Konstnärer kan vara både unga och gamla. Framförallt väldigt unga. Det visade barnen som skapade vackra tavlor i ljusa färger idag i stadsbibliotekets Konstrum. ”Sol hemma hos mig” och ”Himmeldansen” var några av titlarna som konstverken fick, och i nästan en hel vecka framåt kommer de ungas tavlor att pryda väggen.
I Lindesberg stadsbiblioteks Konstrum står Sara Sporre, kulturkontoret, tillsammans med en stor grupp barn i olika åldrar och tittar på Marita Olsson Bluums tavlor. Sara diskuterar hennes tavlor tillsammans med barnen, och alla är överens om att hon nog inte stått ute framför det där huset på tavlan och målat.
– Hon tänkte mycket på sina drömmar, så ni får tänka på vad det är ni ska måla, säger Sara när barnen slagit sig ner runt långbordet och serverats varsin vit kvadrat att måla på.
Barnen ska nu få skapa sin egen tavla med titel och sitt namn. Någon svart färg blir det inte idag, de får hålla sig till ljusa färger. Föräldrarna hjälper till att portionera ut färg till alla barnen, och sedan måste man välja vilken sorts pensel man vill. Långa ärmar dras upp, penseln doppas i vatten, och den vita ytan får liv i samma takt som färgen målas ut.
– Det vi har idag kallas för primärfärger. Med de färgerna vi har kan vi blanda till nästan alla färger som finns. Rött och gult blir orange, rött och blått blir lila, räknar Sara upp och barnen blandar färgerna noggrant och med omsorg på sina paletter bestående av vita papptallrikar.
När tavlorna är färdiga och torkat blir de upphängda på väggen i Konstrummet, och där ska de få hänga för allmän åskådning i ungefär en vecka.
”Sol hemma hos mig” heter sexåriga Charlie Auers tavla. Han har brutit armen när han gungade, men det har gått bra att måla ändå.
– Mitt hus hemma är egentligen vitt, men det hade inte synts så bra, förklarar han och pekar på det röda, nymålade huset på tavlan.

Charlie visar upp sin tavla. Foto: Ida Lindkvist
Bredvid honom sitter kompisen Malva Haikara, 7 år, och hennes tavla har döpts till det vackra namnet ”Himmeldansen”.
– Jag har målat en kille och en tjej och sedan en himmel som bakgrund. Det är inte några speciella, berättar hon.

Malva målar så det står härliga till. Foto: Ida Lindkvist
Malva tycker om att måla och passar på att måla så ofta hon kan.
– Jag gillar att måla fina färger och fina djur, hästar och kaniner är mina favoriter att måla.
Hedda Nilsson, 6 år, sitter djup försjunken i sin målning och tavlan är välfylld med olika färger och pricken över i:et blir en regnbåge. Hon har inte hunnit lista ut någon titel ännu, men hon vill gärna berätta vad hon har målat.
– Jag målar en anka, en blomma, berg och sol. Och en konstig regnbåge, säger Hedda utan att släppa blicken från sitt konstverk.
När hon får måla precis vad hon vill blir det något annorlunda, och med särskilda favoritfärger.
– Jag tycker bäst om att måla fantasisaker, det kan vara vad som helst. Lila och silver är mina favoritfärger.
Lova och David med färgglada paletter. Foto: Ida Lindkvist
David Lindén, 4 år, och Lova Lindén, 6 år har också målat varsin tavla. Nu har Lova fått ett större, vanligt papper att fortsätta sitt skapande på.
När Daniel Andersson köpte Frövi Hotell 2019 var energin på topp. Nu, efter några svåra år och ett misslyckat försäljningsförsök, överväger han att behålla hotellet – men med hjälp av en ny aktör som kan ta över restaurangen.
– Jag söker efter en utomstående aktör som kan ta över restaurangdelen för en eventuell fortsatt drift av hotellet, förklarar Daniel Andersson.
INSÄNDARE/DEBATT: Just nu pågår en folkomröstning om vindkraft i området Älgfallet i Nora, och frågan engagerar många. Landbaserad vindkraft kan byggas ut snabbt och leverera mest el på kort tid, vilket gör den till en viktig del i Sveriges omställning. Samtidigt är det naturligt att det finns oro när närmiljön påverkas, men forskning och erfarenheter ger en mer nyanserad bild av vindkraftsopinionen i Sverige och hur vindkraft faktiskt påverkar boendemiljön.
INSÄNDARE/DEBATT: Vindkraftsprojektet Älgfallet påverkar Lindesbergs kommun minst lika mycket som Nora – men Lindesbergsborna får ingen möjlighet att påverka beslutet.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi ser behovet av att Lindesbergs kommun tydligt markerar var vi står i frågan om regeringens initiativ kring så kallad frivillig återvandring. Det här handlar om värderingar, inte bara om att ”lyssna”.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har publiken växt sig större. I veckan kom det glädjande rapporter om att lokalartistens populära rockballad ”Believing” har fått över en miljon lyssningar hos streamingjätten Spotify.
– Det har gått fort men jag är otroligt ödmjuk och tacksam, säger artisten.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista gjutningen innan företaget stänger sin verksamhet på orten.
– Som för alla andra är det sorg i hjärtat man har, bara sorg, säger fabrikschef Torbjörn Lantz.