I fredags offentliggjordes att artisten Tommy Körberg kommer att medverka i 2018 års Caprice. Dagen efter offentliggörandet släpptes biljetterna – en lördag som arrangören aldrig kommer att glömma. Det blev nämligen en rusning utan dess like efter biljetter.
– Bara på lördagen såldes 2800 biljetter och nu är vi redan uppe i 3500 sålda. Det finns bara 400 biljetter kvar. Det är helt sjukt! Helt fantastiskt roligt, kommenterar Roland Hellsing, ordförande för Manskören Harmoni.
När man förra året sålde 2000 biljetter på en vecka, så var det något man aldrig varit i närheten av att få uppleva tidigare. En rusning i dess rätta bemärkelse. Den rekordförsäljning överskuggas dock enormt av fenomenet som uppstod vid biljettsläppet i lördags.
När midnattsklockan var slagen hade hela 2800 biljetter sålts. Idag, onsdag, har man sålt strax över 3500 biljetter och det lutar åt lapp på luckan inom kort. Endast 400 plåtar återstår.
Roland Hellsing med övriga i Manskören Harmoni, har svårt att ta in det här.
– Det är helt sjukt! Helt fantastiskt roligt! Det är verkligen en rusning utan dess like, vi har lite svårt att fatta vad som händer, skrattar Hellsing.
Till viss del tror man att affischnamnet Körberg har skapat tryck.
– Jag tror nog att Tommy Körbergs namn gör sitt, men sedan har vi ju sett på senare år att många vill säkra sin biljett och att man därför tidigt ser till att göra så också. Kombinationen här tror jag är vad som orsakat den här jätterusningen efter biljetterna, kommenterar Roland Hellsing.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.