Ingrid förnyar titeln ”Årets Idrottare” på IDC-galan!

Ifjol tilldelades den då 17-åriga, Ingrid Nilsson, priset som Årets Kvinnliga Idrottare på den årliga IDC-galan. Inför årets prisutdelning slogs den kvinnliga och manliga kategorin ihop till ett stort pris, där judotalangen ännu en gång valdes till vinnare.
– Man känner sig hedrad att få ställa sig på scenen och ta emot priset igen.

Det var den 11:e upplagan av IDC-galan som arrangerades under tisdagskvällen. Lindeskolans aula fylldes med finklädda idrottare som alla studerar genom Lindeskolans Idrottscollege. Galastämningen ökade längs kvällen, där ett stående fyrfaldigt hurra till en födelsedagsfirande idrottare i publiken slutade med en sjungande aula.

Delar av Lindeskolans estetiska program bjöd på sång och dansnummer. Publiken fick dessutom ett exklusivt liveuppträdande av Tiara Nziza som tidigare tog emot pris för Läsårets Prestation inom rytmisk gymnastik. Kvällen avslutades med att idrotternas ledare bjöd på sig själva i minidueller, innan borden plockades undan för dans med livemusik från Martin Almgren.

Trots en väl genomförd gala så är det alltid priserna som lockar högst. Nytt för årets prisutdelning är att galans två största priser, Årets kvinnliga idrottare och Årets manliga idrottare, slogs ihop till ett gemensamt pris: Årets Idrottare.

Fyra nominerade pekades ut där en av dessa skulle koras till vinnare. Efter att tagit upp de fyra möjliga vinnarna på galascenen så ropades judoutövaren Ingrid Nilsson upp som vinnare, för andra året i rad!

– Det känns väldigt kul. Man känner sig hedrad att få ställa sig på scenen och ta emot priset igen, det är väldigt kul.

De fyra nominerade till Årets Idrottare. Henrik Arenvang (mitten) agerade prisutdelare. Foto: Timmy Lundegård

Under året som har gått så har den 18-åriga judotalangen gått upp ytterligare ett steg på karriärtrappan. Den största triumfen under fjolåret var utan tvekan när hon fixade ett guld inom europaungdoms-OS i Slovakien. En prestation som blev en av grunderna till att Ingrid lyckades att försvara sin titel på galan.

– Jag tror att det handlar mycket om att jag vill se att min idrott långsiktigt går bra. Då gäller det att bara träna på, sedan kommer resultaten så småningom om man fortsätter och tränar hårt. Sedan har jag varit skadad i slutet av året, men jag tycker ändå att jag gör mitt bästa för att komma tillbaka på bästa sätt inför nästa säsong.

Inför sommaren drar nya internationella tävlingar igång igen och visst kommer Ingrid att göra ett försök i att ta hem priset för tredje året i rad?

– Såklart, det är roligt att sikta efter! Sedan kommer jag nog som sagt att sikta på min långsiktiga karriär, att jobba för att nå mina mål längre fram.

Vinnare på IDC-galan 2023:
Årets Idrottare:
Ingrid Nilsson, Judo
Nominerade: Elin Nilsson (Handboll), Viktor Forsberg (Handboll) & Algot Eknor Grönlund (Armbrytning)

Läsårets Rookie: Aron Kelecsenyi (Handboll), Ellen Viking (Volleyboll), Emil Carlsson (Fotboll), Ivar Fintling (Tennis), Kerstin Mossberg (Dans), Hanna Alared (Rytmisk Gymnastik), Theo Berglund-Länk (Ishockey) och samtliga elever inom årkurs 1 i judo.

Läsårets Prestation: Vilda Backlund (Judo), Elin Nilsson & Viktor Forsberg (Handboll), Silje Reimers Malmgren (Volleyboll), Levi Laurberg (Fotboll), Adam Sjölin (Boxning), Viktor Stunz (Innebandy), Hanna Lindgren (Dans), Tiara Nziza (Rytmisk Gymnastik) och Lukas Ytter (Ishockey)

Årets unga ledare: Vincent Lohdi (Judo), Isak Johansson (Handboll), Malin Viktorin Larsson (Volleyboll), Elise Tegin (Crossfit), Saga Sandberg (Innebandy), Amanda Sahlin Larsson (Dans), Alma Wernborg (Rytmisk Gymnastik) och Melwin Borgshed (Ishockey)

Publicerad 10 maj 2023 klockan 07:30

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Årets vinnare av Lindehjärtat och Ja-priset: Lindemaskiner och Solhems handelsträdgård. Foto: Lindesbergs kommun

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.

1 september 2026 klockan 15:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Ali Jamal Yassin, ordförande Bergslagens IF. Foto: Privat

Efter anklagelserna – klubben lägger ner del av verksamheten

Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.

1 september 2026 klockan 09:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin

INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked...

Personbil har voltat i Frövi – fem personer avförda med ambulans

UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av ...

Personbil och EPA har kolliderat på industriområdet

Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall...

Konstnären och illustratören Ida Rosén Branzell från Fellingsbro besöker kommunens förskolor. Bild: Privat

Förskolebarn får skapa fantasivarelser tillsammans med Fellingsbrokonstnär

I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.

31 augusti 2026 klockan 13:52 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

När blev tydlighet i äldreomsorgen ett problem?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag har arbetat dagligen i det system som nu kritiseras i media i snart två år. Därför känner jag att bilden som nu målas upp av systemet behöver nyanseras.

31 augusti 2026 klockan 09:50 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Dani M gästade Stjärnskottsfestivalen
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade ...
29 augusti 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Sveriges Lärare arrangerar skolpolitisk debatt i Lindesberg
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten ...
28 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: När sommaren möter hösten
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
28 augusti 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Från och med tisdag 1 september kommer kommunen göra en rensning i cykelställ. Foto: Lindesbergs kommun

Trasiga och övergivna cyklar ska bort i Lindesberg

Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.

28 augusti 2026 klockan 08:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Gunilla Pöchhacker och Marie Selander från Företagarna Bergslagen överlämnade checken till Tomas Klockars (M). Foto: Företagarna

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.

27 augusti 2026 klockan 12:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen

På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjä...

Befarad båtolycka var elever på idrottslektion

Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid ...

Svar på Ärleruds replik till Vänsterpartiet

REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Risk för långa köer när drygt två miljoner pass ska förnyas

Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa köer.

25 augusti 2026 klockan 17:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Kritiserad båtramp skall skrotas – och ersättas med en ny

Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas ...

Trafikolycka i Hällabacken

Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt ...

Artikel innehåller bildspel Het debatt om vårdens bevarande: ”Inget sparförslag”

Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då ...

Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson

DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det ...

Lars Edstam, Emil Lovén, Andreas Werner och Tim Stigsson kommer leda arbetet. Foto: Camilla Lagerman

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.

21 augusti 2026 klockan 12:12 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Upprop för en bättre arbetsmiljö för personal inom vård och omsorg!
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren...
21 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Brand vid ammunitionsfabrik
Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Räddningsregion Bergslagen, ...
21 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga ...
20 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-20

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-19

2026-08-18

2026-08-18

2026-08-17

2026-08-17

2026-08-17

2026-08-16

2026-08-15

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-09-02 03:36