I förra veckan kunde vi berätta att Lindesbergs grundskolor halkar efter många andra skolor i landet i sin undervisning. Anledningen till de sämre resultaten beror nästan helt uteslutande på att en grupp elever har bristande matematikkunskaper. Cirka 20 procent beräknas halka efter i ämnet, vilket är högt och därmed ett allvarligt problem. För att komma tillrätta med saken har en kommission skapats med folk från skolvärlden. En av de som nu ska vända på den neråtgående trenden inom matematiken är Jan Lignell på Lärareförbundet.
-Vi har precis påbörjat arbetet och har just fått alla handlingar på bordet. Någon direkt bedömning kan jag därför inte ge idag, förklarar Jan Lignell.
Han berättar vidare:
-Under 90-talet ökade kraven på eleverna och kunskaperna i matematik, samtidigt minskade skolans resurser. Det är den grundläggande orsaken till det här problemet. Det kanske mest anmärkningsvärda är att till exempel Nora och Ljusnarsberg lyckats vända på trenden medan Lindesberg fortsatt dala, säger Jan Lignell.
Trots Lindesbergsskolornas dåliga resultat de senaste åren finns det hopp, menar Lignell.
-Ja, jag är hoppfull. Det kommer att krävas ett rejält engagemang för att vända på det här, och det är något som vi i kommissionen nu ska arbeta fram. Jag är positiv, det här går att ordna, kommenterar Jan Lignell.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag har arbetat dagligen i det system som nu kritiseras i media i snart två år. Därför känner jag att bilden som nu målas upp av systemet behöver nyanseras.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa köer.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.