Pristagarna från rytmisk gymnastik samlade ihop sig. Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Tre ledare skulle visa lungkapaciteten genom att blåsa upp en ballong... Foto: Timmy Lundegård
...tills den sprack. Foto: Timmy Lundegård
Idrottsledare skulle hålla pingisbollen i luften medan man stod på en fot. Foto: Timmy Lundegård
God mat serverades och kökspersonalen fick stora applåder. Foto: Timmy Lundegård
Idrottsledarnas utmaningar blev spännande att följa. Foto: Timmy Lundegård
Ingrid förnyar titeln ”Årets Idrottare” på IDC-galan!
Ifjol tilldelades den då 17-åriga, Ingrid Nilsson, priset som Årets Kvinnliga Idrottare på den årliga IDC-galan. Inför årets prisutdelning slogs den kvinnliga och manliga kategorin ihop till ett stort pris, där judotalangen ännu en gång valdes till vinnare.
– Man känner sig hedrad att få ställa sig på scenen och ta emot priset igen.
Det var den 11:e upplagan av IDC-galan som arrangerades under tisdagskvällen. Lindeskolans aula fylldes med finklädda idrottare som alla studerar genom Lindeskolans Idrottscollege. Galastämningen ökade längs kvällen, där ett stående fyrfaldigt hurra till en födelsedagsfirande idrottare i publiken slutade med en sjungande aula.
Delar av Lindeskolans estetiska program bjöd på sång och dansnummer. Publiken fick dessutom ett exklusivt liveuppträdande av Tiara Nziza som tidigare tog emot pris för Läsårets Prestation inom rytmisk gymnastik. Kvällen avslutades med att idrotternas ledare bjöd på sig själva i minidueller, innan borden plockades undan för dans med livemusik från Martin Almgren.
Trots en väl genomförd gala så är det alltid priserna som lockar högst. Nytt för årets prisutdelning är att galans två största priser, Årets kvinnliga idrottare och Årets manliga idrottare, slogs ihop till ett gemensamt pris: Årets Idrottare.
Fyra nominerade pekades ut där en av dessa skulle koras till vinnare. Efter att tagit upp de fyra möjliga vinnarna på galascenen så ropades judoutövaren Ingrid Nilsson upp som vinnare, för andra året i rad!
– Det känns väldigt kul. Man känner sig hedrad att få ställa sig på scenen och ta emot priset igen, det är väldigt kul.
De fyra nominerade till Årets Idrottare. Henrik Arenvang (mitten) agerade prisutdelare. Foto: Timmy Lundegård
Under året som har gått så har den 18-åriga judotalangen gått upp ytterligare ett steg på karriärtrappan. Den största triumfen under fjolåret var utan tvekan när hon fixade ett guld inom europaungdoms-OS i Slovakien. En prestation som blev en av grunderna till att Ingrid lyckades att försvara sin titel på galan.
– Jag tror att det handlar mycket om att jag vill se att min idrott långsiktigt går bra. Då gäller det att bara träna på, sedan kommer resultaten så småningom om man fortsätter och tränar hårt. Sedan har jag varit skadad i slutet av året, men jag tycker ändå att jag gör mitt bästa för att komma tillbaka på bästa sätt inför nästa säsong.
Inför sommaren drar nya internationella tävlingar igång igen och visst kommer Ingrid att göra ett försök i att ta hem priset för tredje året i rad?
– Såklart, det är roligt att sikta efter! Sedan kommer jag nog som sagt att sikta på min långsiktiga karriär, att jobba för att nå mina mål längre fram.
Vinnare på IDC-galan 2023:
Årets Idrottare: Ingrid Nilsson, Judo
Nominerade: Elin Nilsson (Handboll), Viktor Forsberg (Handboll) & Algot Eknor Grönlund (Armbrytning)
Läsårets Rookie: Aron Kelecsenyi (Handboll), Ellen Viking (Volleyboll), Emil Carlsson (Fotboll), Ivar Fintling (Tennis), Kerstin Mossberg (Dans), Hanna Alared (Rytmisk Gymnastik), Theo Berglund-Länk (Ishockey) och samtliga elever inom årkurs 1 i judo.
Läsårets Prestation: Vilda Backlund (Judo), Elin Nilsson & Viktor Forsberg (Handboll), Silje Reimers Malmgren (Volleyboll), Levi Laurberg (Fotboll), Adam Sjölin (Boxning), Viktor Stunz (Innebandy), Hanna Lindgren (Dans), Tiara Nziza (Rytmisk Gymnastik) och Lukas Ytter (Ishockey)
Årets unga ledare: Vincent Lohdi (Judo), Isak Johansson (Handboll), Malin Viktorin Larsson (Volleyboll), Elise Tegin (Crossfit), Saga Sandberg (Innebandy), Amanda Sahlin Larsson (Dans), Alma Wernborg (Rytmisk Gymnastik) och Melwin Borgshed (Ishockey)
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det var fullsatt när Main Event öppnade upp för att visa matchen mot Nederländerna. Natten till fredagen öppnar man upp igen när Sverige möter Japan. Foto: Main Event Lindesberg
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Kunglig avtackning för Lindeskolans regent
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det ...
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
De är årets pristagare av kommunens stipendium
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken ...
Bildspecial: Studentbalen 2026
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen ...