I fredags offentliggjordes att artisten Tommy Körberg kommer att medverka i 2018 års Caprice. Dagen efter offentliggörandet släpptes biljetterna – en lördag som arrangören aldrig kommer att glömma. Det blev nämligen en rusning utan dess like efter biljetter.
– Bara på lördagen såldes 2800 biljetter och nu är vi redan uppe i 3500 sålda. Det finns bara 400 biljetter kvar. Det är helt sjukt! Helt fantastiskt roligt, kommenterar Roland Hellsing, ordförande för Manskören Harmoni.
När man förra året sålde 2000 biljetter på en vecka, så var det något man aldrig varit i närheten av att få uppleva tidigare. En rusning i dess rätta bemärkelse. Den rekordförsäljning överskuggas dock enormt av fenomenet som uppstod vid biljettsläppet i lördags.
När midnattsklockan var slagen hade hela 2800 biljetter sålts. Idag, onsdag, har man sålt strax över 3500 biljetter och det lutar åt lapp på luckan inom kort. Endast 400 plåtar återstår.
Roland Hellsing med övriga i Manskören Harmoni, har svårt att ta in det här.
– Det är helt sjukt! Helt fantastiskt roligt! Det är verkligen en rusning utan dess like, vi har lite svårt att fatta vad som händer, skrattar Hellsing.
Till viss del tror man att affischnamnet Körberg har skapat tryck.
– Jag tror nog att Tommy Körbergs namn gör sitt, men sedan har vi ju sett på senare år att många vill säkra sin biljett och att man därför tidigt ser till att göra så också. Kombinationen här tror jag är vad som orsakat den här jätterusningen efter biljetterna, kommenterar Roland Hellsing.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.