I fredags offentliggjordes att artisten Tommy Körberg kommer att medverka i 2018 års Caprice. Dagen efter offentliggörandet släpptes biljetterna – en lördag som arrangören aldrig kommer att glömma. Det blev nämligen en rusning utan dess like efter biljetter.
– Bara på lördagen såldes 2800 biljetter och nu är vi redan uppe i 3500 sålda. Det finns bara 400 biljetter kvar. Det är helt sjukt! Helt fantastiskt roligt, kommenterar Roland Hellsing, ordförande för Manskören Harmoni.
När man förra året sålde 2000 biljetter på en vecka, så var det något man aldrig varit i närheten av att få uppleva tidigare. En rusning i dess rätta bemärkelse. Den rekordförsäljning överskuggas dock enormt av fenomenet som uppstod vid biljettsläppet i lördags.
När midnattsklockan var slagen hade hela 2800 biljetter sålts. Idag, onsdag, har man sålt strax över 3500 biljetter och det lutar åt lapp på luckan inom kort. Endast 400 plåtar återstår.
Roland Hellsing med övriga i Manskören Harmoni, har svårt att ta in det här.
– Det är helt sjukt! Helt fantastiskt roligt! Det är verkligen en rusning utan dess like, vi har lite svårt att fatta vad som händer, skrattar Hellsing.
Till viss del tror man att affischnamnet Körberg har skapat tryck.
– Jag tror nog att Tommy Körbergs namn gör sitt, men sedan har vi ju sett på senare år att många vill säkra sin biljett och att man därför tidigt ser till att göra så också. Kombinationen här tror jag är vad som orsakat den här jätterusningen efter biljetterna, kommenterar Roland Hellsing.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.