Jobben, skolan och välfärden står högst på dagordningen för socialdemokraterna i Lindesberg inför nästa mandatperiod. Bengt Storbacka, ordförande för (S) i Lindesberg talade idag för Rotary och inledde därmed en serie där samtliga partier är inbjudna för att beskriva sina visioner om kommunens utveckling.- Varje unge ska få en bra start i livet och kunna uppfylla sina egna drömmar, menar Bengt Storbacka. För att nå dit måste vi bygga ett starkt välfärdssamhälle med kollektiva lösningar där inte plånboken avgör vilka möjligheter individen har.
Under våren är samtliga partier som är representerade i kommunfullmäktige inbjudna till Rotarys lunchmöten för att presentera den egna politiken kring kommunens utveckling. Socialdemokraterna var först ut genom Bengt Storbacka, som även är kommunfullmäktiges ordförande. Partiet siktar på egen majoritet i kommunfullmäktige efter valet.
– För oss är jobben, skolan och välfärden centrala byggstenar , säger Bengt Storbacka. De hänger ihop och det är här vi vill sätta in åtgärder i framtiden.
– Den nyligen beslutade Tillväxtkassan är ett exempel på jobbskapande åtgärd. Får vi fler företag i kommunen så ökar sysselsättningen, något som kommunens näringslivsfunktion nu också jobbar aktivt med.
– Men vi behöver också se till att ungdomar utbildar sig, anser Bengt Storbacka.Många företag vill anställa men hittar inte rätt kompetens. Här kan samhället göra insatser.
Bengt Storbacka ser den rådande bostadsbristen i Lindesberg som ett hinder för kommunens utveckling. Han menar att kommunen måste vässa sitt planeringsarbete för att kunna få en mer konstruktiv dialog med länsstyrelsen.
– Vi vill bygga 50 lägenheter om året kommande mandatperiod, förklarar Bengt Storbacka. För att lyckas med det måste vi presentera byggplatser som är planerade från början och inte strider mot olika bestämmelser.
På frågan om hur (S) i Lindesberg ställer sig till Lagen om valfrihet och regeringens önskan att införa detta i alla kommuner är Bengt Storbacka mycket tydligt.
– Vi anser att en fri etableringsrätt är fel, säger Bengt Storbacka. De folkvalda måste ha rätt att bestämma vilka som ska utföra välfärdstjänster i kommunen. Den som utför jobbet bäst ska få göra det men vi vill inte ha vinster i välfärden.
Den 7 april är det dags för Centerpartiet att berätta om sin politik på lunchmöte hos Rotary i Lindesberg.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.