Konstnärer kan vara både unga och gamla. Framförallt väldigt unga. Det visade barnen som skapade vackra tavlor i ljusa färger idag i stadsbibliotekets Konstrum. ”Sol hemma hos mig” och ”Himmeldansen” var några av titlarna som konstverken fick, och i nästan en hel vecka framåt kommer de ungas tavlor att pryda väggen.
I Lindesberg stadsbiblioteks Konstrum står Sara Sporre, kulturkontoret, tillsammans med en stor grupp barn i olika åldrar och tittar på Marita Olsson Bluums tavlor. Sara diskuterar hennes tavlor tillsammans med barnen, och alla är överens om att hon nog inte stått ute framför det där huset på tavlan och målat.
– Hon tänkte mycket på sina drömmar, så ni får tänka på vad det är ni ska måla, säger Sara när barnen slagit sig ner runt långbordet och serverats varsin vit kvadrat att måla på.
Barnen ska nu få skapa sin egen tavla med titel och sitt namn. Någon svart färg blir det inte idag, de får hålla sig till ljusa färger. Föräldrarna hjälper till att portionera ut färg till alla barnen, och sedan måste man välja vilken sorts pensel man vill. Långa ärmar dras upp, penseln doppas i vatten, och den vita ytan får liv i samma takt som färgen målas ut.
– Det vi har idag kallas för primärfärger. Med de färgerna vi har kan vi blanda till nästan alla färger som finns. Rött och gult blir orange, rött och blått blir lila, räknar Sara upp och barnen blandar färgerna noggrant och med omsorg på sina paletter bestående av vita papptallrikar.
När tavlorna är färdiga och torkat blir de upphängda på väggen i Konstrummet, och där ska de få hänga för allmän åskådning i ungefär en vecka.
”Sol hemma hos mig” heter sexåriga Charlie Auers tavla. Han har brutit armen när han gungade, men det har gått bra att måla ändå.
– Mitt hus hemma är egentligen vitt, men det hade inte synts så bra, förklarar han och pekar på det röda, nymålade huset på tavlan.

Charlie visar upp sin tavla. Foto: Ida Lindkvist
Bredvid honom sitter kompisen Malva Haikara, 7 år, och hennes tavla har döpts till det vackra namnet ”Himmeldansen”.
– Jag har målat en kille och en tjej och sedan en himmel som bakgrund. Det är inte några speciella, berättar hon.

Malva målar så det står härliga till. Foto: Ida Lindkvist
Malva tycker om att måla och passar på att måla så ofta hon kan.
– Jag gillar att måla fina färger och fina djur, hästar och kaniner är mina favoriter att måla.
Hedda Nilsson, 6 år, sitter djup försjunken i sin målning och tavlan är välfylld med olika färger och pricken över i:et blir en regnbåge. Hon har inte hunnit lista ut någon titel ännu, men hon vill gärna berätta vad hon har målat.
– Jag målar en anka, en blomma, berg och sol. Och en konstig regnbåge, säger Hedda utan att släppa blicken från sitt konstverk.
När hon får måla precis vad hon vill blir det något annorlunda, och med särskilda favoritfärger.
– Jag tycker bäst om att måla fantasisaker, det kan vara vad som helst. Lila och silver är mina favoritfärger.
Lova och David med färgglada paletter. Foto: Ida Lindkvist
David Lindén, 4 år, och Lova Lindén, 6 år har också målat varsin tavla. Nu har Lova fått ett större, vanligt papper att fortsätta sitt skapande på.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.