Jobben, skolan och välfärden står högst på dagordningen för socialdemokraterna i Lindesberg inför nästa mandatperiod. Bengt Storbacka, ordförande för (S) i Lindesberg talade idag för Rotary och inledde därmed en serie där samtliga partier är inbjudna för att beskriva sina visioner om kommunens utveckling.- Varje unge ska få en bra start i livet och kunna uppfylla sina egna drömmar, menar Bengt Storbacka. För att nå dit måste vi bygga ett starkt välfärdssamhälle med kollektiva lösningar där inte plånboken avgör vilka möjligheter individen har.
Under våren är samtliga partier som är representerade i kommunfullmäktige inbjudna till Rotarys lunchmöten för att presentera den egna politiken kring kommunens utveckling. Socialdemokraterna var först ut genom Bengt Storbacka, som även är kommunfullmäktiges ordförande. Partiet siktar på egen majoritet i kommunfullmäktige efter valet.
– För oss är jobben, skolan och välfärden centrala byggstenar , säger Bengt Storbacka. De hänger ihop och det är här vi vill sätta in åtgärder i framtiden.
– Den nyligen beslutade Tillväxtkassan är ett exempel på jobbskapande åtgärd. Får vi fler företag i kommunen så ökar sysselsättningen, något som kommunens näringslivsfunktion nu också jobbar aktivt med.
– Men vi behöver också se till att ungdomar utbildar sig, anser Bengt Storbacka.Många företag vill anställa men hittar inte rätt kompetens. Här kan samhället göra insatser.
Bengt Storbacka ser den rådande bostadsbristen i Lindesberg som ett hinder för kommunens utveckling. Han menar att kommunen måste vässa sitt planeringsarbete för att kunna få en mer konstruktiv dialog med länsstyrelsen.
– Vi vill bygga 50 lägenheter om året kommande mandatperiod, förklarar Bengt Storbacka. För att lyckas med det måste vi presentera byggplatser som är planerade från början och inte strider mot olika bestämmelser.
På frågan om hur (S) i Lindesberg ställer sig till Lagen om valfrihet och regeringens önskan att införa detta i alla kommuner är Bengt Storbacka mycket tydligt.
– Vi anser att en fri etableringsrätt är fel, säger Bengt Storbacka. De folkvalda måste ha rätt att bestämma vilka som ska utföra välfärdstjänster i kommunen. Den som utför jobbet bäst ska få göra det men vi vill inte ha vinster i välfärden.
Den 7 april är det dags för Centerpartiet att berätta om sin politik på lunchmöte hos Rotary i Lindesberg.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.