Dagligen uppmanas vi att tvätta och sprita händerna för att inte sprida coronaviruset. Minst lika viktigt kan det vara att skölja näsan såväl i förebyggande som behandlande syfte, säger Göran Falck, allmänläkare och docent i allmänmedicin, i ett pressmeddelande.
Normalt andas vi genom näsan. Corona är ett luftburet virus och följer vid andning med luften in i näsan. I näsan finns tre näsmusslor som är till för att värma, fukta och rena inandningsluften. Partiklar, som damm, bakterier och virus, fastnar i slemhinnans fukt. Dammet kan förorsaka allergier. Bakterier liksom virus kan orsaka infektioner. Sedan mer än tusen år har det funnits en kunskap att vid olika åkommor i näsan skölja med vatten tillsatt med en liten mängd koksalt.
Coronavirus fångas i näsan upp av en ”mottagarcell” som hjälper viruset in i kroppen. En speciell sorts celler i nässlemhinnan är luktcellerna. Angrepp på dessa celler kan förorsaka luktbortfall.
– Det förefaller därför inte orimligt att också ”tvätta näsan inuti” för att avlägsna eller minska mängden virus. Det gör man bäst med en ”nässköljare”. Enklast är att köpa en spruta på apoteket. Där kan man också få råd om hur mycket salt man ska ha i vattnet och hur varmt vattnet ska vara. Proceduren är enkel och ofarlig, säger Göran Falck, allmänläkare och docent i allmänmedicin.
– Själv sköljer jag näsan i samband med tandborstning morgon och kväll och efter vistelse i corona-misstänkt miljö. Om jag drabbas av corona tänker jag fortsätta att skölja två gånger per dag.
Kopparberg 2020-11-12
Göran Falck, docent i allmänmedicin, allmänläkare
Apoteksgårdens Vårdcentrum, 714 22 Kopparberg
Tel 070 330 41 85
g-falck.apoteksgarden@telia.com
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.