Bertil Jansson (M) väljer att inte längre kandidera till ordförandeposten. Foto: Fredrik Norman/Moderaterna
Inför kommunfullmäktige: Jansson kliver av
Kommunfullmäktiges förra sammanträde blev en het potatis, där mycket kom att handla om valet av ordförande för det kommunala fastighetsbolaget FALAB/LIBO, ett val som till slut blev återremitterat då flera partier ansåg att förtroendet för Moderaternas kandidat, Bertil Jansson, var skadat. Inför kvällens sammanträde presenterar man ett nytt namn till ordförandeposten, Pär-Ove Lindkvist, då Jansson valt att inte längre kandidera.
När Moderaterna presenterade sitt förslag till ordförandeposten för det kommunala fastighetsbolaget FALAB/LIBO lät kritiken inte vänta på sig. Det hela grundar sig i brister som framkommit under Bertil Janssons tidigare anställning vid Lindeskolan, uppgifter som bekräftas av handlingar från kommunens personalavdelning. Bland annat har han utfärdat truckkort till personer som inte var elever vid skolan, med hjälp av skolans licens, dessutom sålde han en container som tillhörde skolan, något som Jansson själv hävdade var ett missförstånd.
På årets första sammanträde i kommunfullmäktige skulle beslut fattas i frågan avseende ordförandeposten för FALAB/LIBO, men när flera partier uttryckte sin misstro mot Jansson blev ärendet återremitterat. Nu presenterar Moderaterna istället ett nytt namn, då Bertil Jansson valt att inte längre kandidera.
Thomas Klockars (M). Foto: Camilla Lagerman
– Vi hade ett fullmäktigegruppmöte med Moderaterna där Bertil var med och vi diskuterade hur vi skulle göra, och han kände att han inte längre ville kandidera för att få slut på diskussionen. Pär-Ove är ju erfaren så vi tror att han kan göra ett väldigt bra jobb där, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars.
Att Bertil Jansson självmant valde att inte längre kandidera till ordförandeposten handlar enligt Klockars om mediabevakningen och påtryckningar från allmänheten.
– Det är dels den stora pressen som har kommit framförallt från allmänheten och den mediabevakning som har varit, det har inte varit i positiv bemärkelse. Det har inte framkommit några nya saker runt ärendena, så jag känner mig fortfarande trygg i det som varit runt Bertil. Men det är inte någon bra situation, varken för Bertil som person eller partiet och våra samarbetspartier. Det fanns en oro att det här kommer ligga kvar som en blöt filt över oss, säger Klockars.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län.
Foto: Jennie Einarsson
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Det blev succé på hemmaplan för LIF Lindesberg där fyra av föreningens åtta anmälda lag får segerjubla som finalvinnare. Här syns de vinnande P14 och P16-lagen. Foto: Timmy Lundegård
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten är avgiftsfinansierad kommer kostnaden att belasta brukarna, vilket innebär höjda avgifter för vatten och avlopp för Lindesbergarna.
– Det är de som nyttjar avloppstjänsterna och vattentjänsterna som får betala, säger Ola Westin, chef på Samhällsbyggnadsförvaltningen Bergslagen, till Sveriges Radio P4 Örebro.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde patrullen konstatera att fordonet åkt av vägen och hamnat i en privat villaträdgård.
– Föraren skall ha missbedömt korsningen, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…
Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort n...