Ingrid förnyar titeln ”Årets Idrottare” på IDC-galan!

Ifjol tilldelades den då 17-åriga, Ingrid Nilsson, priset som Årets Kvinnliga Idrottare på den årliga IDC-galan. Inför årets prisutdelning slogs den kvinnliga och manliga kategorin ihop till ett stort pris, där judotalangen ännu en gång valdes till vinnare.
– Man känner sig hedrad att få ställa sig på scenen och ta emot priset igen.

Det var den 11:e upplagan av IDC-galan som arrangerades under tisdagskvällen. Lindeskolans aula fylldes med finklädda idrottare som alla studerar genom Lindeskolans Idrottscollege. Galastämningen ökade längs kvällen, där ett stående fyrfaldigt hurra till en födelsedagsfirande idrottare i publiken slutade med en sjungande aula.

Delar av Lindeskolans estetiska program bjöd på sång och dansnummer. Publiken fick dessutom ett exklusivt liveuppträdande av Tiara Nziza som tidigare tog emot pris för Läsårets Prestation inom rytmisk gymnastik. Kvällen avslutades med att idrotternas ledare bjöd på sig själva i minidueller, innan borden plockades undan för dans med livemusik från Martin Almgren.

Trots en väl genomförd gala så är det alltid priserna som lockar högst. Nytt för årets prisutdelning är att galans två största priser, Årets kvinnliga idrottare och Årets manliga idrottare, slogs ihop till ett gemensamt pris: Årets Idrottare.

Fyra nominerade pekades ut där en av dessa skulle koras till vinnare. Efter att tagit upp de fyra möjliga vinnarna på galascenen så ropades judoutövaren Ingrid Nilsson upp som vinnare, för andra året i rad!

– Det känns väldigt kul. Man känner sig hedrad att få ställa sig på scenen och ta emot priset igen, det är väldigt kul.

De fyra nominerade till Årets Idrottare. Henrik Arenvang (mitten) agerade prisutdelare. Foto: Timmy Lundegård

Under året som har gått så har den 18-åriga judotalangen gått upp ytterligare ett steg på karriärtrappan. Den största triumfen under fjolåret var utan tvekan när hon fixade ett guld inom europaungdoms-OS i Slovakien. En prestation som blev en av grunderna till att Ingrid lyckades att försvara sin titel på galan.

– Jag tror att det handlar mycket om att jag vill se att min idrott långsiktigt går bra. Då gäller det att bara träna på, sedan kommer resultaten så småningom om man fortsätter och tränar hårt. Sedan har jag varit skadad i slutet av året, men jag tycker ändå att jag gör mitt bästa för att komma tillbaka på bästa sätt inför nästa säsong.

Inför sommaren drar nya internationella tävlingar igång igen och visst kommer Ingrid att göra ett försök i att ta hem priset för tredje året i rad?

– Såklart, det är roligt att sikta efter! Sedan kommer jag nog som sagt att sikta på min långsiktiga karriär, att jobba för att nå mina mål längre fram.

Vinnare på IDC-galan 2023:
Årets Idrottare:
Ingrid Nilsson, Judo
Nominerade: Elin Nilsson (Handboll), Viktor Forsberg (Handboll) & Algot Eknor Grönlund (Armbrytning)

Läsårets Rookie: Aron Kelecsenyi (Handboll), Ellen Viking (Volleyboll), Emil Carlsson (Fotboll), Ivar Fintling (Tennis), Kerstin Mossberg (Dans), Hanna Alared (Rytmisk Gymnastik), Theo Berglund-Länk (Ishockey) och samtliga elever inom årkurs 1 i judo.

Läsårets Prestation: Vilda Backlund (Judo), Elin Nilsson & Viktor Forsberg (Handboll), Silje Reimers Malmgren (Volleyboll), Levi Laurberg (Fotboll), Adam Sjölin (Boxning), Viktor Stunz (Innebandy), Hanna Lindgren (Dans), Tiara Nziza (Rytmisk Gymnastik) och Lukas Ytter (Ishockey)

Årets unga ledare: Vincent Lohdi (Judo), Isak Johansson (Handboll), Malin Viktorin Larsson (Volleyboll), Elise Tegin (Crossfit), Saga Sandberg (Innebandy), Amanda Sahlin Larsson (Dans), Alma Wernborg (Rytmisk Gymnastik) och Melwin Borgshed (Ishockey)

Publicerad 10 maj 2023 klockan 07:30

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Kommundirektör Henrik Arenvang med hedersgästens biljett. Foto: Camilla Lagerman

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul

Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

20 november 2025 klockan 18:10 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Är äldreomsorgen i Lindesbergs kommun ett sjunkande skepp?

INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?

20 november 2025 klockan 14:12 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster...

Från Zinkgruvan till sjökanten – här har stenkonstverket landat

Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset...

bildspel Här pågår kommunens tomteverkstad inför Strålande Jul

Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för ...

Foto: Camilla Lagerman

Föräldrar rasar efter falsklarmen: ”Testar det live på våra barn”

Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.

18 november 2025 klockan 16:34 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Lindesbergs kommun

Kommunens almanacka läggs ned – informationen finns kvar digitalt

Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.

18 november 2025 klockan 14:13 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nytt inrymningslarm på skola – orsaken okänd: ”Falsklarm”
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes - men varför är ...
18 november 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Sju föreningar stöttar kulturskolan – över 100 000 kronor insamlat: ”Gör skillnad”
Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan ...
18 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in ...
17 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Från vänster Emil Henrohn, Martin Stokke Mathiesen, Clara Henry. Sittande: Markus Virta Foto: Nadja Sjöström

Vedevågaren Markus just nu stekhet i musikalvärlden

Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.

17 november 2025 klockan 12:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Till den förra säsongen var Boden ett slutspelsmotstånd. Till lördagen var de ett seriemotstånd där Lindlöven vann med 3-2. Värre blev det på söndagen mot powerplaystarka Piteå. Arkivfoto: Hasse Persson

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.

17 november 2025 klockan 10:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindes första riksspelman fick kulturpriset ”Gudruns minne”

Musikläraren - och numera även riksspelman - Anna Johansson prisades under fredagskvä...

Flera fordon fick skador när parkerad bil började brinna

Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ...

bildspel Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan

För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya ...

Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Med sorg i hjärtat

I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.

14 november 2025 klockan 18:10 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Strålande Julfeber i Lindesberg – så kommer det märkas

Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som ...

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. ...

bildspel Här öppnar Nagomi Sushi i ny och större tappning

För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. ...

Språkcaféet på Hillstreet – där vänskap och språk växer fram

Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bä...

Nytt beslut ska fattas gällande Vedevågsskolans framtid

På måndag nästa vecka ska Barn- och utbildningsnämnden fatta nytt beslut gällande Vedevågskolans ...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Polisens trygghetsmätning 2025 – så svarade invånarna

Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde Lindesberg, vilket omfattar kommunerna Lindesberg, Nora och Ljusnarsberg. I ett inlägg på polisens Instagram meddelar man att resultatet från enkätundersökningen nu har sammanställts – och resultatet tolkas som positivt.
– Det glädjer mig och mina kollegor att se resultaten, som generellt visar en övervägande trygghet i samtliga delar av vårt lokalpolisområde, säger Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg.

12 november 2025 klockan 12:00 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Från skönhetssalong till blomsterstudio – Lindas nystart efter pandemin
Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda Solvold föll pladask för hantverket. Nu har hon startat sin ...
12 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Noraborna röstade NEJ till vindkraft i Älgfallet
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. ...
11 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppstä...
10 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-10

2025-11-10

2025-11-10

2025-11-09

2025-11-08

2025-11-08

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-06

2025-11-06

2025-11-05

2025-11-21 03:35