila provflaskor samt följesedlar att hämta om man vill göra en analys av vattnet. Mer information finns att få vid miljökontoret om hur det hela går till.
Priser som gäller i sommar för de olika analyserna:
Mikrobiologisk analys – 180 kr
Kemisk analys – 465 kr
Radon – 220 kr
Full analys av vattnet (samtliga ovan) – 865 kr
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.