One hit wonder var temat för Idolkvällen. Ett tema som många av deltagarna verkade ha en aning svårt för. Men Martin Almgren, som hade stora förväntningar att leva upp till efter förra veckans stjärnframträdande, tacklade utmaningen galant.
– Du är en sjungande penis, sa Alexander Bard och bjöd på kvällens knepigaste kritik.
Det är något magiskt när Martin Almgren äntrar scenen. Publiken vinkar med i låten, de stående ovationerna börjar kännas givna efter hans sångframträdanden. Innan Martins framträdande i kvällens avsnitt av Idol uttryckte han en viss tveksamhet men ville ändå satsa på att chocka lite med sitt låtval.
– Jag ska sjunga från hjärtat och hoppas att publiken och folk där hemma känner det!, sa Martin innan han klev upp på Idolscenen och levererade sin version av Daniel Powters ”Bad Day”.
Martin hinner knappt avsluta innan publiken reser sig upp. Även Idoljuryn är nöjda och imponerade. Förra veckan jämförde Anders Bagge Martin med en svensk Jesus, ikväll gav Alexander Bard en något annorlunda syn på det hela…
– Du är en sjungande penis!
– Det där måste varit topp-3 märkligaste kritik, sa Per Lernström och skakade på huvudet.
Anders Bagge liksom Laila Bagge var positiva.
– Du lyckades ikväll igen!, berömde Laila.
Även Martin kunde konstateras nöjd efteråt.
– Jag blir glad!
– Det här betyder typ allt. Det vore skönt att slippa sitta i hytten och skumpa runt, sa Martin i eftersnacket med Lernström.
När det blev dags för den nervkittlande redovisningen av kvällens röstning behövdes ingen oro, det första namnet som ropades upp var lindesbergarens. Martin är vidare till den tredje fredagsfinalen!
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.