I 17 år har den internationella Nalledagen firats, så också i år. På Lindesbergs bibliotek sitter nallarna uppradade, väntandes på att bli firade, och Kristina Blom berättar sagor som, förstås, handlar om nallebjörnar.
Idag, den 27 oktober varje år, firas den internationella Nalledagen.
– Man kan säga att det är som Nalles födelsedag, säger Kristina Blom vid Lindesbergs Stadsbibliotek där dagen firas fram till klockan 16 i eftermiddag.
Biblioteket och Kristina har just fått besök av förskolan Haga i Lindesberg, och fröknar tillsammans med barn samlas på den runda mattan för att lyssna på en Nalle-saga. Först sjunger man om att ett paket ska öppna sig, där det passande nog gömmer sig en brun och kramgo nalle som genast ett litet barn tar omhand. Och eftersom det är Nalles dag idag, så föreslår Kristina att ”Nalle må leva” ska sjungas, vilket barnen för full hals hakar på.
Ur en tygpåse plockar Kristina fram, för många nyfikna ögon, tre olika stora nallar. Pappa Ruff, mamma Muff och lilla Tusse. Gröten lagas till familjen, och medan den kallnar måste familjen gå ut. Guldlock kommer på besök till det tomma huset, och hon både äter gröt, sitter sönder stolar och sover i björnfamiljens sängar. Och när nallebjörnarna återvänder hem, skräms den sovande Guldlock som hoppar ut genom fönstret och springer hem.
– Efter det lärde sig Guldlock att inte bara kliva på hos de hon inte kände, säger Kristina och får sällskap i sitt knä av en liten kille som gärna vill låna en, eller möjligtvis två, nallar.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.