Ingrid förnyar titeln ”Årets Idrottare” på IDC-galan!

Ifjol tilldelades den då 17-åriga, Ingrid Nilsson, priset som Årets Kvinnliga Idrottare på den årliga IDC-galan. Inför årets prisutdelning slogs den kvinnliga och manliga kategorin ihop till ett stort pris, där judotalangen ännu en gång valdes till vinnare.
– Man känner sig hedrad att få ställa sig på scenen och ta emot priset igen.

Det var den 11:e upplagan av IDC-galan som arrangerades under tisdagskvällen. Lindeskolans aula fylldes med finklädda idrottare som alla studerar genom Lindeskolans Idrottscollege. Galastämningen ökade längs kvällen, där ett stående fyrfaldigt hurra till en födelsedagsfirande idrottare i publiken slutade med en sjungande aula.

Delar av Lindeskolans estetiska program bjöd på sång och dansnummer. Publiken fick dessutom ett exklusivt liveuppträdande av Tiara Nziza som tidigare tog emot pris för Läsårets Prestation inom rytmisk gymnastik. Kvällen avslutades med att idrotternas ledare bjöd på sig själva i minidueller, innan borden plockades undan för dans med livemusik från Martin Almgren.

Trots en väl genomförd gala så är det alltid priserna som lockar högst. Nytt för årets prisutdelning är att galans två största priser, Årets kvinnliga idrottare och Årets manliga idrottare, slogs ihop till ett gemensamt pris: Årets Idrottare.

Fyra nominerade pekades ut där en av dessa skulle koras till vinnare. Efter att tagit upp de fyra möjliga vinnarna på galascenen så ropades judoutövaren Ingrid Nilsson upp som vinnare, för andra året i rad!

– Det känns väldigt kul. Man känner sig hedrad att få ställa sig på scenen och ta emot priset igen, det är väldigt kul.

De fyra nominerade till Årets Idrottare. Henrik Arenvang (mitten) agerade prisutdelare. Foto: Timmy Lundegård

Under året som har gått så har den 18-åriga judotalangen gått upp ytterligare ett steg på karriärtrappan. Den största triumfen under fjolåret var utan tvekan när hon fixade ett guld inom europaungdoms-OS i Slovakien. En prestation som blev en av grunderna till att Ingrid lyckades att försvara sin titel på galan.

– Jag tror att det handlar mycket om att jag vill se att min idrott långsiktigt går bra. Då gäller det att bara träna på, sedan kommer resultaten så småningom om man fortsätter och tränar hårt. Sedan har jag varit skadad i slutet av året, men jag tycker ändå att jag gör mitt bästa för att komma tillbaka på bästa sätt inför nästa säsong.

Inför sommaren drar nya internationella tävlingar igång igen och visst kommer Ingrid att göra ett försök i att ta hem priset för tredje året i rad?

– Såklart, det är roligt att sikta efter! Sedan kommer jag nog som sagt att sikta på min långsiktiga karriär, att jobba för att nå mina mål längre fram.

Vinnare på IDC-galan 2023:
Årets Idrottare:
Ingrid Nilsson, Judo
Nominerade: Elin Nilsson (Handboll), Viktor Forsberg (Handboll) & Algot Eknor Grönlund (Armbrytning)

Läsårets Rookie: Aron Kelecsenyi (Handboll), Ellen Viking (Volleyboll), Emil Carlsson (Fotboll), Ivar Fintling (Tennis), Kerstin Mossberg (Dans), Hanna Alared (Rytmisk Gymnastik), Theo Berglund-Länk (Ishockey) och samtliga elever inom årkurs 1 i judo.

Läsårets Prestation: Vilda Backlund (Judo), Elin Nilsson & Viktor Forsberg (Handboll), Silje Reimers Malmgren (Volleyboll), Levi Laurberg (Fotboll), Adam Sjölin (Boxning), Viktor Stunz (Innebandy), Hanna Lindgren (Dans), Tiara Nziza (Rytmisk Gymnastik) och Lukas Ytter (Ishockey)

Årets unga ledare: Vincent Lohdi (Judo), Isak Johansson (Handboll), Malin Viktorin Larsson (Volleyboll), Elise Tegin (Crossfit), Saga Sandberg (Innebandy), Amanda Sahlin Larsson (Dans), Alma Wernborg (Rytmisk Gymnastik) och Melwin Borgshed (Ishockey)

Publicerad 10 maj 2023 klockan 07:30

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Trafikstörningar att vänta när dikeskörd lastbil bärgas

Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

8 januari 2026 klockan 09:37 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Fredrik Norman

Nytt snöoväder på väg

SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.

7 januari 2026 klockan 10:34 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Vattenläcka i bostadsområde

Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hush...

Artikel innehåller bildspel Målrikt på hemmaplan när handbollsserien vänder

Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda må...

Artikel innehåller bildspel Stor finalglädje när Klubbteamet Cup avgjordes: ”Fantastiskt kul”

Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka ...

Pågående snöröjning på Smedjegatan i centrala Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Efter snöfallen: ”Det börjar bli rejält trångt”

Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.

2 januari 2026 klockan 10:27 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Era röster är räknade – årets bild(er) blev…

Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör

2 januari 2026 klockan 18:35 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Det nya året rivstartar med futsal i arenan
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka...
1 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning ...
31 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Snövarnar inför nyåret
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att ...
31 december 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Eva Nestell kan nu titulera sig som prisbelönt designer. Foto: Camilla Lagerman

Eva bytte spår av hälsoskäl – är nu prisad designer

Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.

30 december 2025 klockan 13:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Kvinna förd till sjukhus – man gripen för misshandel

UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.

30 december 2025 klockan 10:28 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Jimmi Ehlers blir trea i Frankrikedebuten: ”Jättelopp”

Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få ...

Dagiskaos när personalen försov sig – föräldrarna möttes av nedsläckt förskola

När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt p...

Utan vision förlorar kommunen både skolor och framtidstro

INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och ...

FotoFredag: Vilken är din favorit från fotoåret 2025

Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.

26 december 2025 klockan 22:27 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Personalen nekas julledigt när sophämtningen prioriteras

Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en...

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026

Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för ...

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan

Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen...

350 marschaller brann för Ukraina och Rotarys insamling till landets befolkning

Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i ...

FotoFredag: God Jul!

Denna vecka blir det ingen fotokrönika - istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen

Kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) klippte glitterbandet under invigningen av Fallen Rocks. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Fallen Rocks invigt: ”Det är ett konstverk men även vår historia”

Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.

18 december 2025 klockan 20:18 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vedevågs elever tar upp kampen om skolan: ”Vill få fram vårt ord”
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. ...
18 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med ...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-17

2025-12-17

2025-12-17

2025-12-16

2025-12-15

2025-12-15

2025-12-15

2025-12-15

2025-12-15

2025-12-13

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-12

2026-01-08 16:16