I 17 år har den internationella Nalledagen firats, så också i år. På Lindesbergs bibliotek sitter nallarna uppradade, väntandes på att bli firade, och Kristina Blom berättar sagor som, förstås, handlar om nallebjörnar.
Idag, den 27 oktober varje år, firas den internationella Nalledagen.
– Man kan säga att det är som Nalles födelsedag, säger Kristina Blom vid Lindesbergs Stadsbibliotek där dagen firas fram till klockan 16 i eftermiddag.
Biblioteket och Kristina har just fått besök av förskolan Haga i Lindesberg, och fröknar tillsammans med barn samlas på den runda mattan för att lyssna på en Nalle-saga. Först sjunger man om att ett paket ska öppna sig, där det passande nog gömmer sig en brun och kramgo nalle som genast ett litet barn tar omhand. Och eftersom det är Nalles dag idag, så föreslår Kristina att ”Nalle må leva” ska sjungas, vilket barnen för full hals hakar på.
Ur en tygpåse plockar Kristina fram, för många nyfikna ögon, tre olika stora nallar. Pappa Ruff, mamma Muff och lilla Tusse. Gröten lagas till familjen, och medan den kallnar måste familjen gå ut. Guldlock kommer på besök till det tomma huset, och hon både äter gröt, sitter sönder stolar och sover i björnfamiljens sängar. Och när nallebjörnarna återvänder hem, skräms den sovande Guldlock som hoppar ut genom fönstret och springer hem.
– Efter det lärde sig Guldlock att inte bara kliva på hos de hon inte kände, säger Kristina och får sällskap i sitt knä av en liten kille som gärna vill låna en, eller möjligtvis två, nallar.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.