(Uppdaterat kl. 14:52) Morgontimmarnas stora avslöjande, att kommunen har för avsikt att bygga en skyskrapa för 500 miljoner kronor på Parkudden, var naturligtvis bara ett aprilskämt. Vi tackar medverkande Anders Ceder för hjälpen att ta udden av sanningen denna första april. Aprilskämtet finns att läsa nedan:
Avslöjat: Vill bygga ett 20-våningshus på Parkudden
Trots stort hemlighetsmakeri har kommunens planer att exploatera Parkudden, i syfte att bygga attraktivt boende, nu avslöjats. Handlingen är fortfarande belagd med sekretess, men på grund av att planerna har läckt så bekräftas uppgifterna som LindeNytt har tagit del av.
Med anledning av svårigheterna att bygga höga punkthus i centrum, har Lindesbergs kommun i skydd av sekretess arbetat fram ett förslag som får Ålkilsbackens planerade åttavåningshus att likna ett trädgårdsskjul tillhörande det höghus man har för avsikt att bygga i området Parkudden, som är beläget vid Lindessjöns nordvästra sida. Med en höjd på 60 meter garanterar man en utsikt som få kommuner i landet ens kommer i närheten av.
Allt fokus har lagts på att arbeta fram ett klimatsmart och ekologiskt boende som skall locka nya invånare till kommunen.
– Det är ju modernt att bygga på höjden och det passar utmärkt på Parkudden för att ta så liten yta som möjligt så att omgivningen kan bevaras så gott det nu går, kommenterar kommunalrådet Anders Ceder, som redan 2007 själv presenterade ett liknande förslag att bygga höghus på Kyrkberget. Hans vision fick dock inte majoriteten med sig då.
– Nu gör vi ett nytt försök på bredare front. Får vi till det här, då kommer man att kunna se ända bort till Nora från köksfönstret i framtiden, skrattar han.
Under måndagen befann sig kommunalrådet i Norge för att titta närmare på ett bostadsprojekt som man haft som förelaga när ”Projekt: Parkudden” arbetats fram.
– Här i Norge är man före med allt, vi har mycket att lära oss av våra grannar, konstaterar Ceder.
Närmare om vilken plats i Norge han rest till, och i vilket sällskap, vill han inte berätta.
– Nej, det är sekretess, men det lär väl bli överklagat det också – eller läcka till media inom kort, säger han irriterat.
Projekt: Parkudden beräknas kosta närmare 500 miljoner kronor och ger ett 70-tal lägenheter där 20:e våningen har öronmärkts som ”extra exklusiv”.
– Vi måste tänka mer vågat än tidigare om vi skall attrahera människor från storstäderna. Därför har 20:e våningen kryddats till extra, det blir bara en bostad där uppe och den kommer att vara en paradvåning på 300 kvm med en vinterträdgård på 100 kvm, berättar Anders Ceder.
Planerad byggstart är satt till 2015-04-01 förutsatt att projektet inte stöter på hinder.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.