I 17 år har den internationella Nalledagen firats, så också i år. På Lindesbergs bibliotek sitter nallarna uppradade, väntandes på att bli firade, och Kristina Blom berättar sagor som, förstås, handlar om nallebjörnar.
Idag, den 27 oktober varje år, firas den internationella Nalledagen.
– Man kan säga att det är som Nalles födelsedag, säger Kristina Blom vid Lindesbergs Stadsbibliotek där dagen firas fram till klockan 16 i eftermiddag.
Biblioteket och Kristina har just fått besök av förskolan Haga i Lindesberg, och fröknar tillsammans med barn samlas på den runda mattan för att lyssna på en Nalle-saga. Först sjunger man om att ett paket ska öppna sig, där det passande nog gömmer sig en brun och kramgo nalle som genast ett litet barn tar omhand. Och eftersom det är Nalles dag idag, så föreslår Kristina att ”Nalle må leva” ska sjungas, vilket barnen för full hals hakar på.
Ur en tygpåse plockar Kristina fram, för många nyfikna ögon, tre olika stora nallar. Pappa Ruff, mamma Muff och lilla Tusse. Gröten lagas till familjen, och medan den kallnar måste familjen gå ut. Guldlock kommer på besök till det tomma huset, och hon både äter gröt, sitter sönder stolar och sover i björnfamiljens sängar. Och när nallebjörnarna återvänder hem, skräms den sovande Guldlock som hoppar ut genom fönstret och springer hem.
– Efter det lärde sig Guldlock att inte bara kliva på hos de hon inte kände, säger Kristina och får sällskap i sitt knä av en liten kille som gärna vill låna en, eller möjligtvis två, nallar.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.