Det blir inga pengar till Loppholmsbadet i år. Förvaltningschef Mats Larsson, BMB, är projektansvarig med uppgiften att få liv i badplatsen igen. Inför det nya budgetåret, sökte Mats 800 000 kr för projektet. Men kommunstyrelsen anser att det vore att kasta skattepengar i sjön utan någon som helst vinst.
Det har varit alldeles för många utredningar och alldeles för lite handling. Så resonerar kommunstyrelsens ordförande. Nu vill man se förslag på åtgärder istället och först då kan det bli aktuellt att skjuta till pengar igen.
-Vi ser inte att fortsatt utredning löser problemet med Loppholmsbadet. Nu är det handling som gäller och först då blir det aktuellt att prata anslag, kommenterar Anders Larsson.
Mats Larsson har yrkat 800 000 kr för 2010 och totalt 4 miljoner för 2011 och 2012. Pengarna man hoppats på i år, skulle även användas för att betala driften av Lindessjön Runt som uppgår till ca 100 000 kr.
Under fjolåret arbetade en konsult med utredningen kring Loppholmarna. Under perioden scannade man också av sjöbotten utanför badplatsen och kom då fram till att det kommer att krävas muddring. Utredningen har påvisat att dagvattnet påverkar vattenkvaliteten till viss grad. I kombination med dålig cirkulation och vattengenomströmning samt ett stort antal huserande gäss, blir inverkan än värre.
-Det kommer helt klart krävas ett muddringsarbete och det kommer också att bli kostsamt, säger Mats Larsson.
Dock torde investeringsförslaget om totalt 4 miljoner kronor räcka för såväl muddring som hantering av massorna.
-Frågan är vad vi gör av muddringsmassorna, för det kommer att bli rejäla mängder. Men jag ser inte detta som något direkt problem, det finns säkert lämpliga platser i närheten som är lämpliga att sprida ut massorna på. Nu är det ekonomin som måste lösas först, poängterar Mats Larsson.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.