Jobben, skolan och välfärden står högst på dagordningen för socialdemokraterna i Lindesberg inför nästa mandatperiod. Bengt Storbacka, ordförande för (S) i Lindesberg talade idag för Rotary och inledde därmed en serie där samtliga partier är inbjudna för att beskriva sina visioner om kommunens utveckling.- Varje unge ska få en bra start i livet och kunna uppfylla sina egna drömmar, menar Bengt Storbacka. För att nå dit måste vi bygga ett starkt välfärdssamhälle med kollektiva lösningar där inte plånboken avgör vilka möjligheter individen har.
Under våren är samtliga partier som är representerade i kommunfullmäktige inbjudna till Rotarys lunchmöten för att presentera den egna politiken kring kommunens utveckling. Socialdemokraterna var först ut genom Bengt Storbacka, som även är kommunfullmäktiges ordförande. Partiet siktar på egen majoritet i kommunfullmäktige efter valet.
– För oss är jobben, skolan och välfärden centrala byggstenar , säger Bengt Storbacka. De hänger ihop och det är här vi vill sätta in åtgärder i framtiden.
– Den nyligen beslutade Tillväxtkassan är ett exempel på jobbskapande åtgärd. Får vi fler företag i kommunen så ökar sysselsättningen, något som kommunens näringslivsfunktion nu också jobbar aktivt med.
– Men vi behöver också se till att ungdomar utbildar sig, anser Bengt Storbacka.Många företag vill anställa men hittar inte rätt kompetens. Här kan samhället göra insatser.
Bengt Storbacka ser den rådande bostadsbristen i Lindesberg som ett hinder för kommunens utveckling. Han menar att kommunen måste vässa sitt planeringsarbete för att kunna få en mer konstruktiv dialog med länsstyrelsen.
– Vi vill bygga 50 lägenheter om året kommande mandatperiod, förklarar Bengt Storbacka. För att lyckas med det måste vi presentera byggplatser som är planerade från början och inte strider mot olika bestämmelser.
På frågan om hur (S) i Lindesberg ställer sig till Lagen om valfrihet och regeringens önskan att införa detta i alla kommuner är Bengt Storbacka mycket tydligt.
– Vi anser att en fri etableringsrätt är fel, säger Bengt Storbacka. De folkvalda måste ha rätt att bestämma vilka som ska utföra välfärdstjänster i kommunen. Den som utför jobbet bäst ska få göra det men vi vill inte ha vinster i välfärden.
Den 7 april är det dags för Centerpartiet att berätta om sin politik på lunchmöte hos Rotary i Lindesberg.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.