Dagligen uppmanas vi att tvätta och sprita händerna för att inte sprida coronaviruset. Minst lika viktigt kan det vara att skölja näsan såväl i förebyggande som behandlande syfte, säger Göran Falck, allmänläkare och docent i allmänmedicin, i ett pressmeddelande.
Normalt andas vi genom näsan. Corona är ett luftburet virus och följer vid andning med luften in i näsan. I näsan finns tre näsmusslor som är till för att värma, fukta och rena inandningsluften. Partiklar, som damm, bakterier och virus, fastnar i slemhinnans fukt. Dammet kan förorsaka allergier. Bakterier liksom virus kan orsaka infektioner. Sedan mer än tusen år har det funnits en kunskap att vid olika åkommor i näsan skölja med vatten tillsatt med en liten mängd koksalt.
Coronavirus fångas i näsan upp av en ”mottagarcell” som hjälper viruset in i kroppen. En speciell sorts celler i nässlemhinnan är luktcellerna. Angrepp på dessa celler kan förorsaka luktbortfall.
– Det förefaller därför inte orimligt att också ”tvätta näsan inuti” för att avlägsna eller minska mängden virus. Det gör man bäst med en ”nässköljare”. Enklast är att köpa en spruta på apoteket. Där kan man också få råd om hur mycket salt man ska ha i vattnet och hur varmt vattnet ska vara. Proceduren är enkel och ofarlig, säger Göran Falck, allmänläkare och docent i allmänmedicin.
– Själv sköljer jag näsan i samband med tandborstning morgon och kväll och efter vistelse i corona-misstänkt miljö. Om jag drabbas av corona tänker jag fortsätta att skölja två gånger per dag.
Kopparberg 2020-11-12
Göran Falck, docent i allmänmedicin, allmänläkare
Apoteksgårdens Vårdcentrum, 714 22 Kopparberg
Tel 070 330 41 85
g-falck.apoteksgarden@telia.com
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.