Jobben, skolan och välfärden står högst på dagordningen för socialdemokraterna i Lindesberg inför nästa mandatperiod. Bengt Storbacka, ordförande för (S) i Lindesberg talade idag för Rotary och inledde därmed en serie där samtliga partier är inbjudna för att beskriva sina visioner om kommunens utveckling.- Varje unge ska få en bra start i livet och kunna uppfylla sina egna drömmar, menar Bengt Storbacka. För att nå dit måste vi bygga ett starkt välfärdssamhälle med kollektiva lösningar där inte plånboken avgör vilka möjligheter individen har.
Under våren är samtliga partier som är representerade i kommunfullmäktige inbjudna till Rotarys lunchmöten för att presentera den egna politiken kring kommunens utveckling. Socialdemokraterna var först ut genom Bengt Storbacka, som även är kommunfullmäktiges ordförande. Partiet siktar på egen majoritet i kommunfullmäktige efter valet.
– För oss är jobben, skolan och välfärden centrala byggstenar , säger Bengt Storbacka. De hänger ihop och det är här vi vill sätta in åtgärder i framtiden.
– Den nyligen beslutade Tillväxtkassan är ett exempel på jobbskapande åtgärd. Får vi fler företag i kommunen så ökar sysselsättningen, något som kommunens näringslivsfunktion nu också jobbar aktivt med.
– Men vi behöver också se till att ungdomar utbildar sig, anser Bengt Storbacka.Många företag vill anställa men hittar inte rätt kompetens. Här kan samhället göra insatser.
Bengt Storbacka ser den rådande bostadsbristen i Lindesberg som ett hinder för kommunens utveckling. Han menar att kommunen måste vässa sitt planeringsarbete för att kunna få en mer konstruktiv dialog med länsstyrelsen.
– Vi vill bygga 50 lägenheter om året kommande mandatperiod, förklarar Bengt Storbacka. För att lyckas med det måste vi presentera byggplatser som är planerade från början och inte strider mot olika bestämmelser.
På frågan om hur (S) i Lindesberg ställer sig till Lagen om valfrihet och regeringens önskan att införa detta i alla kommuner är Bengt Storbacka mycket tydligt.
– Vi anser att en fri etableringsrätt är fel, säger Bengt Storbacka. De folkvalda måste ha rätt att bestämma vilka som ska utföra välfärdstjänster i kommunen. Den som utför jobbet bäst ska få göra det men vi vill inte ha vinster i välfärden.
Den 7 april är det dags för Centerpartiet att berätta om sin politik på lunchmöte hos Rotary i Lindesberg.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.