Konstnärer kan vara både unga och gamla. Framförallt väldigt unga. Det visade barnen som skapade vackra tavlor i ljusa färger idag i stadsbibliotekets Konstrum. ”Sol hemma hos mig” och ”Himmeldansen” var några av titlarna som konstverken fick, och i nästan en hel vecka framåt kommer de ungas tavlor att pryda väggen.
I Lindesberg stadsbiblioteks Konstrum står Sara Sporre, kulturkontoret, tillsammans med en stor grupp barn i olika åldrar och tittar på Marita Olsson Bluums tavlor. Sara diskuterar hennes tavlor tillsammans med barnen, och alla är överens om att hon nog inte stått ute framför det där huset på tavlan och målat.
– Hon tänkte mycket på sina drömmar, så ni får tänka på vad det är ni ska måla, säger Sara när barnen slagit sig ner runt långbordet och serverats varsin vit kvadrat att måla på.
Barnen ska nu få skapa sin egen tavla med titel och sitt namn. Någon svart färg blir det inte idag, de får hålla sig till ljusa färger. Föräldrarna hjälper till att portionera ut färg till alla barnen, och sedan måste man välja vilken sorts pensel man vill. Långa ärmar dras upp, penseln doppas i vatten, och den vita ytan får liv i samma takt som färgen målas ut.
– Det vi har idag kallas för primärfärger. Med de färgerna vi har kan vi blanda till nästan alla färger som finns. Rött och gult blir orange, rött och blått blir lila, räknar Sara upp och barnen blandar färgerna noggrant och med omsorg på sina paletter bestående av vita papptallrikar.
När tavlorna är färdiga och torkat blir de upphängda på väggen i Konstrummet, och där ska de få hänga för allmän åskådning i ungefär en vecka.
”Sol hemma hos mig” heter sexåriga Charlie Auers tavla. Han har brutit armen när han gungade, men det har gått bra att måla ändå.
– Mitt hus hemma är egentligen vitt, men det hade inte synts så bra, förklarar han och pekar på det röda, nymålade huset på tavlan.

Charlie visar upp sin tavla. Foto: Ida Lindkvist
Bredvid honom sitter kompisen Malva Haikara, 7 år, och hennes tavla har döpts till det vackra namnet ”Himmeldansen”.
– Jag har målat en kille och en tjej och sedan en himmel som bakgrund. Det är inte några speciella, berättar hon.

Malva målar så det står härliga till. Foto: Ida Lindkvist
Malva tycker om att måla och passar på att måla så ofta hon kan.
– Jag gillar att måla fina färger och fina djur, hästar och kaniner är mina favoriter att måla.
Hedda Nilsson, 6 år, sitter djup försjunken i sin målning och tavlan är välfylld med olika färger och pricken över i:et blir en regnbåge. Hon har inte hunnit lista ut någon titel ännu, men hon vill gärna berätta vad hon har målat.
– Jag målar en anka, en blomma, berg och sol. Och en konstig regnbåge, säger Hedda utan att släppa blicken från sitt konstverk.
När hon får måla precis vad hon vill blir det något annorlunda, och med särskilda favoritfärger.
– Jag tycker bäst om att måla fantasisaker, det kan vara vad som helst. Lila och silver är mina favoritfärger.
Lova och David med färgglada paletter. Foto: Ida Lindkvist
David Lindén, 4 år, och Lova Lindén, 6 år har också målat varsin tavla. Nu har Lova fått ett större, vanligt papper att fortsätta sitt skapande på.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.