Bertil Jansson (M) väljer att inte längre kandidera till ordförandeposten. Foto: Fredrik Norman/Moderaterna
Inför kommunfullmäktige: Jansson kliver av
Kommunfullmäktiges förra sammanträde blev en het potatis, där mycket kom att handla om valet av ordförande för det kommunala fastighetsbolaget FALAB/LIBO, ett val som till slut blev återremitterat då flera partier ansåg att förtroendet för Moderaternas kandidat, Bertil Jansson, var skadat. Inför kvällens sammanträde presenterar man ett nytt namn till ordförandeposten, Pär-Ove Lindkvist, då Jansson valt att inte längre kandidera.
När Moderaterna presenterade sitt förslag till ordförandeposten för det kommunala fastighetsbolaget FALAB/LIBO lät kritiken inte vänta på sig. Det hela grundar sig i brister som framkommit under Bertil Janssons tidigare anställning vid Lindeskolan, uppgifter som bekräftas av handlingar från kommunens personalavdelning. Bland annat har han utfärdat truckkort till personer som inte var elever vid skolan, med hjälp av skolans licens, dessutom sålde han en container som tillhörde skolan, något som Jansson själv hävdade var ett missförstånd.
På årets första sammanträde i kommunfullmäktige skulle beslut fattas i frågan avseende ordförandeposten för FALAB/LIBO, men när flera partier uttryckte sin misstro mot Jansson blev ärendet återremitterat. Nu presenterar Moderaterna istället ett nytt namn, då Bertil Jansson valt att inte längre kandidera.
Thomas Klockars (M). Foto: Camilla Lagerman
– Vi hade ett fullmäktigegruppmöte med Moderaterna där Bertil var med och vi diskuterade hur vi skulle göra, och han kände att han inte längre ville kandidera för att få slut på diskussionen. Pär-Ove är ju erfaren så vi tror att han kan göra ett väldigt bra jobb där, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars.
Att Bertil Jansson självmant valde att inte längre kandidera till ordförandeposten handlar enligt Klockars om mediabevakningen och påtryckningar från allmänheten.
– Det är dels den stora pressen som har kommit framförallt från allmänheten och den mediabevakning som har varit, det har inte varit i positiv bemärkelse. Det har inte framkommit några nya saker runt ärendena, så jag känner mig fortfarande trygg i det som varit runt Bertil. Men det är inte någon bra situation, varken för Bertil som person eller partiet och våra samarbetspartier. Det fanns en oro att det här kommer ligga kvar som en blöt filt över oss, säger Klockars.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
20 november 2025 klockan 14:12 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.
Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina fö...
FotoFredag: Med sorg i hjärtat
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men f...