Ett stort glas isvatten med en citronskiva i är en av de vanligaste törstsläckarna en varm sommardag. Men akta dig så du inte samtidigt häller i dig bakterier som kan vara direkt hälsofarliga. Det kommunala dricksvattnet genomgår ständigt analyser för att inte bakterier och hälsoskadliga ämnen ska kunna gro och göra människor sjuka. Så är inte alltid fallet bland fastighetsägare med egen brunn. Därför har kommunen en sommarkampanj just för de fastighetsägare med vatten utanför det kommunala nätet.
Fram till den 31 augusti pågår den kommunala kampanjen för bra dricksvatten. På miljökontoret berättas det att folk sällan gör dessa viktiga analyser och hoppas med lägre priser att fler ska göra en kontroll av sitt dricksvatten i år.
-Jag vet inte om det är kostnaden som avskräcker eller om man helt enkelt inte tänker på det. Det kan i många fall vara så att så länge vattnet ser klart ut och inte luktar så tror man att det är helt OK att dricka, säger Leif Persson på miljökontoret.
Att göra en sådan bristande egen analys är dumt ur flera perspektiv. Har man oturen kan det leda till sjukdom.
-I vårt område har vi ett stort problem med surt och aggressivt vatten med ett ph-värde under 7,0. Samtidigt finns det stora mängder järn. Det kan i värsta fall leda till att man får byta ut rörsystemet då vattnet helt enkelt fräter sönder dem, säger Leif Persson.
Vattenledningar i fastigheter byggda på 60-talet är ofta av järnrör och kan skadas av dålig vattenkvalitet.
-I slutänden kan det kosta mer att inte analysera sitt vatten, konstaterar Leif.
Dumpade priser
Vanligtvis kostar en fullständig analys cirka 2 200 kronor. Då innebär det att man gör en mikrobiologisk- och kemisk analys. Dessutom testas vattnet på radon, vilket är något man rekommenderar att göra vid fastigheter med djupborrad brunn. Ska man testa sitt vatten så är det nu. En full analys kostar fram till den 31 augusti bara en bråkdel av den vanliga kostnaden, nämligen 865 kronor.
-Det sker hela tiden förändringar i grundvattnet, därför tycker jag man bör göra vissa analyser varje år. En full kontroll av vattnet bör göras ungefär vart tredje år.
På miljökontoret finns sterila provflaskor samt följesedlar att hämta om man vill göra en analys av vattnet. Mer information finns att få vid miljökontoret om hur det hela går till.
Priser som gäller i sommar för de olika analyserna:
Mikrobiologisk analys – 180 kr
Kemisk analys – 465 kr
Radon – 220 kr
Full analys av vattnet (samtliga ovan) – 865 kr
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten är avgiftsfinansierad kommer kostnaden att belasta brukarna, vilket innebär höjda avgifter för vatten och avlopp för Lindesbergarna.
– Det är de som nyttjar avloppstjänsterna och vattentjänsterna som får betala, säger Ola Westin, chef på Samhällsbyggnadsförvaltningen Bergslagen, till Sveriges Radio P4 Örebro.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.