Jobben, skolan och välfärden står högst på dagordningen för socialdemokraterna i Lindesberg inför nästa mandatperiod. Bengt Storbacka, ordförande för (S) i Lindesberg talade idag för Rotary och inledde därmed en serie där samtliga partier är inbjudna för att beskriva sina visioner om kommunens utveckling.- Varje unge ska få en bra start i livet och kunna uppfylla sina egna drömmar, menar Bengt Storbacka. För att nå dit måste vi bygga ett starkt välfärdssamhälle med kollektiva lösningar där inte plånboken avgör vilka möjligheter individen har.
Under våren är samtliga partier som är representerade i kommunfullmäktige inbjudna till Rotarys lunchmöten för att presentera den egna politiken kring kommunens utveckling. Socialdemokraterna var först ut genom Bengt Storbacka, som även är kommunfullmäktiges ordförande. Partiet siktar på egen majoritet i kommunfullmäktige efter valet.
– För oss är jobben, skolan och välfärden centrala byggstenar , säger Bengt Storbacka. De hänger ihop och det är här vi vill sätta in åtgärder i framtiden.
– Den nyligen beslutade Tillväxtkassan är ett exempel på jobbskapande åtgärd. Får vi fler företag i kommunen så ökar sysselsättningen, något som kommunens näringslivsfunktion nu också jobbar aktivt med.
– Men vi behöver också se till att ungdomar utbildar sig, anser Bengt Storbacka.Många företag vill anställa men hittar inte rätt kompetens. Här kan samhället göra insatser.
Bengt Storbacka ser den rådande bostadsbristen i Lindesberg som ett hinder för kommunens utveckling. Han menar att kommunen måste vässa sitt planeringsarbete för att kunna få en mer konstruktiv dialog med länsstyrelsen.
– Vi vill bygga 50 lägenheter om året kommande mandatperiod, förklarar Bengt Storbacka. För att lyckas med det måste vi presentera byggplatser som är planerade från början och inte strider mot olika bestämmelser.
På frågan om hur (S) i Lindesberg ställer sig till Lagen om valfrihet och regeringens önskan att införa detta i alla kommuner är Bengt Storbacka mycket tydligt.
– Vi anser att en fri etableringsrätt är fel, säger Bengt Storbacka. De folkvalda måste ha rätt att bestämma vilka som ska utföra välfärdstjänster i kommunen. Den som utför jobbet bäst ska få göra det men vi vill inte ha vinster i välfärden.
Den 7 april är det dags för Centerpartiet att berätta om sin politik på lunchmöte hos Rotary i Lindesberg.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.