Intresset för att se opera på bio ökar i Lindesberg. När publikdragaren Trollflöjten visades i höstas kom det (förstås) en rekordpublik och vid den senaste föreställningen – Tosca – närmade sig antalet besökare 100. På lördag sänds La Boheme direkt till Folkerts Hus i Lindesberg – från Metropolitan Opera i New York. Det är den opera, som satts upp flest gånger på den här världsscenen.
– Också den här gången hoppas vi på en stor publik, säger Gunilla Dovsten, som är en av många ideellt engagerade operavolontärer i Lindesberg. La Boheme har alla förutsättningar att locka många besökare.
Nästa säsong bäddar också för många besökare på Opera på bio i Lindesberg. Metropolitan och Folkets Hus och Parker har precis släppt programmet för 2018-19 och det bjuder flera absoluta höjdpunkter – Aida, Carmen och La traviata, med flera superstjärnor.
– Det är med stolthet vi presenterar den tolfte säsongen av direktsända Met-operor till svenska folket – från Ystad till Haparanda. Detta är en demokratisatsning, som skapar delaktighet och tillgång till scenkonst för alla i Sverige, oavsett var de bor, säger Calle Nathanson, VD för Folkets Hus och Parker.
Mets direktsändningar på bio har setts av mer än 24 miljoner människor sedan starten 2006. Den nya säsongen når mer än 2 200 biografer i 70 länder, varav 150 biografer i Sverige. Alla operor är textade på svenska.
Säsongen 2018-2019 består av tio livesända operor. Vilka, som kommer att visas i Lindesberg, bestäms av Lindesbergs Filmstudio under våren. Biljettförsäljningen för säsongen 2018-2019 startar i Sverige 25 maj.
Info: Opera på bio, lördag 24 februari
La Boheme av Giacomo Puccini. Direkt från Metropolitan Opera i New York.
Text: Svensk text.
Föreställningen börjar kl. 18.30, lördag 24 februari. Speltid: 3 tim 16 min.
Spännande, unga sångare i Zeffirellis klassiska uppsättning av La Bohème, den opera som satts upp flest gånger i Mets historia. Mimì spelas av Sonya Yoncheva mot Michael Fabiano som den passionerade författaren Rodolfo. Susanna Phillips gör den flirtiga Musetta och hennes älskare, konstnären Marcello, spelas av Lucas Meachem.
Dirigent: Marco Armiliato.
Regi: Franco Zeffirelli.
I rollerna: Sonya Yoncheva, Susanna Phillips, Michael Fabiano, Lucas Meachem.
Biljettpris vid enstaka köp: Vuxen 250:- ungdom under 26 år 180:-
Förtäring: Smörgås kostar 50 kronor och måste förbeställas senast två dagar innan föreställning.
Förköp: Biljettter till samtliga föreställningar finns att köpa på Lindesbergs stadsbibliotek, 0581-811 40. Biljetter kan även bokas på folketshusbio@lindesberg.se eller köpas i kassan vid respektive föreställning.
Folkets Hus och Parker har visat scenkonst på bio – alltså inte bara opera från Metropolitan – sedan 2003 och antalet biografer som deltar ökar ständigt. Från början var sju biografer med och nu är 200 biografer anslutna till Folkets Hus och Parkers nätverk Live på bio. Live på bio har blivit en av Sveriges viktigaste satsningar på kulturtillgänglighet i hela landet och bygger på ett stort antal ideellt engagerade personer ute i landet. För mer info: www.livepabio.se
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.