One hit wonder var temat för Idolkvällen. Ett tema som många av deltagarna verkade ha en aning svårt för. Men Martin Almgren, som hade stora förväntningar att leva upp till efter förra veckans stjärnframträdande, tacklade utmaningen galant.
– Du är en sjungande penis, sa Alexander Bard och bjöd på kvällens knepigaste kritik.
Det är något magiskt när Martin Almgren äntrar scenen. Publiken vinkar med i låten, de stående ovationerna börjar kännas givna efter hans sångframträdanden. Innan Martins framträdande i kvällens avsnitt av Idol uttryckte han en viss tveksamhet men ville ändå satsa på att chocka lite med sitt låtval.
– Jag ska sjunga från hjärtat och hoppas att publiken och folk där hemma känner det!, sa Martin innan han klev upp på Idolscenen och levererade sin version av Daniel Powters ”Bad Day”.
Martin hinner knappt avsluta innan publiken reser sig upp. Även Idoljuryn är nöjda och imponerade. Förra veckan jämförde Anders Bagge Martin med en svensk Jesus, ikväll gav Alexander Bard en något annorlunda syn på det hela…
– Du är en sjungande penis!
– Det där måste varit topp-3 märkligaste kritik, sa Per Lernström och skakade på huvudet.
Anders Bagge liksom Laila Bagge var positiva.
– Du lyckades ikväll igen!, berömde Laila.
Även Martin kunde konstateras nöjd efteråt.
– Jag blir glad!
– Det här betyder typ allt. Det vore skönt att slippa sitta i hytten och skumpa runt, sa Martin i eftersnacket med Lernström.
När det blev dags för den nervkittlande redovisningen av kvällens röstning behövdes ingen oro, det första namnet som ropades upp var lindesbergarens. Martin är vidare till den tredje fredagsfinalen!
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.