Dagligen uppmanas vi att tvätta och sprita händerna för att inte sprida coronaviruset. Minst lika viktigt kan det vara att skölja näsan såväl i förebyggande som behandlande syfte, säger Göran Falck, allmänläkare och docent i allmänmedicin, i ett pressmeddelande.
Normalt andas vi genom näsan. Corona är ett luftburet virus och följer vid andning med luften in i näsan. I näsan finns tre näsmusslor som är till för att värma, fukta och rena inandningsluften. Partiklar, som damm, bakterier och virus, fastnar i slemhinnans fukt. Dammet kan förorsaka allergier. Bakterier liksom virus kan orsaka infektioner. Sedan mer än tusen år har det funnits en kunskap att vid olika åkommor i näsan skölja med vatten tillsatt med en liten mängd koksalt.
Coronavirus fångas i näsan upp av en ”mottagarcell” som hjälper viruset in i kroppen. En speciell sorts celler i nässlemhinnan är luktcellerna. Angrepp på dessa celler kan förorsaka luktbortfall.
– Det förefaller därför inte orimligt att också ”tvätta näsan inuti” för att avlägsna eller minska mängden virus. Det gör man bäst med en ”nässköljare”. Enklast är att köpa en spruta på apoteket. Där kan man också få råd om hur mycket salt man ska ha i vattnet och hur varmt vattnet ska vara. Proceduren är enkel och ofarlig, säger Göran Falck, allmänläkare och docent i allmänmedicin.
– Själv sköljer jag näsan i samband med tandborstning morgon och kväll och efter vistelse i corona-misstänkt miljö. Om jag drabbas av corona tänker jag fortsätta att skölja två gånger per dag.
Kopparberg 2020-11-12
Göran Falck, docent i allmänmedicin, allmänläkare
Apoteksgårdens Vårdcentrum, 714 22 Kopparberg
Tel 070 330 41 85
g-falck.apoteksgarden@telia.com
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.