INSÄNDARE/DEBATT: Beslut skall grunda sig på fakta inte på antaganden eller vad man vill tro. Att lämna ut beslutsunderlag som inte överensstämmer med det faktiska läget måste anses som tjänstefel. Frågan är, varför?
Förslag på nybyggnation av lokaler för tunga fordon till en kostnad på ca. 30 miljoner kronor har tagits fram och lagts på lärarnas bord. Varför, det finns redan ändamålsenliga lokaler!
Det som är anmärkningsvärt är att politiker och tjänstemän inte följer vad Arbetsmiljölagen säger, ingen berörd har varit involverad.
Arbetsmiljölagen SFS 1977:1160 §9 punkt 3.
Samverkan skall ske i samband med: Planering av nya eller ändrade lokaler, anordningar, arbetsprocesser, arbetsmetoder och av arbetsorganisation. Samverkan kan omfatta det mesta som rör förhållandet mellan arbetsgivare och arbetstagare. Det kan till exempel handla om organisationsförändringar, ändringar av lokaler, verksamhetens utformning samt konsekvenserna detta får för medarbetarnas arbetsmiljö.
Undertecknad var med och startade tunga fordon höstterminen 1979 och var verksam som lärare och programansvarig fram till 1999, alltså 20 år.
Elever: Det innebär att ca. 450 – 500 elever har gått utbildningen tills dags dato. Vi vet att merparten av eleverna direkt efter avslutad utbildning gått ut i arbete. Utbildningens bredd gör att eleverna är attraktiva inom många olika områden.
Ex. på moment: Mekanik, elektronik, hydraulik, pneumatik, svets, skärande bearbetning etc.
Lokaler: När vi startade utbildningen 1979 var vi lokaliserade i provisoriska lokaler i Lindesberg. 1983 togs befintliga lokaler i anspråk, lokaler som vi lärare var med och utformade så att de anpassades efter utbildningen. Vad jag förstår är lokalerna fortfarande mycket lämpliga för utbildningen. Att bygga nya lokaler var alltså tagit ur luften, saknades relevans.
Ekonomi: Enligt beslutsunderlaget ansågs utbildningen kosta mycket att driva. Att titta på bruttokostnaden kanske kan ge vid handen att utbildningen är dyr. En ”inkomstkälla” är service och UH av Transportavdelningens fordon. Skulle dessa fordon repareras externt ligger timkostnaden på ca. 1200:- – 1500:-/tim.
(Risken finns då att TP-programmet också måste läggas ner på grund av ökade kostnader)
Summeringen av ekonomin är att den totala kostnaden är betydligt lägre än vad underlaget indikerar.
Summering: Av de elever som lämnat utbildningen har säkert mellan 85 – 90% direkt gått ut i arbetslivet utan omvägar. Frågan är vad det betyder för samhället, alltså inga extra kostnader. Företagen får elever med en extrem bred kunskapsbas som mycket snabbt anpassar sig i verksamheterna. Detta gynnar också samhället i form av skatteintäkter. Om utbildningen läggs ner kommer ett antal elever att söka sig till andra utbildningsorter vilket innebär extra kostnader för kommunen.
Lindesberg den 13 februari 2024
Benny Bergkvist
Fd. lärare och Programansvarig
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.