-Jag hörde någon säga att det är över 30 år sedan någon fällde en så här stor älgtjur på dessa marker, säger Joel Gustafsson, 28, som i måndags sköt en 16-taggare i Snuggan.
Det var sent i måndags eftermiddag som Joel fick uppleva det som många andra älgjägare i våra trakter bara får drömma om: att fälla en riktigt grann älgtjur. Under älgjaktens första dag blev dock drömmen sann för Gävlebon Joel Gustafsson, som jagar på sin fars och farbrors marker i Snuggan, norr om Lindesberg.
-När jag först fick syn på den, då var den cirka 400 meter bort. Men den gick åt rätt håll, berättar han.
Medan älgtjuren ovetande lunkade sakta men säkert i riktning mot Joels pass, steg spänningen för varje ”pinne” Joel räknade på kronan.
-När jag fick syn på älgen första gången, så visste jag inte hur stor den var. Medan den rörde sig emot mig räknade jag taggarna. När jag hade konstaterat minst tio taggar så slutade jag att räkna, ler Joel.
Han poängterar att pulsen steg rätt friskt när han insåg att det var en bastant tjur som gick där.
-Det kändes naturligtvis väldigt bra, en mycket spännande upplevelse. Tjuren föll direkt på första skottet också, allt stämde, berättar han.
Joel Gustafsson, som jagat sedan 2005, är relativt ny i jaktsvängen.
-Men efter en sådan här upplevelse så har man ju varit med om en del, skrattar han.
Enligt övriga i jaktlaget kan han skatta sig riktigt lyckligt efter att ha fått vara med om detta.
-Ja, enligt de övriga i jaktlaget så är det över 30 år sedan någon fällde en så här stor tjur. I alla fall inom jaktlaget och på dessa marker, avslutar han.
Idag, fredag, den 31 mars, släpper Chris Kläfford sitt debutalbum som fått namnet ”Maybe it´s just me”. Plattan som innehåller tio låtar skrevs under pandemin, då låtskrivarna träffades digitalt för att sammansätta albumet. Resultatet släpps på de flesta streamingplattformar, men man kommer även att kunna köpa ett fysiskt exemplar på vinyl.
– Det känns skönt att vara klar så den får komma ut i ljuset, säger han till LindeNytt.
Av totalt 450 inskickade bidrag till SM i fågelholk har Naturskyddsföreningen nu utsett 15 finalister. Bland dessa härstammar inte mindre än två stycken bidrag från förskoleklassen på Löa friskola, som med fantasi och finurlighet skapat bidragen ”Trulle” och ”Ugglis”.
– Vi såg när de presenterade finalisterna på en livesändning. De blev så glada när de visade upp de 15 finalisterna, däribland våra två bidrag, att de skrek rakt ut, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen på Löa skola.
UPPDATERAT. Polisen har under tisdagen spärrat av ett område i Gusselby där ett misstänkt farligt föremål har påträffats. Enligt polisens presstalesperson, Lars Hedelin, har man inte kunnat avgöra vad det rör sig om och har därför kallat in Nationella bombskyddet.
– Det är ett större område som har spärrats av i väntan på bombskyddet, säger Hedelin.
Söndagen den 7 maj arrangeras Barnkalasfestivalen i Lindesberg arena. En festival för de allra minsta, där de kan få uppleva idoler som Mamma Mu och Kråkan, Pettsson och Findus samt trollkarlen Daniel Kane. Efter föreställningarna ges även möjlighet att fotograferas med karaktärerna. Nu kan LindeNytt, i samarbete med Besök Linde, ge två av er chansen att vinna varsin biljett till den efterlängtade festivalen.
– Det här blir superkul för barnen! säger eventstrateg Jeanette Andersson.
En personbil har kört av vägen utanför Fellingsbro. Enligt polisen skall bilen ha börjat brinna efteråt.
– Det rör sig om en singelolycka. Bilen skall ha börjat brinna, i vilken omfattning är dock oklart, säger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
INSÄNDARE/DEBATT: Kristdemokraterna (KD) har länge arbetat för att mindre barngrupper ska bli verklighet i Lindesbergs kommun. Redan i en intervju inför valet 2014 presenterade Markus Lundin (KD) sina tankar om att minska barngrupperna i förskolan.
Under 2015 tog det kommunala bolaget Besök Linde AB över ansvaret att driva byggnadsminnet Stripa Gruva vidare. Bara ett par år senare meddelade bolaget att man drog sig ur Stripa för gott, och hänvisade till dåligt ekonomiskt resultat. Nu är det dock dags för Stripas gruvmiljöer att återigen få påhälsning av nyfikna besökare, då Lindesbergs kommun slutit ett nytt avtal med föreningen Industrilandskap Bergslagen.
Handbollssäsongen i Lindesberg avslutas med ett handbollsderby med fri entré, där varje gästade person stöttar LIF Lindesberg inför kommande säsong. Rent sportsligt ser man derbymatchen som ”Årets Match”. Båda lagen möttes i början av säsongen där det blev ett oavgjort resultat, nu kommer båda lagen att mötas på nytt. Båda lagen med vinst i sikte.