I förra veckan kunde vi berätta att Lindesbergs grundskolor halkar efter många andra skolor i landet i sin undervisning. Anledningen till de sämre resultaten beror nästan helt uteslutande på att en grupp elever har bristande matematikkunskaper. Cirka 20 procent beräknas halka efter i ämnet, vilket är högt och därmed ett allvarligt problem. För att komma tillrätta med saken har en kommission skapats med folk från skolvärlden. En av de som nu ska vända på den neråtgående trenden inom matematiken är Jan Lignell på Lärareförbundet.
-Vi har precis påbörjat arbetet och har just fått alla handlingar på bordet. Någon direkt bedömning kan jag därför inte ge idag, förklarar Jan Lignell.
Han berättar vidare:
-Under 90-talet ökade kraven på eleverna och kunskaperna i matematik, samtidigt minskade skolans resurser. Det är den grundläggande orsaken till det här problemet. Det kanske mest anmärkningsvärda är att till exempel Nora och Ljusnarsberg lyckats vända på trenden medan Lindesberg fortsatt dala, säger Jan Lignell.
Trots Lindesbergsskolornas dåliga resultat de senaste åren finns det hopp, menar Lignell.
-Ja, jag är hoppfull. Det kommer att krävas ett rejält engagemang för att vända på det här, och det är något som vi i kommissionen nu ska arbeta fram. Jag är positiv, det här går att ordna, kommenterar Jan Lignell.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.