Kyrkberget i Lindesberg har blivit en mycket het potatis. Och temperaturen sjönk naturligtvis inte ett dugg av att LindeNytt tidigare i veckan rapporterade om att diskussioner pågår att exploatera en markstrimma på bergets nordöstra ände i syfte att få fram nya villatomter på marknaden.
Insändare av Lennart Sjöstrand
Rädda Kyrkberget i Lindesberg!
Kyrkberget har varit samlingsplats för nöjen och avkoppling i många generationer. Det är hjärtat i Lindesberg och måste bevaras till varje pris! Lindesberg har misskött området till den milda grad att det anses vara i så dåligt skick att det bara är att såga ner skogen och sälja tomter på området.
Det är ett mycket skamligt förslag. Nu i efterhand förstår jag varför det har byggts dagis i lyxklass för 50 miljoner på Kyrkberget. Jag är inte motståndare till fler dagis, nej tvärtom. Det är en förberedelse för att kunna sälja exklusiva tomter på kyrkberget. Ilskan växer hos många Lindesbergare hur skattepengar hanteras.
Vi har byggt en Arena som aldrig kommer att vara en Arena, utan Sveriges dyraste gymnastikhall. Det är trevligt med en Arena, men i konkurrens med Örebro 35-40 minuter härifrån med två Arenor, Bern Arena och Conventum så tror jag att vår Arena kommer vara en belastning för skattebetalarna i många år framöver.
Det har planterats träd på Kristinavägen som en sorts ersättning för Kyrkbergets försvinnande. Detta har medfört att kommersen stannat av, med 15-20 tomma butiker. Jag ber Er Lindesbergare; Slut upp till Kyrkbergets bevarande! Vi har politiker som inte förstår värdet av denna fantastiska park, som måste bevaras till kommande generationer innan det är för sent.
Centrumnära grönområde genererar mer värde för kropp o själ hos människor under oerhört lång tid, jämfört med de kortsiktiga inkomster en tomtförsäljning kan ge.
Lennart Sjöstrand, Lindesberg
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.