One hit wonder var temat för Idolkvällen. Ett tema som många av deltagarna verkade ha en aning svårt för. Men Martin Almgren, som hade stora förväntningar att leva upp till efter förra veckans stjärnframträdande, tacklade utmaningen galant.
– Du är en sjungande penis, sa Alexander Bard och bjöd på kvällens knepigaste kritik.
Det är något magiskt när Martin Almgren äntrar scenen. Publiken vinkar med i låten, de stående ovationerna börjar kännas givna efter hans sångframträdanden. Innan Martins framträdande i kvällens avsnitt av Idol uttryckte han en viss tveksamhet men ville ändå satsa på att chocka lite med sitt låtval.
– Jag ska sjunga från hjärtat och hoppas att publiken och folk där hemma känner det!, sa Martin innan han klev upp på Idolscenen och levererade sin version av Daniel Powters ”Bad Day”.
Martin hinner knappt avsluta innan publiken reser sig upp. Även Idoljuryn är nöjda och imponerade. Förra veckan jämförde Anders Bagge Martin med en svensk Jesus, ikväll gav Alexander Bard en något annorlunda syn på det hela…
– Du är en sjungande penis!
– Det där måste varit topp-3 märkligaste kritik, sa Per Lernström och skakade på huvudet.
Anders Bagge liksom Laila Bagge var positiva.
– Du lyckades ikväll igen!, berömde Laila.
Även Martin kunde konstateras nöjd efteråt.
– Jag blir glad!
– Det här betyder typ allt. Det vore skönt att slippa sitta i hytten och skumpa runt, sa Martin i eftersnacket med Lernström.
När det blev dags för den nervkittlande redovisningen av kvällens röstning behövdes ingen oro, det första namnet som ropades upp var lindesbergarens. Martin är vidare till den tredje fredagsfinalen!
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.