I skydd av mörkret och med lätta steg, begav sig sammanlagt 23 personer – både vuxna och barn – till salamanderdammen i Lindesby i onsdags kväll, då det hade blivit dags att inventera beståndet. Det är över tio år sedan detta gjordes senast.
– Det var roligt att så många kom, även barn, som tyckte det här var jätteintressant, kommenterar Ingrid Andrén, kommunbiolog på Samhällsbyggnad Bergslagen.
För 15 år sedan rensades den så kallade Lindesbydammen och åren därefter gjordes en inventering av de två arter vattensalamander som lever där, den mer ovanligt förekommande större vattensalamandern och dess nära släkting den mindre vattensalamandern. När man nyligen åter rensade dammen följdes detta upp med en ny inventering, som alltså genomfördes sent i onsdags kväll.
Inför inventeringen, som arrangerades av Naturskyddsföreningen i Lindesberg tillsammans med Samhällsbyggnad Bergslagen, välkomnades allmänheten att närvara och även delta i spaningen efter de fridlysta groddjuren. Kommunbiolog Ingrid Andrén blev glatt överraskad över det stora intresset för vattensalamandern.
– Vi var sammanlagt 23 personer på plats, så det kom fler än jag hade räknat med. Det var roligt att så många kom, även barn, som tyckte det här var jätteintressant. Dessutom var flera barn ganska pålästa om salamandern, så det var väldigt kul att se, berättar Ingrid Andrén.
Själva inventeringen vid den gamla Lindesbydammen gick helt enligt planen. Och visst hittades kvällens huvudpersoner också.
– Vi bedömmer att beståndet är lika bra idag som vid den förra inventeringen, så det ser bra ut. Inventeringen handlar inte om att räkna exakt antal, för det är väldigt svårt. Man gör det systematiskt och använder siffrorna att jämföra med tidigare inventering, för att se om det avviker, förklarar Andrén.
Dock hade man hoppats på ett bättre resultat den här kvällen. Detta eftersom man sedan två år har ytterligare en salamanderdamm i området, som byggdes i syfte att ge vattensalamandern en chans att växa i antal.
– Tyvärr kunde vi inte hitta någon salamander där. Nu var dock vattnet väldigt grumligt, så vi kan inte säga med säkerhet om där finns salamandrar eller inte. Det vi kommer att göra nu, är att jobba vidare med den här nya dammen och se om det går att göra förbättringar, som ökar chanserna för att dammen får den livsmiljö som salamandern behöver, avslutar Ingrid Andrén, Samhällsbyggnad Bergslagen.
Musikunderhållning, glass och stolutställning – detta är bara några av inslagen som väntar när Jerle Stadsfest nu anordnas för femte gången. Bakom arrangemanget står Jerle Stadsförening, som vill uppmärksamma det som en gång var tänkt att bli centrum i Bergslagen, men istället blev Sveriges minsta stad.
– Vi har märkt hur stort intresset är för vår lilla stad, och därför vill vi fortsätta att lyfta fram den, säger Janne Olsson, ordförande i Jerle Stadsförening.
Den 12 maj avsattes socialnämnden av kommunfullmäktige, efter att de inte beviljats ansvarsfrihet på grund av bristerna i ekonomin. Nu har kommunens politiska partier lämnat in sina nomineringar inför valet av en ny socialnämnd, där Tom Persson (SD) föreslås bli ordförande efter Jari Mehtäläinen.
I 25 år har Svenskt Näringsliv tagit pulsen på företagsklimatet i Sveriges kommuner. Efter att 100 företagare i Lindesberg gett sin syn på läget står det nu klart att det sammanfattande omdömet för företagsklimatet i kommunen är det lägsta sedan 2002.
– Det ser inte bra ut när företagen, på en sexgradig skala, sätter 2,58 i betyg på vilket sammanfattande omdöme man vill ge företagsklimatet i kommunen, säger Karl Hulterström från Svenskt Näringsliv.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
Just nu befinner sig räddningstjänsten i Storå med anledning av en mindre brand i terrängen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det röra sig den majbrasa som brann där på Valborgsmässoaftonen som blossat upp igen.
– Det brinner med öppna lågor och det finns i nuläget ingen prognos för hur länge man kommer att behöva arbeta med branden, uppger larmoperatör.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
Efter fjolårets succépremiär återvänder nu MTB-loppet Ramträffen till de trolska skogarna i Ramsberg. På rullstensåsar, längs sjöar, över raviner och genom spektakulära installationer mitt ute i naturen går loppet som lockar cyklister från hela Sverige.
– Vi fick fler anmälda än vi hade räknat med förra året och väldigt fint beröm för våra leder, så vi kör igen i år, säger Henrik Björkman från Ramsbergs idrottsförening.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under några timmar fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.