Fotbollssäsongen är på väg mot sitt slut. Bara tre matcher återstår inom Fotbollsfemman där IFK Lindesberg har stora möjligheter att säkra sin plats inom Division 5 under söndagen. Hidingsta IK är bara någon enstaka poäng från det nedre kvalstrecket, vilket gör söndagens möte till en måstematch när tabellnian gästar Fritidsbyn.
Tre matcher återstår av säsongens Fotbollsfemma där tabellen har delats upp i två jämna poängkamper. I toppen är det fyra lag som slåss om två uppflyttningsplatser samt en kvalplats, medan det fjärde laget spelar vidare i Femman till nästa säsong.
För IFK Lindesbergs del så leder truppen i skrivandes stund tabellens andra del, där fem lag slåss om att undvika ett nedflyttningskval. Lindelaget har som bekant ett tufft spelschema i seriens slutskede, men har på söndag en möjlig chans till att säkra spelkontraktet i Division 5 till nästa säsong.
– Vi vet om att det är lite av en måstematch för båda lagen. Vinner vi mot Hidingsta på söndag så är vi klara för att stanna kvar i serien, så det gäller att vi måste vara på tårna, säger Martin Eriksson som inte känner av någon press inför söndagens viktiga match.
– Jag skulle inte säga att vi känner av någon press, jag känner i alla fall ingen press. Vi vet vad som gäller och vi ligger i ett bra läge för att vara kvar i serien. Skulle det däremot bli förlust så har vi två matcher kvar för med möjlighet att plocka poäng, även om motståndet är tuffare i båda matcherna.
Hidingsta gästar Fritidsbyn under söndagen och kommer med enbart en bortaseger under säsongens nio bortamöten, detta samtidigt som IFK Lindesberg har visat sig starkare på hemmaplan. Hemmalaget känner sig även positiva inför söndagens möte, där en seger säkrar serieplatsen inför nästa säsong.
– Vi har haft två bra matcher i ryggen, framförallt mot Laxå där marginalerna avgjorde utgången. Även om vi kommer med två raka förluster så känner vi att spelet finns. Formen har varit ojämn under säsongen men får vi bara allt att sitta så kan vi vara med i striden mot alla lag i serien.
Matchinfo IFK Lindesberg-Hidingsta IK
När och var: Söndagen 22:a september på Fritidsbyn med avspark kl. 15.00
Senaste mötet mot Hidingsta: Det dåvarande hemmalaget segrade med 2-1 efter att gjort ett självmål inom den första halvleken. Matchen spelades i slutet av maj, vilket var när IFK Lindesbergs skadestatus var som tyngst med flera nyckelspelare på skadebänken.
Ställningen i tabellen med tre matcher kvar:
1. Örebro SK Söder – 48 poäng (+65)
2. Laxå IF – 46 poäng (+62)
——
3. BK Ett Fyra – 44 poäng (+44)
——
4. Skyllbergs IK – 40 poäng (+49)
5. Hovsta IF – 32 poäng (+17)
6. IFK Lindesberg – 24 poäng (-16)
7. Pålsboda GoIF – 23 poäng (-6)
8. IFK Örebro – 23 poäng (-12)
9. Hidingsta IK – 21 poäng (-18)
——
10. Lillån FK – 19 poäng (-21)
——
11. HOIF – 7 poäng (-62)
12. IFK Askersund – 0 poäng (-102)
Måndagen den 1 april 2024 fick de beskedet som alla föräldrar fruktar – deras son hade omkommit i en fruktansvärt tragisk olycka. På dagen ett år senare vill föräldrarna rikta ett stort tack till alla som funnits där i sorgens mörkaste dagar, i saknaden av Andreas.
Nu väntar tre dagar i följd med dagstemperaturer omkring 16 grader. Det må vara första april just idag, men uppgiften kommer från SMHI och publicerades redan under gårdagen och är därmed inget skämt. I samband med denna ”värmebölja” flaggas för att det råder stor risk för gräsbränder i stora delar av landet.
De är de allra första vårfåglarna. De börjar att ropa under natten redan under den tidiga vårvintern. Jag talar om ugglorna. Nu är det nämligen deras högtid, en tid man kan höra dem ropa i våra skogar.
Det lokala företaget Lindesbergs VVS/EL AB uppger att de återigen har blivit utsatta för bedragare som via telefon utger sig för att representera dem och erbjuda spolning av avloppssystem. Företaget vill nu varna allmänheten att vara på sin vakt om de blir uppringda av någon som erbjuder VVS-tjänster i deras namn.
– Det är jättetråkigt, vi vill verkligen inte att någon ska gå på det här, säger Lina Aronsson, butiksansvarig på Lindesbergs VVS/EL.
Den nya gatubelysningen i området Torphyttan har väckt frågor från allmänheten. Ett par av armaturerna ger nämligen ifrån sig ett rött sken istället för det normala vita. Det finns dock en förklaring till fenomenet. LindeNytt har varit i kontakt med Mats Ivarsson, som är ansvarig för belysningen i Lindesbergs kommun. Han bekräftar att det inte är något fel på armaturerna, utan att det finns en anledning till att man har valt ett rött ljus på den aktuella platsen.
Det var kärleken till hårdrock som förde de fyra bandmedlemmarna i Frövi/Örebro-bandet SITURE samman. Hösten 2022 påbörjade de sin resa tillsammans och i januari i år vann de distriktsfinalen i musiktävlingen Livekarusellen. Nu på fredag släpper de sin debutsingel ”This Clarity” – en låt som bandet beskriver som fartfylld, melodisk och formad med inspiration från band som At The Gates.
– Det är egentligen svårt att sätta en titel på musiken vi spelar, men man skulle kunna säga att det är melodisk heavy metal, säger trummisen Lukas Hammarström och basisten Johannes Bergman.
För fjärde året i rad arrangeras den populära och festliga gå- eller löptävlingen i Gammelbo i norra kommundelen. Förberedelserna är nu i full gång inför lördagen den 5 juli då loppet går av stapeln – denna gång under ett nytt namn, ”Gammelbo Stock och Sten”, och med en skrämmande twist. Årets tema är nämligen ”skräck”, och modiga deltagare uppmanas att komma utklädda som karaktärer från en Stephen King-roman eller kanske med en blodig motorsåg i handen.
– Eftersom temat är skräck kommer det att finnas en massa överraskningar längs banan i samma anda. Vad dessa överraskningar innebär kan jag inte avslöja, men det kommer bli både roligt, läskigt och läskande, säger Johanna Ställberg, en av arrangörerna.
En brand har utbrutit i ett uthus på en gård i området Hult strax utanför Lindesberg. Enligt SOS Alarm kommer räddningstjänsten inte göra annat än bevaka branden.
– Det är ett mindre uthus utan direkt värde, därför kommer det att få brinna ner istället för att man ska försöka att rädda det, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.