(Uppdaterat kl. 14:52) Morgontimmarnas stora avslöjande, att kommunen har för avsikt att bygga en skyskrapa för 500 miljoner kronor på Parkudden, var naturligtvis bara ett aprilskämt. Vi tackar medverkande Anders Ceder för hjälpen att ta udden av sanningen denna första april. Aprilskämtet finns att läsa nedan:
Avslöjat: Vill bygga ett 20-våningshus på Parkudden
Trots stort hemlighetsmakeri har kommunens planer att exploatera Parkudden, i syfte att bygga attraktivt boende, nu avslöjats. Handlingen är fortfarande belagd med sekretess, men på grund av att planerna har läckt så bekräftas uppgifterna som LindeNytt har tagit del av.
Med anledning av svårigheterna att bygga höga punkthus i centrum, har Lindesbergs kommun i skydd av sekretess arbetat fram ett förslag som får Ålkilsbackens planerade åttavåningshus att likna ett trädgårdsskjul tillhörande det höghus man har för avsikt att bygga i området Parkudden, som är beläget vid Lindessjöns nordvästra sida. Med en höjd på 60 meter garanterar man en utsikt som få kommuner i landet ens kommer i närheten av.
Allt fokus har lagts på att arbeta fram ett klimatsmart och ekologiskt boende som skall locka nya invånare till kommunen.
– Det är ju modernt att bygga på höjden och det passar utmärkt på Parkudden för att ta så liten yta som möjligt så att omgivningen kan bevaras så gott det nu går, kommenterar kommunalrådet Anders Ceder, som redan 2007 själv presenterade ett liknande förslag att bygga höghus på Kyrkberget. Hans vision fick dock inte majoriteten med sig då.
– Nu gör vi ett nytt försök på bredare front. Får vi till det här, då kommer man att kunna se ända bort till Nora från köksfönstret i framtiden, skrattar han.
Under måndagen befann sig kommunalrådet i Norge för att titta närmare på ett bostadsprojekt som man haft som förelaga när ”Projekt: Parkudden” arbetats fram.
– Här i Norge är man före med allt, vi har mycket att lära oss av våra grannar, konstaterar Ceder.
Närmare om vilken plats i Norge han rest till, och i vilket sällskap, vill han inte berätta.
– Nej, det är sekretess, men det lär väl bli överklagat det också – eller läcka till media inom kort, säger han irriterat.
Projekt: Parkudden beräknas kosta närmare 500 miljoner kronor och ger ett 70-tal lägenheter där 20:e våningen har öronmärkts som ”extra exklusiv”.
– Vi måste tänka mer vågat än tidigare om vi skall attrahera människor från storstäderna. Därför har 20:e våningen kryddats till extra, det blir bara en bostad där uppe och den kommer att vara en paradvåning på 300 kvm med en vinterträdgård på 100 kvm, berättar Anders Ceder.
Planerad byggstart är satt till 2015-04-01 förutsatt att projektet inte stöter på hinder.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
I 25 år har Svenskt Näringsliv tagit pulsen på företagsklimatet i Sveriges kommuner. Efter att 100 företagare i Lindesberg gett sin syn på läget står det nu klart att det sammanfattande omdömet för företagsklimatet i kommunen är det lägsta sedan 2002.
– Det ser inte bra ut när företagen, på en sexgradig skala, sätter 2,58 i betyg på vilket sammanfattande omdöme man vill ge företagsklimatet i kommunen, säger Karl Hulterström från Svenskt Näringsliv.
INSÄNDARE/DEBATT: Avseende planerad vindkraft i området Morskoga/Bergshyttan/Grönbo. Efter ett möte den 8/5, sammankallat av Landinfra kan följande kommentarer inte undvikas. Har emellertid synnerligen svårt att finna några positiva effekter, varken ur klimat eller miljömässig synvinkel.
Just nu befinner sig räddningstjänsten i Storå med anledning av en mindre brand i terrängen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det röra sig den majbrasa som brann där på Valborgsmässoaftonen som blossat upp igen.
– Det brinner med öppna lågor och det finns i nuläget ingen prognos för hur länge man kommer att behöva arbeta med branden, uppger larmoperatör.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ligger ett långvarigt underskott bakom socialnämndens ekonomi. Vi har en ekonomi som är svår att budgetera för. Ett enda lagstadgat ärende kan betyda många miljoner i kostnader per år och detta kan ske från en dag till en annan. Under sju års tid har jag på nära håll följt förra styrets nedskärningar för att komma tillrätta med underskottet, viket i långa loppet leder till dyrare omkostnader då vi i Socialnämnden arbetar med människor och välfärd, något som man inte bara plockar bort.
Efter fjolårets succépremiär återvänder nu MTB-loppet Ramträffen till de trolska skogarna i Ramsberg. På rullstensåsar, längs sjöar, över raviner och genom spektakulära installationer mitt ute i naturen går loppet som lockar cyklister från hela Sverige.
– Vi fick fler anmälda än vi hade räknat med förra året och väldigt fint beröm för våra leder, så vi kör igen i år, säger Henrik Björkman från Ramsbergs idrottsförening.
I samband med Vårmönstringen i lördags anordnades Lindesbergs första Burnout-tävling vid SHRA:s klubblokal på Linde Raceway. Eventet lockade omkring 500 åskådare som samlades för att njuta av en kombination av motorsång, däckrök och hög stämning. Mikael ”Blomman” Blomberg från SHRA konstaterar att evenemanget överträffade förväntningarna.
– Vi hade aldrig trott att så många skulle komma, det blev riktigt drag – jättekul, säger ”Blomman”.
Sedan förra helgen har jag varit hemma och sjuk, så kameran har fått vila mer än vanligt – men jag hann med att besöka ett av Örebro läns största naturreservat innan jag blev dålig. Det är Kindla naturreservat som är platsen för dagens fotokrönika.