Dagligen uppmanas vi att tvätta och sprita händerna för att inte sprida coronaviruset. Minst lika viktigt kan det vara att skölja näsan såväl i förebyggande som behandlande syfte, säger Göran Falck, allmänläkare och docent i allmänmedicin, i ett pressmeddelande.
Normalt andas vi genom näsan. Corona är ett luftburet virus och följer vid andning med luften in i näsan. I näsan finns tre näsmusslor som är till för att värma, fukta och rena inandningsluften. Partiklar, som damm, bakterier och virus, fastnar i slemhinnans fukt. Dammet kan förorsaka allergier. Bakterier liksom virus kan orsaka infektioner. Sedan mer än tusen år har det funnits en kunskap att vid olika åkommor i näsan skölja med vatten tillsatt med en liten mängd koksalt.
Coronavirus fångas i näsan upp av en ”mottagarcell” som hjälper viruset in i kroppen. En speciell sorts celler i nässlemhinnan är luktcellerna. Angrepp på dessa celler kan förorsaka luktbortfall.
– Det förefaller därför inte orimligt att också ”tvätta näsan inuti” för att avlägsna eller minska mängden virus. Det gör man bäst med en ”nässköljare”. Enklast är att köpa en spruta på apoteket. Där kan man också få råd om hur mycket salt man ska ha i vattnet och hur varmt vattnet ska vara. Proceduren är enkel och ofarlig, säger Göran Falck, allmänläkare och docent i allmänmedicin.
– Själv sköljer jag näsan i samband med tandborstning morgon och kväll och efter vistelse i corona-misstänkt miljö. Om jag drabbas av corona tänker jag fortsätta att skölja två gånger per dag.
Kopparberg 2020-11-12
Göran Falck, docent i allmänmedicin, allmänläkare
Apoteksgårdens Vårdcentrum, 714 22 Kopparberg
Tel 070 330 41 85
g-falck.apoteksgarden@telia.com
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.