Ett stort glas isvatten med en citronskiva i är en av de vanligaste törstsläckarna en varm sommardag. Men akta dig så du inte samtidigt häller i dig bakterier som kan vara direkt hälsofarliga. Det kommunala dricksvattnet genomgår ständigt analyser för att inte bakterier och hälsoskadliga ämnen ska kunna gro och göra människor sjuka. Så är inte alltid fallet bland fastighetsägare med egen brunn. Därför har kommunen en sommarkampanj just för de fastighetsägare med vatten utanför det kommunala nätet.
Fram till den 31 augusti pågår den kommunala kampanjen för bra dricksvatten. På miljökontoret berättas det att folk sällan gör dessa viktiga analyser och hoppas med lägre priser att fler ska göra en kontroll av sitt dricksvatten i år.
-Jag vet inte om det är kostnaden som avskräcker eller om man helt enkelt inte tänker på det. Det kan i många fall vara så att så länge vattnet ser klart ut och inte luktar så tror man att det är helt OK att dricka, säger Leif Persson på miljökontoret.
Att göra en sådan bristande egen analys är dumt ur flera perspektiv. Har man oturen kan det leda till sjukdom.
-I vårt område har vi ett stort problem med surt och aggressivt vatten med ett ph-värde under 7,0. Samtidigt finns det stora mängder järn. Det kan i värsta fall leda till att man får byta ut rörsystemet då vattnet helt enkelt fräter sönder dem, säger Leif Persson.
Vattenledningar i fastigheter byggda på 60-talet är ofta av järnrör och kan skadas av dålig vattenkvalitet.
-I slutänden kan det kosta mer att inte analysera sitt vatten, konstaterar Leif.
Dumpade priser
Vanligtvis kostar en fullständig analys cirka 2 200 kronor. Då innebär det att man gör en mikrobiologisk- och kemisk analys. Dessutom testas vattnet på radon, vilket är något man rekommenderar att göra vid fastigheter med djupborrad brunn. Ska man testa sitt vatten så är det nu. En full analys kostar fram till den 31 augusti bara en bråkdel av den vanliga kostnaden, nämligen 865 kronor.
-Det sker hela tiden förändringar i grundvattnet, därför tycker jag man bör göra vissa analyser varje år. En full kontroll av vattnet bör göras ungefär vart tredje år.
På miljökontoret finns sterila provflaskor samt följesedlar att hämta om man vill göra en analys av vattnet. Mer information finns att få vid miljökontoret om hur det hela går till.
Priser som gäller i sommar för de olika analyserna:
Mikrobiologisk analys – 180 kr
Kemisk analys – 465 kr
Radon – 220 kr
Full analys av vattnet (samtliga ovan) – 865 kr
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.