I förra veckan kunde vi berätta att Lindesbergs grundskolor halkar efter många andra skolor i landet i sin undervisning. Anledningen till de sämre resultaten beror nästan helt uteslutande på att en grupp elever har bristande matematikkunskaper. Cirka 20 procent beräknas halka efter i ämnet, vilket är högt och därmed ett allvarligt problem. För att komma tillrätta med saken har en kommission skapats med folk från skolvärlden. En av de som nu ska vända på den neråtgående trenden inom matematiken är Jan Lignell på Lärareförbundet.
-Vi har precis påbörjat arbetet och har just fått alla handlingar på bordet. Någon direkt bedömning kan jag därför inte ge idag, förklarar Jan Lignell.
Han berättar vidare:
-Under 90-talet ökade kraven på eleverna och kunskaperna i matematik, samtidigt minskade skolans resurser. Det är den grundläggande orsaken till det här problemet. Det kanske mest anmärkningsvärda är att till exempel Nora och Ljusnarsberg lyckats vända på trenden medan Lindesberg fortsatt dala, säger Jan Lignell.
Trots Lindesbergsskolornas dåliga resultat de senaste åren finns det hopp, menar Lignell.
-Ja, jag är hoppfull. Det kommer att krävas ett rejält engagemang för att vända på det här, och det är något som vi i kommissionen nu ska arbeta fram. Jag är positiv, det här går att ordna, kommenterar Jan Lignell.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.